Brum zesilovače Dexon SA-25

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
michalekuba
Příspěvky: 3
Registrován: 14 čer 2023, 02:00

Brum zesilovače Dexon SA-25

#1 Příspěvek od michalekuba »

Dobrý den všem,

dostal se mi do ruky zesilovač Dexon SA-25 (pod stejným označením jej vyráběla i spousta dalších značek). Jde o 25W mono zesilovač, který lze napájet buď 230 V ze sítě, nebo přes (mně neznámý) 12 V konektor. Má vstup na mikrofon (6,3 mm jack), který lze regulovat, vstup AUX (6,3 mm jack), který lze taktéž regulovat a zezadu pak ještě dva vstupy, z nichž regulovat je možné jen ten první, druhý jede naplno. Zároveň má také možnost spuštění dvou typů sirén.

Nicméně k problému. Když k němu připojím reproduktor (v mém případě tlakáč, ale vesměs je to jedno, protože na projev závady to nemá vliv) a zapnu jej, reproduktor začne poměrně hlasitě brumlat. Změnou hlasitosti AUX nebo MIC vstupu se brum nijak nemění. Když připojím k některému vstupu zdroj zvuku, reproduktor hraje tak, jak by asi jeden očekával, nicméně brum ani tak neustane (situaci jsem zdokumentoval zde: https://www.youtube.com/watch?v=VodUr7xSJiQ).

Co jsem vyzkoušel:
- připojit zesilovač do jiné zásuvky - bez výsledku
- připojit ke všem vstupům najednou zdroj zvuku - bez výsledku
- vyměnit filtrační (a pro jistotu vůbec všechny) elektrolytické kondenzátory - bez výsledku

Zesilovač jsem zkoušel připojit i přes autokonektor na 12 V, to se žádný brum neozval, takže předpokládám, že problém je někde v části, která se stará o převod střídavých 12 V z trafa na stejnosměrných 12 V pro napájení. Osciloskopem jsem na výstupu pro reproduktor vyčenichal nějaký zhruba 90Hz bordel, stejně tak jsem proměřil ty "běžné součástky", jako rezistory a diody, jestli některá z nich není střelená nebo neposílá někam něco, co tam nepatří, nicméně vše se tváří v pořádku. Přiznám se, že už se cítím poněkud beznadějně, proto si jdu pro radu.

Tušil by někdo, kde by se mohl vyskytovat problém a na co se zaměřit? Předem děkuji a prosím nebijte mě, jednak se v audiu pohybuji spíš jako uživatel a jednak je pro mě elektronika srozumitelná do první trochu složitější desky plošného spoje.
Přílohy
3.jpg
2.jpg
1.jpg

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#2 Příspěvek od Sendyx »

Je to pokažené, nebo vlastnost. Co se stane, když se trafo vytáhne na drátech co nejdál od elektroniky?
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
michalekuba
Příspěvky: 3
Registrován: 14 čer 2023, 02:00

#3 Příspěvek od michalekuba »

Těžko může jít o vlastnost, když jich po světě běhá několik, které tenhle problém nemají. Kdybych věděl, že je to vlastnost, tak to sem asi nedávám.

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#4 Příspěvek od ZVUK2000 »

Sendyx píše:Je to pokažené, nebo vlastnost. Co se stane, když se trafo vytáhne na drátech co nejdál od elektroniky?

Ano, je to vlastnost. Hodně pomůže otočit trafo o 90°. Zesilovač je původně určen jako povinná výbava lodí (má lodní sirénu a mikrofonní vstup). Často je napájen z AKU a nebyl určen pro poslech hudby. Takže tato vlastnost mnoho uživatelů netrápila.
Naposledy upravil(a) ZVUK2000 dne 15 čer 2023, 06:21, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#5 Příspěvek od mi-ro »

Taky si myslím, že je to vlastnost. Michale, jak jsi zjistil, že jiné kusy nebrumí? Podle mě bude nedostatečná filtrace napájení. Mohlo pomoci zvýšení kapacity toho největšího elytu. PS jak se to chová, když napájíš z akumulátoru a při tom necháš připojenou síť 230V?
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#6 Příspěvek od ok1hga »

michalekuba píše:Kdybych věděl, že je to vlastnost, tak to sem asi nedávám.
no jo, jenže ty to nevíš . . .

podle charakteru zvuku ve videu to nejspíš bude přímý přenos síťového kmitočtu někde do cesty signálu, kde je vysoká impedance, velká citlivost a to místo je nedostatečně ošetřené (špatně zatížené).
zkusil bych udělat stínění v místech kolem Q6, Q7, Q8 a kolem potenciometrů.
(a přizemnit osičky a deklíky poťáků)

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#7 Příspěvek od Sendyx »

Sendyx píše: Co se stane, když se trafo vytáhne na drátech co nejdál od elektroniky?
Ještě jako první etapu doporučuji zkusit pohýbat s kabeláží, jestli se situace nebude měnit.

Edit, ono to vypadá podobně jako AudioCraft PA50 z 90. let, skutečný výkon 20W ze sítě, asi 15W z aku... tam byl jednak brum přímo indukovaný z trafa a kromě toho špatný layout zdroje, GND úplně špatně.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
michalekuba
Příspěvky: 3
Registrován: 14 čer 2023, 02:00

#8 Příspěvek od michalekuba »

Ano, je to vlastnost.
...jak jsi zjistil, že jiné kusy nebrumí?
no jo, jenže ty to nevíš . . .
No, možná to nevím stoprocentně a možná ani tohle nebude stoprocentně neprůstřelný důkaz, že to vlastnost není, nicméně minimálně mě zaráží, že třeba tady https://www.youtube.com/watch?v=CjtNGUOH_kg, nebo tady: https://www.youtube.com/watch?v=iMSk6ZyQYIU to mají taky připojeno na 230 V a nebrumí to (jasně, jsem si vědom toho, že to není Dexon, ale SHOW, nicméně nepředpokládám, že když ta krabice zvenku vypadá stejně, tak že by zevnitř vypadala jinak).
Ještě jako první etapu doporučuji zkusit pohýbat s kabeláží, jestli se situace nebude měnit.
Můžu vyzkoušet.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#9 Příspěvek od Sendyx »

michalekuba píše: (jasně, jsem si vědom toho, že to není Dexon, ale SHOW, nicméně nepředpokládám, že když ta krabice zvenku vypadá stejně, tak že by zevnitř vypadala jinak).
Neřeš nějakou ∏čovinu na youtube, řeš to, co máš v reálu. Číňan je schopný vnitřek 3x změnit za jediný rok výroby. Kdo zažil ústředny jako Monarch, Show, Showtec, Soundking a tyhle hrůzy, může potvrdit.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“