TVP Sanyo šasi 11AK19PRO

Servisní část určená pro profesionály

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Milan121
Příspěvky: 716
Registrován: 07 pro 2005, 01:00

TVP Sanyo šasi 11AK19PRO

#1 Příspěvek od Milan121 »

Zdravím a prosím o pomoc,nebo budu za chvíli na mizině.Závada ve zdroji-vypálený studeňák u diody co je samostatně na plošňáčku,vadný tranzistor impulsní a odpor 2,2 ohmu na vstupu.Zprvu to vypadalo jako klasika.Povyměňoval a první zapnutí přes regulační trafo ,televizka naskočila,nechal půl dne hrát,zašrouboval a odzkoušel na hotovo a bác vše odešlo,plus všechny rychlý diody které se tam nacházely.Tak jsem si říkal,něco bylo asi načaté,tak znova.Jenomže se to opakuje při každém zapnutí natvrdo spínačem.Při zapnutí přes reg.trafo to jede.
Já totiž nevím jak tam funguje ta tlumivka na vstupu.Je to trochu neortodoxně zapojené jak jsme zvyklí.Nemá někdo s tím zkušenost?

Uživatelský avatar
wendys
Příspěvky: 295
Registrován: 14 čer 2005, 02:00
Bydliště: olšanský hřbitov
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od wendys »

je tam ještě nějaký studeňák, nebo doporučuji projít celou primární část, asi bude načnutá nějaká dioda, nebo odpor. Může být také závada v regulaci, jestli to je regulovaný přes optočlen.

Uživatelský avatar
bumpkin
Příspěvky: 163
Registrován: 02 říj 2004, 02:00

#3 Příspěvek od bumpkin »

Můžeš nějak líp popsat,který rychlý diody ti odházejí?

Uživatelský avatar
Milan121
Příspěvky: 716
Registrován: 07 pro 2005, 01:00

#4 Příspěvek od Milan121 »

odejde hlavní tranzistor a veme sebou všechny diody které jsou v té pracovní větvi.

Uživatelský avatar
juca
Příspěvky: 848
Registrován: 05 čer 2006, 02:00
Bydliště: slovakia

#5 Příspěvek od juca »

Skus vymenit siet. vypinac, niekedy v nom srsi, uz som to mal.
juca

Uživatelský avatar
Milan121
Příspěvky: 716
Registrován: 07 pro 2005, 01:00

#6 Příspěvek od Milan121 »

Vypínač je vpořádku,ale jednu věc jsem zapomněl napsat místo tranzistoru P7NB60 tam dávám P7NA60 .Bylo mi to navrhnuto dodavatelem,protože ten s B není moc natrhu.
Teď mi to opět jelo asi tři dny,všechna napětí OK.Pak jsem to zkoušel zapínat přes žárovku,když jsem dal 100W tak to pulzovalo a nebylo schopné to nastartovat,když jsem dal 150W tak odešel tranz i ty diody v hlavní větvi.

Uživatelský avatar
jef111
Příspěvky: 2125
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: okr. Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od jef111 »

Nejsem si jistý zda to pomůže, ale třeba zkus zvětšit ten výkonový odpor co je v sérii v hlavní větvi, popř. tam dej termistor NTC co se používá v PC zdrojích. Zmírní to náběh zdroje a snad by to pak mohlo fungovat OK. Mě už se to jednou osvědčilo, TV funguje asi 2 roky bez problému.
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet :D
www.sigmaphon.cz

Uživatelský avatar
Milan121
Příspěvky: 716
Registrován: 07 pro 2005, 01:00

#8 Příspěvek od Milan121 »

Odpor jsem zvýšil trojnásobně.Tam je největší bordel v tom,že to "zkoušení "
dost drahé.Jak jsem psal na začátku je tam v serii tlumivka,která by to měla asi omezit,ale neznám její parametry.Je dost velká,má dvě vinutí v serii,když jsem meěřil jejich indukčnost tak je stejná.Takže asi tam zkrat nebude.

Uživatelský avatar
servis
Příspěvky: 105
Registrován: 13 zář 2004, 02:00

#9 Příspěvek od servis »

Zdroj.integráè si vymìòoval?

Uživatelský avatar
Milan121
Příspěvky: 716
Registrován: 07 pro 2005, 01:00

#10 Příspěvek od Milan121 »

Krom SMD vše vypájené proměřené.Integráč tam je již asi 3 ,protože si to občas vzalo i ho.

Uživatelský avatar
jef111
Příspěvky: 2125
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: okr. Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od jef111 »

Ale to, že ta tlumivka normálně vypadá OK ještě neznamená, že tomu tak skutečně je. Může tam docházet k mezizávitovému výboji při větším napětí. Radši bych ji vyměnil.
Ale k té náhradě: Podle datasheetu od ST Microelectronics má P7NA60 asi poloviční max. kolektorový proud oproti P7NB60 !!!!! Navíc podle www.datasheetcatalog.com není tranzistor P7NA60 doporučené používat v nových konstrukcích, takže si myslím, že je to tím tranzistorem. V quick referencích od většiny prodejců jsou uváděné parametry velice podobné, ale jsou zavádějící. Můžeš se sám přesvedčit na www.datasheetcatalog.com .
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet :D
www.sigmaphon.cz

Uživatelský avatar
Milan121
Příspěvky: 716
Registrován: 07 pro 2005, 01:00

#12 Příspěvek od Milan121 »

Já nemůžu žádný podstatný rozdíly najít,jen nahoře "použití"

Uživatelský avatar
jef111
Příspěvky: 2125
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: okr. Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od jef111 »

Já jsem našel, že P7NA60 má max. přípustný trvalý kolektorový proud 7,4A, P7NB60 má max. přípustný trvalý kolektorový proud 14A, což považuji za velice podstatný rozdíl. O špičkovém proudu nemluvě, ten je myslím taky dvojnásobný. Myslím, že by určitě neškodilo použít tranzistor pro větší proudy. Samozřejmě vím, jaké to je když odchází jeden tranzistor za druhým, ale jsem přesvědčen že by toto mohlo pomoct. Tímto způsobem tyto problémy někdy úspěšně řeším v PC monitorech pochybných značek, kde je prostě od výroby slabý tranzistor.
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet :D
www.sigmaphon.cz

Uživatelský avatar
Milan121
Příspěvky: 716
Registrován: 07 pro 2005, 01:00

#14 Příspěvek od Milan121 »

Nemohu to najít,na obou vidím proud 7,2 A a pulsní asi 25A ,ale to je jedno.Mohl by jsi prosím tě poradit který bych tak mohl použít.Zboží beru od AME HK.Dík.

Uživatelský avatar
jef111
Příspěvky: 2125
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: okr. Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od jef111 »

Jako vhodný se mi jeví 20N60 S5, má sice jiné pouzdro, ale pokud ho tam rozměrově dostaneš, tak myslím vydrží všechno. Navíc celkem přijatelná cena. Také 2SK2843 by vyhověl. Navíc tranzistory v pouzdře TO247 podle mých zkušeností obvykle vydrží větší přetížení.
Díval jsem se znova na ty datasheety a zjistil jsem, že záleží na tom, který otevřeš, i když se jmenují stejně, jsou tam nemalé rozdíly. Je to zvláštní.
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet :D
www.sigmaphon.cz

Odpovědět

Zpět na „Servis televizorů, monitorů a projektorů - PROFI sekce“