Na FM je slyšet i AM na Blaupunkt Verona CR43

Poruchy, opravy, rady, návody (kromě návodů na UNLOCK !)

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
MPazdera
Příspěvky: 26
Registrován: 13 pro 2005, 01:00
Bydliště: Suchdol nad Odrou
Kontaktovat uživatele:

Na FM je slyšet i AM na Blaupunkt Verona CR43

#1 Příspěvek od MPazdera »

Zdravím.

Mám trochu problém na autorádiu Blaupunkt Verona CR43, kde se mi při poslechu stanic na FM do toho míchá i nějaká stanice na AM a to celkem nahlas. Chci se zeptat, zda se s tímto už někdo setkal. Mám podezření na vadný filtr 10,7MHz v mezifrekvenci, ale nejsem si jistý. Možná by stačilo to AM jen odpojit, stejně ho neposluchám. Pokud by se objevil nějaký nápad, díky předem :).

Uživatelský avatar
Radix
Příspěvky: 2633
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

#2 Příspěvek od Radix »

Ono tam nemusí být ani nic vadného, ta silná stanice AM se někam nakmitá a na nějakém polovodičovém přechodu dojde k demodulaci.
Takhle někdy hrály třeba i magnetofony.

Uživatelský avatar
MPazdera
Příspěvky: 26
Registrován: 13 pro 2005, 01:00
Bydliště: Suchdol nad Odrou
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od MPazdera »

Ale je docela zvláštní, že to předtím nikdy nedělalo, tak si myslím, že tam asi nějaká vada musela vzniknout. Jinak jak píšete o těch magnetofonech, u mě docházelo k demodulaci signálu i v NF zesilovači, když jsem vytočil zdůraznění výšek na max.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#4 Příspěvek od Hill »

Jo, a taky se AM dostává i do FM, když začnou podrezávat spoje v karosérii, například mezi sloupkem a blatníkem. Pak je celkem jedno, jestli je anténa na blatníku nebo na střeše. Přechod přes rez za určitých podmínek se chová jako detekční krystal.
Kdysi jsem to četl a pokládal jsem to za nesmysl, dokud jsem nepotkal jednoho, který měl tento problém, dokud nevyměnil rezavé blatníky za nové. Ovšem, pravda, jezdil kolem AM vysílače Mnichovo Hradiště.
Nakonec podobné vlastnosti může mít utržený spoj na kostru přímo v rádiu, případně špatně ukostřený plášť anténního kabelu.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#5 Příspěvek od mi-ro »

Tuto závadu jsem měl už asi 3x, žádný parazity ale legální funkce AM i FM dohromady, dokonce AM i ladí i když DSP ukazuje ladění FM. Závada na desce tuneru- zadní deska s mnoha SMD IO. S ohledem na cenu se to nikdy neopravovalo
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
6610i
Příspěvky: 11
Registrován: 01 dub 2005, 02:00
Kontaktovat uživatele:

Re: Na FM je slyšet i AM na Blaupunkt Verona CR43

#6 Příspěvek od 6610i »

MPazdera píše:Zdravím.

Mám trochu problém na autorádiu Blaupunkt Verona CR43, kde se mi při poslechu stanic na FM do toho míchá i nějaká stanice na AM a to celkem nahlas. Chci se zeptat, zda se s tímto už někdo setkal. Mám podezření na vadný filtr 10,7MHz v mezifrekvenci, ale nejsem si jistý. Možná by stačilo to AM jen odpojit, stejně ho neposluchám. Pokud by se objevil nějaký nápad, díky předem :).
Nejspíš máš pravdu,už jsem se s tím taky setkal a to 2x,poprvé to byl zmíněný filtr a podruhé to byl kondensátor(keramika) v obvodech VCO v demodulaci.
Když po opravě elektronického zařízení nezjistíš příčinu závady,nic jsi neopravil.

Uživatelský avatar
vamservis
Příspěvky: 236
Registrován: 09 úno 2005, 01:00
Bydliště: Krkonoše

#7 Příspěvek od vamservis »

Již jse to jednou řešil, velice jednoduše pin kterým je napájen vstup Am jsem odpojil a hrálo pouze FM rádio.
Nevím přesně který pin to je ale je naněm 12 V.

Odpovědět

Zpět na „Autorádia“