zmena priemeru drôtu "VF" cievky.

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

zmena priemeru drôtu "VF" cievky.

#1 Příspěvek od kutilmil »

Mám dve cievky induktívne viazané. jedna zhorela jak fakla. Pôvodne bola navinutá 3300závitov na feritovom jadre, priemer drôtu 0,17mm. Čo sa stane ak ju navidniem drôtom 0,15 alebo 0,20mm?
Prosím EKKARa, aby na moje príspevky nereagoval a do mojich vlákien nepísal. Ďakujem.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#2 Příspěvek od Sendyx »

To víme naposto přesně. Ta cívka bude navinutá.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#3 Příspěvek od Hill »

Tak to bychom měli mechanické parametry.
Ještě tak vědět, co je to za jádro.
A co elektrické?
Jak moc záleží na dodržení přesné indukčnosti, ohmického odporu, potažmo činitele jakosti?
Prostě do čeho to je a co to tam má dělat?

Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od kulikus »

Podle počtu závitů to tipuju na nějaký měnič nebo nf filtr.

Průměr drátu bude mít vliv na činitel jakosti a tím případnou selektivitu filtru, je-li to součástí filtru.
Pokud se to na cívku vejde, zvol ten lehce větší průměr tj. 0,20 mm. Cívka bude mít lehounce menší DC odpor, což by nemuslo vadit, bude mít menší vf odpor (skinefekt) a vyšší činitel jakosti. Zároveň to lehce zvětší mezizávitovou kapacitu a tím ovlivní vlastní rezonanční frekvenci.
U některých aplikací je to nedůležité, jinde to může vadit. Proto odpověz na Hillovu otázku.

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#5 Příspěvek od kutilmil »

Je to snímacia cievka z káblového trasovača. Rozmerovo tam vojde aj 0,2mm. Jadro je feritové. Cievka je súčasťou rezonančného obvodu.
Prosím EKKARa, aby na moje príspevky nereagoval a do mojich vlákien nepísal. Ďakujem.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#6 Příspěvek od Crifodo »

Zajímavé. Jak může shořet cívka zapojená na vstup zesilovače? Je to jako by shořel mikrofon. Jaké prase to mělo v prackách?

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#7 Příspěvek od kutilmil »

Ale nezhorala. Zrejme mala od výroby jeden koniec neprispájkovaný a samozrejme ten, čo je skrytý pod vinutím a nedá sa k nemu dostať. Jednoducho cievku je treba previnúť ale nemám drôt 0,17 a nieviem či použiť 0,15 alebo 0,20. Merané samozrejme bez laku.
Prosím EKKARa, aby na moje príspevky nereagoval a do mojich vlákien nepísal. Ďakujem.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#8 Příspěvek od Crifodo »

jedna zhorela jak fakla
:roll:
co tam chlastáš?

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#9 Příspěvek od PavelFF »

Řepák se loni opravdu povedl.

Namotej to silnějším vodičem. Rezonanci můžeš doladit. Bude zajímavé sledovat, co se z toho nakonec vyklube a jak je to doopravdy :)
.

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#10 Příspěvek od kutilmil »

takže teda všichni se zhodujete jít do 0,2mm ano?
Prosím EKKARa, aby na moje príspevky nereagoval a do mojich vlákien nepísal. Ďakujem.

Uživatelský avatar
gepard
Příspěvky: 1690
Registrován: 05 úno 2007, 01:00
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

#11 Příspěvek od gepard »

Ano!
-- Gepard --

Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od kulikus »

Ano. Je to cívka v rezonančním obvodu. Budeš ji muset jemným posouváním naladit na frekvenci druhého zařízení ( vysílače?).

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#13 Příspěvek od kutilmil »

OK. Uvidíme.
Prosím EKKARa, aby na moje príspevky nereagoval a do mojich vlákien nepísal. Ďakujem.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#14 Příspěvek od PavelFF »

Informace jsou poněkud protichůdné. Počet závitů víš odkud? Počítals je? Znáš indukčnost? Když neshořela, jak se nakonec naštěstí ukázalo, tak má zase nepřipájený vnitřní přívod. Třeba byl kdysi připájený, jenže ho někdo utrhnul. Možná by se dala cívka rozmotat a navinout znovu tím samým vodičem.
Máš fotku cívky, cívek? Rezonanční kondenzátor tam někde je? Víš na jakém kmitočtu to pracuje?
Mlžením to neurychlíš.

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#15 Příspěvek od kutilmil »

Pôvodnú cíevku som rozmotal, odtial viem počet závitov. Pôvodný drôt sa nedá použiť. Pracuje na frekvenciií 1kHz a 10kHz. V cievke niesú kondenzátory. Cievka má vývod na súosý konektor a bola zaliata......
Prosím EKKARa, aby na moje príspevky nereagoval a do mojich vlákien nepísal. Ďakujem.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“