OTF Orava 462

Servisní část určená pro profesionály

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
MartinZ
Příspěvky: 6
Registrován: 10 črc 2006, 02:00

OTF Orava 462

#1 Příspěvek od MartinZ »

mám tu TV Orava 462 Stereo a nevím si s ní rady. Závada se projevovala už delší dobu tak, že televizor se po určité nepravidelné) době vypnul. Asi před měsícem mi v TV odešel tranzistor BU508, který jsem vyměnil spolu s elyty v primáru zdroje. No a asi před čtrnácti dny odešel i nový tranzistor. Ten jsem vyměnil, ale TV už se nerozsvítila. Proto jsem začal měřit obvody kolem VN trafa - zaujala mě nepřítomnost napětí na kondenzátoru C413. Dále jsem nic nenaměřil ani na dalším vinutí, mezi piny 5 a 3 - zkusil jsem proto odpojit obvody za usm. diodou VD404 a na vinutí 4-5 stále žádné napětí. Z toho jsem usoul, že bude chyba ve VN trafu a objednal nové. No a dnes jsem jej osadil a ... NIC. V čem může být problém? Zvuk jde, Dálkový ovladač funguje, jen obazovka tak nějak ani neblikne. V TV se vrtám poprvé a tato mi tak trochu přirosla k srdci. Předem děkuji za rady.

Uživatelský avatar
urbanek
Příspěvky: 556
Registrován: 01 kvě 2005, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od urbanek »

Buzení řádku jde? Kondík v bázi BU508 je vyměněný?

Uživatelský avatar
juca
Příspěvky: 848
Registrován: 05 čer 2006, 02:00
Bydliště: slovakia

#3 Příspěvek od juca »

Vymen C403 a pravdepodobne ti odisiel IO NL401 TDA8143 budenie RKS, nespravil by si nic spatne keby si vymenil vsetky elity v primari aj sekundari zdroja
juca

kondik
Příspěvky: 3763
Registrován: 25 pro 2006, 01:00

#4 Příspěvek od kondik »

xxx
Naposledy upravil(a) kondik dne 12 lis 2017, 14:32, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
MartinZ
Příspěvky: 6
Registrován: 10 črc 2006, 02:00

#5 Příspěvek od MartinZ »

juca píše:Vymen C403 a pravdepodobne ti odisiel IO NL401 TDA8143 budenie RKS, nespravil by si nic spatne keby si vymenil vsetky elity v primari aj sekundari zdroja
Děkuji za rady, dnes jsem bohužel neměl možnost zkusit buzení, ale před výměnou trafa jsem měřil signál na bázi BU508 a ten tam byl. Kondenzátory vyměním. Napíšu, jak jsem dopadl.

Uživatelský avatar
MartinZ
Příspěvky: 6
Registrován: 10 črc 2006, 02:00

#6 Příspěvek od MartinZ »

Tak jsem vyměnil C403, změřil signál na bázi BU508 a naměřil po zapnutí z režimu standby 4,5Vst. Na vinutí trafa je 137Vst. Obrazovka je stále černá, takže chybu musím hledat jinde. Ale kde? Spoje jsem se snažil projít už na začátku. Ještě mi zbývá vyměnit asi dva kondenzátory v sekundáru, ty jsem doma neměl, ale pokud je na vinutí trafa napětí, tak si nedokážu vysvětlit, proč neběží...

Uživatelský avatar
pit
Příspěvky: 176
Registrován: 21 bře 2005, 01:00

#7 Příspěvek od pit »

bohužel v telce se nemuže hrabat každy byt tebou zanesl bych to do servisu a nebo si přečti příspěvky které ti poslali kolegové pokud si to pečlivě přečteš a trochu tomu rozumíš tak to možná spravíš :aplause:
jo a nechápu proč hned objednáváš trafo když nevíš jestli je vadné.V tomto oboru doměnka prostě nestačí

Uživatelský avatar
MartinZ
Příspěvky: 6
Registrován: 10 črc 2006, 02:00

#8 Příspěvek od MartinZ »

Myslím, že jsem četl správně - buzení zkontrolovat studené spoje, vyměnit elektrolyty a zkontrolovat buzení řádkového koncového stupně, tzn. signál v bázi BU508. Z naměřeného usuzuji, že obvod koncového stupně je funkční. Půjčím si ještě od kolegy osciloskop, abych se podíval na průběh, abych se o tom ujistil. Do servisu jsem TV samozřejmě dát mohl, ale chtěl jsem to zkusit sám. uznávám, že objednávka trafa byla ukvapená.

