S: Otočný přepínač na větší proud

Přístroje, součástky, náhradní díly. Náhrady součástek, kompatibilita apod.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

S: Otočný přepínač na větší proud

#1 Příspěvek od Celeron »

Potřebuji otočný přepínač 1 paket 4 polohy ale na proud cca 20A. Napadly mě různý sporákový vačkový spínače ale zjistil jsem, že to vačkový spínání většinou zapne jednu spirálu v další poloze připne další paralelně a na poslední poloze jsou sepnutý všechny. No a já potřebuju postupně jen jednu sepnutou. Něco jsem sice našel ale je to darda nad 1000 kaček bez daně.
Nevíte někdo o něčem vhodným?
Pokud se nezadaří, můžu to řešit autorelátkama se signálovým otočným přepínačem pro cívky relátek. A vyjde to asi i levnějc než vačka. Akorát zbytečná spotřeba cívky relé.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#2 Příspěvek od EKKAR »

A malovýkonovej přepínač ovládající SSR-ka by to nezvládnul?
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#3 Příspěvek od petrfilipi »

Proud bude AC nebo DC?
Standardní vačkový přepínač VS32 s růžicí 45° by nebyl vhodný?

PF

Uživatelský avatar
jirka5
Příspěvky: 564
Registrován: 27 zář 2014, 02:00
Bydliště: Very Stupid District, hned vedle okresu Postřižiny

#4 Příspěvek od jirka5 »

Zkus se podívat na Alíka:
https://vi.aliexpress.com/item/33048123796.html?
Není mi jasný, jestli potřebuješ 0-1-2-3-4 nebo 1-2-3-4 polohy. Pro hledání zadej Alíkovi "cam switch 4 (5) positions".

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#5 Příspěvek od Yarda1 »

https://www.obzor.cz/vyrobky/prumyslova ... pinace-vsn

Domnívám se, že schema spínání se dá při troše šikovnosti pozměnit.
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#6 Příspěvek od Celeron »

Omlouvám se. Málo jsem to specifikoval. DC proud 1, 3, 6, 12A napětí 12V. Sice DC ale nikdy se nebude přepínat za průchodu proudu. Je to vlastně Ayrtonův bočník, takže je jedno, jestli přepínač bude 1-2-3-4 a nebo 0-1-2-3.
Samozřejmně co nejmenší, kdyby se vešel do hloubky 45 mm bylo by to ideál.
Ta malá kulatá VS16 je dobrej tip. Mám ho tady, třípolohovej třípakeťák I-0-II, funkčně reverzák. Kdybych jeden paket vyhodil, tak by se na knop vešel a čtyři spínací kontakty fyzicky má.
Koukám do něj a když vyhodím jeden doraz, tak 4 polohy má. A vačky v každým segmentu jsou dvě, takže se čtyřma spínačema to poskládat na 1-2-3-4 jde.
Je to šílaná prcačka, každou chvíli někde něco vyskočí ale asi napotřetí jsem to poskládal do požadovaný funkce. Jen musím z M3 závitovky udělat stahovací svorníky a zadní čelo jen nízký z kusu textituaby se vešel.
Kdyby někdo chtěl VS-ko skládat, vymyslel jsem drobnýho pomocníka. Po poskládání polohový vačky jsem ji s předním čelem slepil po obvodě elektrikářskou izolačkou a další segmenty postupně taky, takže se nemuselo hlídat aby se již složený segmenty zase nerozprskly.
Díky za tipy.

edit: Ještě jsem opiloval hrany čtyřhranu hřídelky aby na ní šel nasadit přístrojovej knoflík s 6 mm dírou a bočním šroubkem. Ty originální VS "volanty" jsou na přístrojovou elektroniku nepoužitelný pro velikost.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#7 Příspěvek od JirkaZ »

Pokud je to 12V DC, tak bych se zamyslel nad spínáním malovýkonovým přepínačem + náležitě palebný MOSFET.

V případě potřeby galvanického oddělení lze k buzení MOSFETu použít třeba PVI + vhodné zapojení na zkrácení doby sepnutí a vypnutí (kvůli ztrátovému výkonu, lépe řečeno SOAR).
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.

Uživatelský avatar
Valdano
Příspěvky: 695
Registrován: 01 led 2023, 01:00
Bydliště: Česká Lípa

#8 Příspěvek od Valdano »

Pokud by Celeron netrval na otočném přepínači pak by se třeba Arduino s mosfety dalo použít v kombinaci se čtyřmi tlačítky, kterými by se přepínání realizovalo namísto otočného přepínače.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#9 Příspěvek od Celeron »

Už to neřešte, psal jsem, že ten VS16 přepínač mám už přeskládanej a maká jak víno. Dokonce je už dvě hodiny zastavěnej v zařízení.
A jak jsem psal, tak je to Ayrton bočník. Tam by to asi fetama se společným source nejspíš nešlo úplně jednoduše realizovat.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Odpovědět

Zpět na „Sháňka po přístrojích, součástkách nebo náhradních dílech“