Osciloskop

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
xyxa
Příspěvky: 86
Registrován: 18 kvě 2006, 02:00
Bydliště: někde mezi Brnem a Prostějovem
Kontaktovat uživatele:

Osciloskop

#1 Příspěvek od xyxa »

Zdravím všechny zkušené někde na netu jsem sehnal jak si udělat z PC osciloskop mám tu i program ale nevím čím ho propojit někde zase na netu jsem sehnal jak měřit přes zvukovku taky tu mám návod chtěl bych váš názor na toto zapojení a ten program a jestli to vůbec k něčemu je??? jsem amatér tak bych prosím ještě potřeboval poradit co se z osciloskopem dá vůbec měřit a nebo nějakej odkaz kde se to naučit nebo co nejvíce se o tym dočíst díky za odpovědi.Ten program pošlu na E-mail.
Přílohy
Příklad bezpečného připojení měřeného obvodu k zvukové kartě.jpg
(10.42 KiB) Staženo 241 x

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#2 Příspěvek od MetalGod »

Víš, měření pomocí PC přes zvukovku není zrovna moc ideální.
Je to sice způsob, jak líp využít PC, ale má to dost záporů:
šum a zkreslení zvukárny, frekvenční závislost, dá se měřit jen v oblasti NF, v jednotkách až několika málo desítkách kHz, údajům, hlavně tvaru průběhu a napětí se nedá věřit, má to poměrně malou vstupní impedanci, což je velkej problém atd.
Jedinou výhodou je to, že to bejvá většinou zadarmo, ale můj názor je ten, že to je jenom hračka.
Tím pádem Ti vřele doporučuju koupit si starší oscilák a PC prográmkem, ikdyž slušně vypadajícím se vůbec nezabejvat.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
istrasil
Příspěvky: 71
Registrován: 30 črc 2005, 02:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od istrasil »

no, zase bych to az tak nezahazoval. Na normalni mereni je samozrejme nejlepsi normalni osciloskop, ale treba mereni zkresleni nebo nf spektra jde delat se __slusnou__ zvukovkou (24b, 96kHz) celkem presne a opakovatelne.

Uživatelský avatar
xyxa
Příspěvky: 86
Registrován: 18 kvě 2006, 02:00
Bydliště: někde mezi Brnem a Prostějovem
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od xyxa »

Pánové děkuji vám za vaše názory ale nevím jestli to schéma na obr. je zprávné chtěl bych vědet jestli tento problém už někdo řešil a vyřešil a fungovalo to díky.

Uživatelský avatar
xyxa
Příspěvky: 86
Registrován: 18 kvě 2006, 02:00
Bydliště: někde mezi Brnem a Prostějovem
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od xyxa »

Tak sem to prubnul a pracuje to sice nevím jak přesně ale na to co zatím potřebuju to zatím stačí a ten starej kompl co sem měl ve sklepě to zvládá hravě P166Mhz 32Mb ram atd.

Uživatelský avatar
mzama
Příspěvky: 54
Registrován: 07 bře 2006, 01:00

#6 Příspěvek od mzama »

V minulých letech vyšlo v AR cosi k této problematice. Jednalo se o jakýsi vstupní modul pro PC - "krabice" mezi PC a měřený obvod. Z hlavy nevím číslo ani ročník, ale mohu dohledat.

Uživatelský avatar
zdenekxxx
Příspěvky: 272
Registrován: 19 úno 2007, 01:00

#7 Příspěvek od zdenekxxx »

ten modul nebyl ideální, neměl galvanické oddělení např. pomocí optočlenu. Já osobně bych se bál že odpálím zvukovku. Jinak byl ale asi pro dané účely dostačující, bylo to číslo 12/2003 a jmenovalo se to SoundScope.

Uživatelský avatar
xyxa
Příspěvky: 86
Registrován: 18 kvě 2006, 02:00
Bydliště: někde mezi Brnem a Prostějovem
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od xyxa »

Proč odpálit zvukovku když jsou tam ty diody navíc jsem to pojistil odporem a když ji odpálím tak nová(stará)nestojí zas tak moc.Lepší než odpálit osiloskop za pár tisíc.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#9 Příspěvek od Sendyx »

Spojením gnd zvukovky s něčím dosti živým odšvihneš celý počítač. Vyzkoušeno a ověřeno :D . Možná že se dotyčný tady pochlubí, jak výhodné bylo nekoupit skop za 2000 a používat na měření PC, kterým takhle stejně nic pořádně změřit nejde.

Uživatelský avatar
xyxa
Příspěvky: 86
Registrován: 18 kvě 2006, 02:00
Bydliště: někde mezi Brnem a Prostějovem
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od xyxa »

je to jedno ale co myslíš pod názvem -dosti živým-jako amatér si myslím že odpor +diody je dostatečná ochrana navíc cena toho PC je tak 200 stovky.Psal jsem aby mi někdo poradil prosím jakou sehnat literaturu na naučení se práce z osciloskopem protože do té doby mi bude stejně na p.d díky za případné náměty jojo žádnej učenej z nebe nespadl a když člověk chce jde to dvakrát líp.Ještě že tyto stránky fungují.Aspoň pokecat když už se nic nedoví.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#11 Příspěvek od Sendyx »

O osciloskopech toho vyšlo docela dost, jedna kniha v 60. letech několikrát vydaná a před pár lety cosi v BENu. Na téma měření se zvukovkou už toho bylo taky napsáno tolik, že stačí na netu hledat.

Uživatelský avatar
xyxa
Příspěvky: 86
Registrován: 18 kvě 2006, 02:00
Bydliště: někde mezi Brnem a Prostějovem
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od xyxa »

Jo v BEN jsem (i jinde) hledal mají tam za necelou 500 ale není tam nic o začátečnících a to je můj problém,já jím jsem a k této problematice nevím vůbec nic chci jen vědět jakou si mám koupit aby někdo jako já řekněme úplnej vůl začal od začátku a pochopil.(Jsem z menší dědiny kde ani není elektotechnický kroužek)

Uživatelský avatar
Radix
Příspěvky: 2633
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

#13 Příspěvek od Radix »

V 70. letech vyšla velice dobrá knížka od Gustava Tauše: Osciloskop. Podívej se po antikvariátech nebo po inzerátech, občas se objevuje.
V r. 1974 vyšlo celé číslo Radiového konstruktéra, které bylo věnováno "jak na to" s osciloskopem pro začátečníky.
Kdyby byl zájem, mohl bych to dát časem na upload.

Uživatelský avatar
xyxa
Příspěvky: 86
Registrován: 18 kvě 2006, 02:00
Bydliště: někde mezi Brnem a Prostějovem
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od xyxa »

To by bylo perfektní tak se modlím ať si to přečte spoustu lidí a ten zájem je.Když ne tak se nějak domluvíme.

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“