Impedance sluchátek k wallkmanu

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Markus
Příspěvky: 5
Registrován: 04 srp 2005, 02:00

Impedance sluchátek k wallkmanu

#1 Příspěvek od Markus »

Potřeboval bych vědět jak změřit impedanci sluchátek k wallkmanu. Mám dvoje sluchátka a jedny hrají hlasitěji a druhé jsou tišší, záleží na impedanci nebo ne? Čím nižší impedancí tím sluchátka hrají hlasitějí? Můžete mi poradit?

Uživatelský avatar
servis
Příspěvky: 105
Registrován: 13 zář 2004, 02:00

#2 Příspěvek od servis »

JJ,èím nizší tím hlasitìji a zmìø to tøeba ohmmetrem

Uživatelský avatar
Markus
Příspěvky: 5
Registrován: 04 srp 2005, 02:00

#3 Příspěvek od Markus »

Mezi cim to zmerim,na jacku jsou tri, a kazdy ma jiny odpor

Uživatelský avatar
Jindra2
Příspěvky: 758
Registrován: 09 srp 2005, 02:00

#4 Příspěvek od Jindra2 »

Standartní zapojení Jacku. Ta nejdelší část u krytu je společná zem, pak kroužek pravý kanál, profilový konec levý kanál.
Jindra

Uživatelský avatar
Markus
Příspěvky: 5
Registrován: 04 srp 2005, 02:00

#5 Příspěvek od Markus »

Takže měřit zem oproti levému kanálu a pak zem oproti pravému kanálu (obě hodnoty by měli být shodné)

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#6 Příspěvek od Crifodo »

Stejnosměrným měřením zjistíš jen reálnou složku impedance, k ní přistupuje ještě induktance kmitačky sluchátka, ale to není zásadní chyba. Na hlasitosti má vliv ještě citlivost, v krajním případě může hrát víceohmové sluchátko s vyšší citlivostí hlasitěji než necitlivé nízkoohmové. Ale sluchátka 16 Ohm budou určitě hrát hlasitěji než 600 Ohm.
Impedance bývá na sluchátkách vylisovaná nebo by měla být v technické specifikaci ke sluchátkám. Netýká se čínského sajrajtu za 50,- z tržnice :wink:

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#7 Příspěvek od Sendyx »

Tak ani takový rozdíl impedance nezaručí to, že nízkoimpedanční budou hrát hlasitěji. Měl jsem půjčené jedny staré Audiosonic, impedance 320R, těsné velké mušle, a jsou o dost hlasitější, než většina 16-32R pecek do uší, a rozhodně přeřvou běžné walkmanovské (32R).

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#8 Příspěvek od Crifodo »

to už je docela extrém:)
záleží ještě poněkud taky na provedení výstupu, někteří rádoby universální výrobci nablijou za výstup s Ri 10 Ohm ještě padesátiohmový odpor sériově, aby se tam mohlo připojit cokoliv. Pak se rozdíly v impedanci dost smažou :wink:
Walkman (běžný) by ale takhle zprasený být neměl.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#9 Příspěvek od Sendyx »

Myslím, že podle nějaké normy bývaly na běžných zesilovačích R výst 120R, u walkmanů a spol. je to jinak. Tyhle sluchátka mají velkou citlivost, mají asi AlNiCo magnet a dost velký mag. obvod. Byly prý jen o pár dolarů levnější než podobně vypadající Bayerdynamicy.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#10 Příspěvek od Crifodo »

to je zajímavá hodnota, uvážíme-li, že papíroví HiFisté onanují nad výstupním odporem zesilovačů pro reprobedny 0,1Ohm a nad stříbrným kabelem a jeho vlivem na "rychlé basy" :lol:
Pak si večer nazujou sluchátka přes 100Ohm odpor a pořád jim jsou basy dost rychlé :lol:

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

Re: Impedance sluchátek k wallkmanu

#11 Příspěvek od Artaban001 »

