3a1/2 místné panelové měřidlo.

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

3a1/2 místné panelové měřidlo.

#1 Příspěvek od stasek »

Postavil jsem si zdroj 0-30V do 3A. Použil jsem výše uvedená LCD měřidla. Přiznám se, že mě pojem 3a1/2 místa bohužel nic neříká. Možná, že bude kámen úrazu právě v tom. Nastavoval jsem desetinnou tečku podle manuálu. U voltmetru je to v pořádku, rozsah 200V, jedno desetinné místo. Dostatečně přesný údaj, alespoň pro mě. Problém je v ampérmetru. Ten je nastaven na 200mV, podle návodu na zdroj. Měří, ale je tady zase jen jedno desetinné místo. Takže proud to ukazuje od 0,1A výše po desetinách. To je pro proud údaj hrubý. Mohl by někdo poradit, jestli se to dá nastavit tak, aby se posunula desetinná tečka tak, aby tam byla 2 desetinná místa? Z manuálu ta možnost nevyplývá, alespoň si to myslím. A jde to vůbec s tímto typem měřidla? Možná by to splňoval rozsah 20V, ale to bych asi nemohl měřit proud stávajícím způsobem.

Uživatelský avatar
toom
Příspěvky: 327
Registrován: 17 zář 2004, 02:00

#2 Příspěvek od toom »

Jestli jsou to ty za 99,- z GM, tak by tam mely byt ze zadni strany pod sebou 3 dvojice pajecich plosek oznacenych tusim P1 - P3 a z toho jedna bude propajena (soucasna poloha des. tecky). Odsaj tu propojku a propoj si pozadovanou jinou.

Uživatelský avatar
nekmil
Příspěvky: 780
Registrován: 06 bře 2005, 01:00
Bydliště: Havířov

#3 Příspěvek od nekmil »

3 1/2 displej znamená, že max. zobrazená hodnota je 1999

Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

#4 Příspěvek od stasek »

Ahoj Tomáši, jsou to ty měřáky z GME. Jenže v manuálu jsou striktní návody jak co dělat a není to jen odsátí propojky, ale dodání rezistorů do jednotlivých pozic. Takže asi nic na zkoušení. A jestliže mám měřákem snímat napětí v řádech mV, tak by mě to asi neukazovalo pak správnou hodnotu. Nerad bych to zmršil.

Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

#5 Příspěvek od stasek »

Ještě bych dodal, že jsem propojky odstraňoval a nahrazoval předepsanými rezistory podle manuálu. Jiná možnost tam není, alespoň není popsána.

Uživatelský avatar
nekmil
Příspěvky: 780
Registrován: 06 bře 2005, 01:00
Bydliště: Havířov

#6 Příspěvek od nekmil »

A jakou hodnotu má proudový "měřící odpor" ?

Uživatelský avatar
nekmil
Příspěvky: 780
Registrován: 06 bře 2005, 01:00
Bydliště: Havířov

#7 Příspěvek od nekmil »

Propojeno - zobrazeno
P1 - 199.9
P2 - 19.99
P3 - 1.999

RA a RB jsou vlastně vstupní dělič

Uživatelský avatar
janousek
Příspěvky: 935
Registrován: 27 bře 2004, 01:00

#8 Příspěvek od janousek »

Kam jsi dával rezistory? Propoj P2, budeš mít rozsah 19,99A, Dej rezistor, na kterém budeš mít při 3A úbytek 30mV a zapoj na RA a RB.

Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

#9 Příspěvek od stasek »

Tak odpor má 220 ohm a na něj je paralelně připojeno měřidlo nastavené propojkami na 199,9mV. V podstatě proudový snímací odpor bude asi ten, co má kolem 0,5 ohmu. Paralelně k tomu je ještě trimr a odpor 220 ohm na kterém je to měřidlo. Přesně podle návodu uvedeném na HW serveru. Je to už mnohokrát zde popisovaný zdroj, jenže má místo LCD měřidel, LED měřidla. Nicméně pokud jsem se díval do katalogu, nastavení je u obou stejné. A zdroj vyfocený v pohodě ukazuje proud na 2 desetinná místa.

Návštěvník

Re: 3a1/2 místné panelové mìøidlo.

#10 Příspěvek od Návštěvník »

Poznámka praktická - pozor na napájení mìøicího modulu, resp. umístìní boèníku pro snímání proudu. Pokud by modul nemìl svoje napájení galvanicky oddìleno od budovaného zdroje a pøitom boèník byl umístìn v kladné vìtvi zdroje, pak by mezi zemí vstupu mìøicího modulu a zemí zdroje objevilo prakticky plné napìtí. Viz http://www.techlib.com/electronics/regulators.html (až dole).

Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

#11 Příspěvek od stasek »

Tak jsem docela smutnej, vlastně se mi nepodařilo nic zjistit. K paneláku byl manuál anglicky a navíc k měřidlu PM-428, což je něco jiného a manuál v češtině ze stránek GME jsem otrocky dodržel. Tak jestli někdo tento měřák zná, prosím poraďte, jak to s tou desetinnou tečkou vyřešit. Navíc mě vadí, spíš z estetické stránky, že je ještě jedna desetinná tečka před prvním číslem na obou displejích. Např (.29.9) to jako 29,9V nebo (.02.4) proud 2,4A. V manuálu je pro rozsah 200mV pokyn propojit pájecí body P3 a pro rozsah 200V odstranit propojku RB a nahradit ji rezistorem 9,99 M a do pozice RA zapojit rezistor 10k. To jsem udělal.

Uživatelský avatar
toom
Příspěvky: 327
Registrován: 17 zář 2004, 02:00

#12 Příspěvek od toom »

Muzes to vyfotit a dat sem?

Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

#13 Příspěvek od stasek »

Tomáši, poslal jsem Ti mail s fotkama, já nevím, jak to vložit sem.

Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

#14 Příspěvek od stasek »

Tak jsem to konečně vyřešil. Ti, co dělali českej manuál jsou mamlasi. Jednoduše zaměnili příkazy na propojení jednotlivých posic. Platná zůstala akorát posice 2. Ten manuál v angličtině, i když byl pro jinej měřák to řešil správně. Navíc už byly propojeny z fabriky posice zobrazující desetinnou tečku před číslem. Jak hlupák jsem myslel, že pohyb desetinné tečky je vázán na jednotlivé rozsahy, jak je uváděno v tabulce. Díky všem za rady a snahu.

Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

#15 Příspěvek od stasek »

Omyl, nevyřešil jsem to. Podařilo se mi odstranit přebytečnou desetinnou tečku a posunout ji na měřidle proudu a to je všechno. Bohužel údaj na měřidle proudu zůstává stejný, takže místo např. 1,2A to ukazuje s posunutou tečkou 0,12A. Jelikož je základní rozsah 200mV, tak to zřejmě vyřešit nepůjde. To by se rozsah musel řádově snížit např. na 20mV. Tedy alespoň podle mě. A to nevím jak udělat.

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“