Uživatelský avatar
jef111
Příspěvky: 2125
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: okr. Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od jef111 »

To, že není žádný obraz nemusí být způsobeno jen rozkladovými obvody. Stejně tak to může být způsobeno RGB zesilovači, popř. jejich buzením.
Ale ve tvém případě bude asi opravdu chyba v rozkladu:
Najelo Ti vysoké napětí? (poznáš podle charakteristického praskotu statiky)
Funguje žhavení? (svití hrdlo obrazovky)
Jaké je napětí ze zdroje? (na opačné straně prim. vinutí VN trafa než je BU508)
Jaké je ss napětí na katodách obrazovky? (elektrody R,G,B, napětí do 200V)
Toto je rutina u každé opravy TV. Bez toho jsi ztracen a můžeš jen tak tápat.
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet :D
www.sigmaphon.cz

Uživatelský avatar
MartinZ
Příspěvky: 6
Registrován: 10 črc 2006, 02:00

#10 Příspěvek od MartinZ »

jef111 píše:To, že není žádný obraz nemusí být způsobeno jen rozkladovými obvody. Stejně tak to může být způsobeno RGB zesilovači, popř. jejich buzením.
Ale ve tvém případě bude asi opravdu chyba v rozkladu:
Najelo Ti vysoké napětí? (poznáš podle charakteristického praskotu statiky)
Funguje žhavení? (svití hrdlo obrazovky)
Jaké je napětí ze zdroje? (na opačné straně prim. vinutí VN trafa než je BU508)
Jaké je ss napětí na katodách obrazovky? (elektrody R,G,B, napětí do 200V)
Toto je rutina u každé opravy TV. Bez toho jsi ztracen a můžeš jen tak tápat.
Tak jsem se dnes k tomu zase na chvilku dostal
- napětí zdroje je 135V, tj. asi o 9V víc než ve schématu, ale je asi odlehčené
- VN asi nenaběhne - při zapnutí do el (a při zapnutém síť. vypínači) je slyšet slabé bzzzzt, což bych dával za vinu napájecímu transformátoru. Po vypnutí žádné praskání.
- žhavení nefunguje - hrdlo nesvítí, na žhavení je 0V
- na elektrodách R, G, B je na každé 135V

Musím počkat na osciloskop, abych se podíval na průběh na snímacím rezistoru v kolektoru BU508.

Dá se nějak ověřit funkce TDA8143? Osciloskopem sledovat výstup?

Děkuji za rady, je to pro mě takové malé popracovní bloumání...

Uživatelský avatar
urbanek
Příspěvky: 556
Registrován: 01 kvě 2005, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od urbanek »

Pokud zdroj jde, BUčko je dobré, elka taky, tak bych tipoval to TDA8143...

Uživatelský avatar
adept
Příspěvky: 328
Registrován: 01 lis 2006, 01:00
Bydliště: Znojemsko

#12 Příspěvek od adept »

Na začátku dotazu píšeš že ti odešel BU 508,vyměnil jsi ho a ještě kond.v e zdroji,pak po 14.dnech jsi znovu vyměnil BU 508.V TV se (vrtáš po prvé)je to možné?Po prvním otevření TV by jsi asi závadu nenašel,jen se přiznej a nelži. :lol:

Uživatelský avatar
heldybeldy
Příspěvky: 488
Registrován: 25 dub 2005, 02:00
Bydliště: Spišská Belá

#13 Příspěvek od heldybeldy »

Skus vymenit 8n2/1600V v kolektore BU508, Niekedy si BU so sebou zoberie aj TDA8143, ak dostane slehu do baze z kolektora.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#14 Příspěvek od mi-ro »

Může vadný TDA8143 odpalovat BU508?
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Robosand
Příspěvky: 985
Registrován: 18 úno 2006, 01:00
Bydliště: Košice

#15 Příspěvek od Robosand »

V režime stand-by by si na báze BU508DF nemal namerať nič pretože napätie +12V pre napájanie TDA8143 je vypnuté (z LM317T). V prevádzkovom režime má byť na pine 2 TDA8143 +2,9V. Ak si na báze BU508 nameral 4,5V, tranzistor je trvale otvorený, tečie ním veľký prúd, preto sa ničí. Takže je pravdepodobne vadné TDA. Jednoznačne ale vymeň C403 (220M/25V 105°C). Skontroluj aj R403 (0R1) - môže byť v skrate alebo má vyšší odpor, tým pádom chýba (alebo je skreslená - pri zväčšenom odpore) informácia pre TDA o správnom budení tranzistora BU...

Odpovědět

Zpět na „Servis televizorů, monitorů a projektorů - PROFI sekce“