Podsvícený vypínač

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

Podsvícený vypínač

#1 Příspěvek od Celeron »

Vážení, nevíte jestli se dá kuchnout a pak zase složit tenhle kolíbkáč? Žádnej zrovna nemám, abych to zkusil.
Potřebuju ho předělat na 12V, snad by se tam dala nacpat místo doutnavky ledka s odporem. Kvůli designu to musí být stejný s podsvíceným kolíbkáčem na 230V. Že existují ty samý s černým hmatníkem a červeným nebo zeleným terčíkem na 12V, vím, ale zadavatel je nechce.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#2 Příspěvek od JirkaZ »

Pokud je to obvyklá konstrukce, tak zasunout plochý nástroj mezi okraj tělesa a hmatník (v místě čepu) a opatrně torzně zapáčit, aby se okraj tělesa vyhnul od hmatníku. Pak by měl jít čep vysunout od otvoru směrem ven.

Totéž pak s druhou stranou.

Když použiješ dva nástroje a zapáčíš najednou, jde to snáz. Ale jsou k tomu užiteční dva jedinci, protože hmatník může (dle předpětí vnitřní pružiny) i vystřelit pryč.

Třeba tady to nechutně prasí štípačkami, ale princip je tentýž.

Tady v čase 2:01 to jinému expertovi vystřelilo ;-)

Montáž je jednodušší, protože čepy na hmatníku by měly mít zkosení, čili stačí hmatník usadit do otvoru v tělese a osově zatlačit (lépe svěrkou nebo svěrákem, prostě jak já říkám "krátkou silou").
Naposledy upravil(a) JirkaZ dne 07 čer 2023, 19:04, celkem upraveno 4 x.
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#3 Příspěvek od serviceman »

Měl jsem vadný na remosce a kuchal ho. Jde to. Je to taková skládačka.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#4 Příspěvek od tomasjedno »

JirkaZ píše:Tady v čase 2:01 to jinému expertovi vystřelilo ;-)
Čekal jsem, že si ublíží

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#5 Příspěvek od Kvicala_r »

v GME mají stejný design 12 i 230V. Mám je v šuplíku v R/G/B.
Do menšího jsem podsvit i dodělával. Kapka UV lepidla na provrtaném hmatníku vypadala jako pěkná čočka

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#6 Příspěvek od Hill »

Kdyby ti stačil jednopólový s LEDkou na 12-24 V, tak v prodejnách autodílů mívají i na výběr.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#7 Příspěvek od rnbw »

Pri rozoberani casto zostanu na plastoch viditelne stopy. Ked je vypinac starsi, tak moze nieco aj prasknut, ale novy asi vydrzi.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#8 Příspěvek od Celeron »

Kvicala_r píše:v GME mají stejný design 12 i 230V. Mám je v šuplíku v R/G/B.
Dík za info. Ale objednat si dnes něco v GME je o nervy. Furt se jen točí kolečko a pak to vyfrkne "vnitřní chyba serveru". A zároveň to píše "přechod na nový systém, přeregistrujte se". Pochybuju, že v 21 hodin bude přetíženej. :roll:

Asi koupím u Drátka na 230V a předělám si je. Potřebuju 5 ks na 230 a jen 1ks na 12V. Kdyby toho bylo víc, tak se s tím matlat nebudu. Vypádá to, jak píšete, že to rozlousknout a složit půjde.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
pocitujlasku
Příspěvky: 1757
Registrován: 12 pro 2005, 01:00

#9 Příspěvek od pocitujlasku »

ak jeden kus, tak to v pohode upravis. hlavne opatrne zatlacit, idealne ak mas take tie cinske plastove srandy na roztvaranie tych zacvakavacich plastov - s tym to ide tiez pekne a bez poskodenia. Alebo nieco podlhovaste plastove, zapichnut co najblizsie k stredu a opatrne pootocit.
No vidis, a tak si sa bal

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#10 Příspěvek od Artaban001 »

Pár takových jsem rozebral a složil:
Na "klouby" použij tenší šroubovák, nebo nožík - opatrně opakovně rozehni plast u čepu a zkoušej kolíbku vysadit - to pak udělej i u druhé strany. Pak opatrně vytáhni kolíbku - v ní je zasazená vidlička, která stlačuje jeden , nebo dva pásky, co dělají spínací kontakty. Ty Ti vypadnou, takže je tam budeš muset vrátit zpět - není to ale nic hroznýho, protože jak to tam bylo se dá snadno odvodit. Dále Ti z vidličky vypadnou dvě pružinky a válečky, co tlačí na plíšky. V případě doutnavky zapáči nožem u vyjmuté kolíbky mezi spodní plast a ten vrchní průhledný - zase postupně ze všech stran. Doutnavka a odpor pak jde demontovat a vyměnit za něco jinýho - nebo je po mém vzoru zprovodit ze světa, aby prodlužka nesvítila v noci.
Rozdělával jsem je z důvodu odstranění doutnavky a jednou jsem se pokoušel opravit špatný dotek.
A až ten vypínač budeš skládat, tak i při skládání kolíbky do tělesa vypínače používej nožík a lehce z obou stran postupně rozehni plast, jinak ulomíš čep

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#11 Příspěvek od Celeron »

Díky za "kuchařku". Předpokládám, že když prodlužka, tak to byl širší kolíbkáč na 16A s 6,3 mm fástonama. Na ten malej do 3A s 4 mm fástonama bude snad platit to samý.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
jirys
Příspěvky: 330
Registrován: 02 zář 2009, 02:00
Bydliště: Severní Morava

#12 Příspěvek od jirys »

Mám také ty svítící prodluzky -kolik taková doutnavka může žrát ?

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#13 Příspěvek od Celeron »

3-4 kWh za rok jedna pokud jede furt.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
jirys
Příspěvky: 330
Registrován: 02 zář 2009, 02:00
Bydliště: Severní Morava

#14 Příspěvek od jirys »

To abych tu doutnavku zrušil...

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#15 Příspěvek od Artaban001 »

Nezrušil jsem doutnavku kvůli spotřebě, ale kvůli tomu, aby to nesvítilo jak blbý ve tmě.

Odpovědět

Zpět na „Součástky“