Conrad SW-238 detektor kovu už hledá

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
pepper
Příspěvky: 551
Registrován: 21 lis 2006, 01:00
Bydliště: Sokolov

Conrad SW-238 detektor kovu už hledá

#1 Příspěvek od pepper »

Hledač kovu Conrad SW-238
Na kov nereaguje, na hledací cívce žádné kmity.
Dlouho jsem netušil proč, i schéma jsem si nakreslil.
Pak jsem to rozkmital rezistorem paralelně k R08.
Nastavení útlumu je velmi kritické, časem to vyžadovalo zvýšení hodnoty přidaného R.
Změny součástek nebo svodů na desce mi připadaly nepravděpodobné, už zbývala jen cívka.
Nechal jsem to přes den na slunci, aby se cívka ohřála, a najednou to chodí i s původními hodnotami
pevných rezistorů. Dle návodu má být cívka vodotěsná, ale lepený spoj povoluje.
Párkrát to po několika dnech potřebovalo ještě zvýšit útlum, ale už stačilo jen trimrem.
Nastavuji to tak, aby se žlutá LED rozsvítila otočením knoflíku na největší tečku.
Hledač nevyhodnocuje změny frekvence, (19,5 kHz) ale pokles úrovně, způsobený zátěží vířivými proudy.
Nejvyšší citlivost má, když se útlum nastaví na hranici vysazení. (svítí žlutá LED)
PIC reaguje na změny úrovně velmi citlivě. Když začne hlásit, na osciloskopu žádný pokles nevidím.
Po snížení úrovně potenciometrem se taky rozpíská, ale po několika vteřinách nový stav vezme za normál,
a ztichne. S tímto principem hledače jsem se setkal poprvé.

Lepší hledače mají dvě cívky jako transformátor.
Cívky se částečně překrývají, jako kroužky symbolu "stereo". V místě překrytí siločáry
procházejí oběma cívkami stejným směrem, sekundární napětí je ve fázi s primárním.
V oblasti mimo překrytí se siločáry z jedné cívky do druhé dostávají obloukem,
jejich směr se otočí, sekundární napětí je v protifázi. Obě složky se odečtou.
Při správném nastavení je na sekundáru nula. Kov v dosahu změní tvar magnetického pole,
a způsobí rozvážení
Přílohy
20230721_152942.jpg
CONRAD SW-238 hledač kovu.png

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“