Brum zosilňovača.

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

Brum zosilňovača.

#1 Příspěvek od kutilmil »

Ahojte chalani.
Mám taký vyhladávací zosilňovač na frekvenciu 50hz 1030hz a 10kHz. Keď ho prepnem do polohy 1030Hz a na vstupe nieje signál 1030Hz tak v tom šveholí a niečo velmi podobné 1khz je počuť v slúchadlách. 1030Hz je poloha 7 toho jediného spriahnutého prepínača. Napájanie batériové. Nemáte niekto tušenie kde sa môže tvoriť toto rušenie? Hľadacia cievka sa pripája na HU2. Je to výrobok RFT 81018. Na frekvencií 10kHz to je bez signálu uplne ticho tak, ako to má byť.
Přílohy
schema.pdf
(219.34 KiB) Staženo 101 x
Prosím EKKARa, aby na moje príspevky nereagoval a do mojich vlákien nepísal. Ďakujem.

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#2 Příspěvek od ransom »

Nemám čas do toho čumět celý den. Ale:
Poloha přepínače pro 1030Hz je nejen na pinech 7, ale i 17. Je to tutově přepínač se dvěma sekcemi na každém paketu.
Vytisknul bych si to dvakrát na papír a vyznačil barevnou fixou na jednom papíru cestu signálu pro polohu 7 a 17, na druhém pro sousední polohu. Pak bych koukal kudy jinudy se to ubírá v poloze 7/17 a kde je cesta shodná.

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#3 Příspěvek od kutilmil »

TO ranson: Ano to je jasné že 7/17. Ja som to myslel skorej tak, že siedma poloha prepínača. Pri polohe 7 sa všetky pakety nastavia na siedmu polohu. PS: To vyznačenie cesty v papieroch je dobrý nápad.Spravím to a dám to prípadne sem.
Prosím EKKARa, aby na moje príspevky nereagoval a do mojich vlákien nepísal. Ďakujem.

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#4 Příspěvek od kutilmil »

Tak toto som nakreslil. Moc múdry z toho niesom. zasa to je velké, nejde to sem priložiť.... ja sa na to vyprdnu
Prosím EKKARa, aby na moje príspevky nereagoval a do mojich vlákien nepísal. Ďakujem.

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#5 Příspěvek od kutilmil »

už to ide
Přílohy
1030.pdf
(284.12 KiB) Staženo 60 x
10k.pdf
(288.21 KiB) Staženo 80 x
Prosím EKKARa, aby na moje príspevky nereagoval a do mojich vlákien nepísal. Ďakujem.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#6 Příspěvek od BOBOBO »

Je línej použít i tužku ... nebo ??? :roll: :roll: :roll:

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#7 Příspěvek od EKKAR »

Hlavně je poslední dobou už línej si i sám cokoliv najít, se vším leze sem na Bastlírnu - včetně toho, na co by spíš dostal odpovědi na fákebůůůku ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#8 Příspěvek od kutilmil »

Co s tym myslis bobane?
Prosím EKKARa, aby na moje príspevky nereagoval a do mojich vlákien nepísal. Ďakujem.

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#9 Příspěvek od ransom »

Počmáral jsi to v editoru tak že to není moc čitelné. Na to se přeci používá na papíru zvýrazňovač a v editoru průhledná čára.

Obkreslil jsi jenom signálovou cestu. Obtáhni si všechny pakety.

Pak projeď sledovačem signálu signálovou cestu, a podívej se kde všude ti ten paket vpravo nahoře připojuje a odpojuje napájení oscilátoru. Jestli třeba nepřipojí i funkční filtrační kondenzátor paralelně k nějakému nefunkčnímu. Případně si zkus od něj napájení odpojit.

Ze schématu samotného ti nikdo nic nenajde. Musíš sám.

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#10 Příspěvek od kutilmil »

Napájanie oscilátora sa pripája len v dvoch prípadoch. A to pri prevádzke na 10kHz a to z dôvodu, aby sa sledovaný signál namoduloval počuteľnou frekvenciou 1kHz a v druhom prípade pri meraní napätia batérie a to z dôvodu zaťaženia. Inak je oscilátor bez napätia. Ten nechcený signál je počuteľný len pri prevádzke s vyhladávacou cievkou. Problém bude zrejme niekde v nej resp. C11, C10. Ale aj to sa mi moc nezdá, lebo pri prevádzke na 10khz je to ok. Ešte by moholo zlobiť niečo okolo TS3. Neviem.
Prosím EKKARa, aby na moje príspevky nereagoval a do mojich vlákien nepísal. Ďakujem.

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#11 Příspěvek od ransom »

A proto bych celou cestu projel sledovačem signálu. Na sluchátka.
K čemu je oscilátor, to je jasné ze schématu i bez návodu.
Vidím, že diagnostika ti nedělá problémy. Tak příjemnou zábavu.

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#12 Příspěvek od kutilmil »

No ale čo tam zistím? Istotne kmitá snímacia cievka. Otázka je prečo.
Prosím EKKARa, aby na moje príspevky nereagoval a do mojich vlákien nepísal. Ďakujem.

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#13 Příspěvek od ransom »

Jak může cívka kmitat? Rozkmitat se může zesilovač s cívkou na vstupu. Buď nějakou vazbou výstupu do cívky, špatnými zemními propoji, vadou ve vstupní části. Nebo se do ní něco indukuje. Tak zkus vstup zatížit něčím jiným s podobnou impedancí. Nenapadá mě žádná vada cívky použité jako snímač, která by působila tohle. Snad kdyby měla zmagnetizované jádro, pak by mohla být citlivější na rušivá pole. Železné jádro dělá šum a praskot, když se pomalu mění magnetické pole kolem něj..
Naposledy upravil(a) ransom dne 04 črc 2023, 14:57, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#14 Příspěvek od kutilmil »

Šak to si myslím že sa rozkmitá TS3 spolu so vstupnou cievkou. Ale prečo neviem. Keď vstup zaťažím podobným odporom ako má cievka (45 ohm) tak to nekmitá. Je to ticho.
Prosím EKKARa, aby na moje príspevky nereagoval a do mojich vlákien nepísal. Ďakujem.

Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od kulikus »

K čemu je obvodová část kolem T513-T516 v horní části schematu?
Začíná to trafem, graetz. můstkem, diferenčním zesilovačem a oscilátorem T515,T516. Nějaká synchronní detekce?

Odpovědět

Zpět na „Poradna“