Markus píše:Potřeboval bych vědět jak změřit impedanci sluchátek k wallkmanu. Mám dvoje sluchátka a jedny hrají hlasitěji a druhé jsou tišší, záleží na impedanci nebo ne? Čím nižší impedancí tím sluchátka hrají hlasitějí? Můžete mi poradit?
To záleží na konstrukci zesilovače uvnitř přehrávače. Když je předepsaná impedance 32 Ohm, to znamená, že zesik dává do zátěže (32R) nějaké napětí a to tou zátěží protlačí nějaký proud - klasický ohmuv zákon.
No, a když připojíš na výstup dejme tomu 8 ohmový sluchátka, tak ten zesilovač v podstatě "vyskratuješ" a on Ti v lepším případě už vyšší proud do zátěže nedodá - proto Ti sluchátka z nižší impedanci budou hrát slaběji (vyžadují vyšší proud) a z vyšší impedanci Ti budou hrát taky slaběji, protože jim nestačí dodávané napětí od zesilovače.
Dále pak záleží na konstrukci elektroakustických měničů v těch sluchátkách - Čím silnější jsou magnety, tím je měnič citlivější..

Jinak - u každého levnějšího zařízení od seríoznějšího výrobce jsou sluchátkový výlezy napojeny přímo k výstupům pro repráky přes odpory a vypínací kontakty JACK zdířky. To jednak kvůli ochraně sluchu a sluchátek..

Proto si zjisti předepsané rozmezí impedancí připojitelných k Tvému přehrávači

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#12 Příspěvek od EKKAR »

Taky docela záleží na rozměrech kmitajících dílů těch sluchátkových měničů, ať se to zdá nebo nezdá, měl jsem v ruce nejedny a ani v těch Ťamanských za 50,- nejen z tržnice, ale i z normální kamenný elektry nejsou u stejně vypadajících stejné měniče. Některé mají při stejném nebo velice podobném průměru celého měniče (a tedy i membrány) úplně odlišný průměr kmitací cívky, tedy i jiný počet závitů při podobné impedanci vinutí, z čehož plyne i jiná citlivost - míň závitů=menší citlivost. A sluchátka s uzavřenou mušlí ( obklopují boltec, neleží jen jako chomáč molitanu na ústí zvukovodu) hrají při stejné citlivosti a stejném příkonu subjektivně mnohem hlasitěji, než otevřená. Obdobný případ jsou "špunty". Způsob a míra aerodynamické uzavřenosti akustického systému lidského ucha při nasazení sluchátek mimo jiné značně ovlivňuje i kmitočtovou charakteristiku, respektive její subjektivní průběh, takže co člověk, to jiný subjektivní pocit a daleko větší množství různých hodnocení i u jediného typu.
Další přopomínkou může být zkreslení stereoobrazu absencí akustických odrazů od stěn poslechové místnosti a pohybu tohoto obrazu zároveň s pohybem hlavy - na koncertě se pódium taky nehýbe s Vámi, když se otočíte k sousedce. Nebudu ani komentovat speciální nahrávky provedené metodou umělé hlavy. Ale použití sluchátek je pro mne jen nouzovým řešením, když nemohu poslouchat na "plné uši" z ohleduplnosti k okolí...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

raholec

#13 Příspěvek od raholec »

Ahoj. Potøeboval bych si koupit k mp3 pøehrávaèi M-cody mx400 nová sluchátka. Bohužel nikde není uvedena impedance pøístroje, zmìøil bych si stará sluchátka, ale ty mi bohužel rozkousali mazlièci a zahrabali neznámo kam :lol: Mám vyhlídnutá 16ohmová, ale nerad bych "odkouøil" mp3ku. Vyhlídl jsem si ještì sennheisery, které mají 64ohmù u tìch se ale zas bojím, aby to nehrálo moc potichu. Nedá se nìjakým zpùsobem zjistit impedance pøístroje když není nikde udávána?? Díky moc

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od Lukas-Peca »

podle mě se nemusíš s nějakou impedancí vůbec obtěžovat, ten přehrávač by měl být dělaný tak, aby mu to bylo jedno... když blondýna ztratí sluchátka, tak tam strčí ty, které tam budou pasovat, a s nějakou impedancí si vůbec nebude lámat hlavu. Na to musí být konstruktér připravený. Toť můj skromný názor. :)

raholec

#15 Příspěvek od raholec »



Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“