Montáž toroidního trafa.

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
wilibald
Příspěvky: 90
Registrován: 07 srp 2006, 02:00

Montáž toroidního trafa.

#1 Příspěvek od wilibald »

Po třech měsících jsem dokončil laboratorní zdroj s proudovou pojistkou, LED displayem a ovládáním tlačítky, což je zatím to nejkomplikovanější, co jsem kdy ubastlil...a dokonce vše skvěle funguje, z čehož jsem měl zaslouženou radost.... Ale zase jsem se dostal dostal k základním neznalosem... Na závěr jsem totiž namontoval do skříňky toroidní trafo a zkusil ha zapnout bez připojeného sekundáru, pouze přes vypínač a běžnou přístrojovou pojistkou 2,5 A. Pojistka okamžitě velmi efektně explodovala a dál už jsem to nepokoušel... Předtím jsem zkoušel toroid na stole, jen se síťovou šňůrou a nic zvláštního se nedělo, nehřál se, dával správných 22 a 5 V. Poté jsem mu provedl - zalil střed Dentacrylem, zadělal do něj hliníkovou trubičku a ocelovým šroubem přidělal ke skříňce. Špatné připojení sítě nemám, žádný zkrat na uzeměnou skříňku není, pojistka mi připadala přiměřená (trafo 100VA) . Teď nevím, co je špatně a na další pokusy mám k 220V příliš velký respekt.

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od jezevec »

Nepopletl sis náhodou primár se sekundárem, pokud ne, máš tam někde zkrat.

Uživatelský avatar
janousek
Příspěvky: 935
Registrován: 27 bře 2004, 01:00

#3 Příspěvek od janousek »

Nevyrobil jsi tím přiděláním závit nakrátko?

Uživatelský avatar
pelktech
Příspěvky: 51
Registrován: 25 lis 2006, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od pelktech »

Tu pojistku máš vrychliu, nebo pomalou???
Toroidy totiž mají hodně vysoký startovací proud.

Uživatelský avatar
wilibald
Příspěvky: 90
Registrován: 07 srp 2006, 02:00

#5 Příspěvek od wilibald »

Ne, ne..Primár je výrazně odlišený..má silnější modrý a hnědý drát , navíc s přídavnou bužírkou...Na nulovací vodič zkrat určitě není, ale nevím, jak zjistit, že je O.K. trafo..jde to jenom ohmmetrem na síťové vidlici? Řekne mi to něco?

Uživatelský avatar
wilibald
Příspěvky: 90
Registrován: 07 srp 2006, 02:00

#6 Příspěvek od wilibald »

Pojistka byla rychlá, trafo mechanicky poškozené není, jedině, že by se cosi stalo u vyvedení vývodů.

PavelFF

#7 Příspěvek od PavelFF »

Pojistka by nemìla velmi efektnì explodovat. Ta by mìla jistit. Pokud byla na 250V.

Budeš muset podstoupit zkoušku odvahy a zkusit to znovu. Abys vylouèil hrubou chybu v zapojení , zapoj do série s primárem tøeba 100W žárovku.
Musíš to ovšem udìlat solidnì, nejlépe pøes nìjakou svorkovnici(èokoláda) aby ses nemohl nikde dotknout skøíòky, když máš (správnì) respekt.

Pokud bude svítit naplno, je chyba v trafu. Jestlli ne, tak máš zapojení asi dobøe a pojistka byla nìjaká postižená.

Hliníková trubka je pøišroubovaná ke skøíòce jen za jeden konec? Není z druhé strany taky nìjaký držák?

Uživatelský avatar
wilibald
Příspěvky: 90
Registrován: 07 srp 2006, 02:00

#8 Příspěvek od wilibald »

Jo, žárovka se mi líbí...zkusím to....to je cosi, co se dá sledovat... :D uchycené to mám jen z jedné strany...a zapínat budu zpoza rohu násadou od koštěte a pak se k tomu plížit v helmě s fázovkou, což dělám u svých výtvorů stejně běžně... :D Exploze 10 000 uF/100V už mne jednou poučila.... :D

Uživatelský avatar
wilibald
Příspěvky: 90
Registrován: 07 srp 2006, 02:00

#9 Příspěvek od wilibald »

Jo, žárovka se mi líbí...zkusím to....to je cosi, co se dá sledovat... :D uchycené to mám jen z jedné strany...a zapínat budu zpoza rohu násadou od koštěte a pak se k tomu plížit v helmě s fázovkou, což dělám u svých výtvorů stejně běžně... :D Exploze 10 000 uF/100V už mne jednou poučila.... :D

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#10 Příspěvek od EKKAR »

Řekne to jen jestli nemáš někde přerušení vodiče, mezizávitový zkrat takhle nenajdeš.
PavelFF mě předběhl, ale i tak:
Zkus jiný fígl: zapoj do série s tím trafem žárovku 230V/100W a celek zapni na síť. Je Ti asi jasné, že pokud je žárovka OK, nepustí přes sebe víc, než 100W/230V= cca 0,434A po nažhavení, které netrvá déle, než 1 půlperiodu sítě. Pak vezmi Vmetr a změř rozdělení napětí mezi žárovkou a primárem trafa a výsledné napětí na sekundárech. Je totiž možné, že máš ŠLUSANEC na sekundáru a výsledný primární proud Ti vyrazí i 10A pojistku. Pokud je poměr napětí mezi primárem a sekundáry stejný, jako byl zamýšlený a žárovka svítí sníženým jasem, je trafo v pořádku a Tvůj problém způsobuje velký proudový náraz v toroidním trafu, které se Ti daří k síti připojit zrovna v okamžiku, kdy napětí v síti není menší než asi 50V - a to je 100x za sekundu, a doba trvání tohoto stavu je více než 50% celkové doby - přesněji se mi to počítat nechce...
Pokud ale žárovka svítí plným jasem, je někde v trafu zkrat a nezbude než ho převinout. Zkoušku můžeš zopakovat s žárovkami menšího výkonu, třeba 75W, 60W, 40W, 25W i 15W a výsledky by měly být pokud ne stejné, tak hodně podobné. Ne v absolutních číslech, ta se budou lišit podle poměru impedancí žárovka - trafo v děliči, který tímto zapojením vlastně vznikne, ale poměry napětí mezi primárem a sekundáry by měly být téměř stejné při připojení libovolné žárovky.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

#11 Příspěvek od stasek »

Nenaleptal ti ten dentakryl izolaci vinutí? Lepší by byl epoxid.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#12 Příspěvek od Artaban001 »

Nepíšeš nic o provedení upevnění transformátoru. Nevhodným provedením můžeš vyrobit závity na krátko, ani nevíš jak. To se projevuje tak jak popisuješ. Co jsem viděl, tak se transformátory tohoto typu upevňují středovým šroubem který je zalit ve středu epoxidem. V domácích podmínkách by to šlo realizovat třeba kruhovou pertinaxovou přítlačnou destičkou, který má pod sebou gumu. pod trafo dáš gumu, pak další destičku. Ty dvě destičky sevřou trafo pomocí jediného středového šroubu a tžo pak drží jak Helvétská víra.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#13 Příspěvek od Crifodo »

přiveď na 22V sekundár nějaký signál z audio zesilovače, stačí 5W, nejlépe sinusový, třeba track 400 Hz ze zkušebního CD. Výstupní napětí zesilovače by nemělo výrazně padnout po připojení sekundáru. Na primáru by mělo být napětí úměrné transformačnímu poměru. Zjistíš tak i mezizávitový zkrat a nehrozí nebezpečí že tě potluče síť nebo že vyhodíš přípojku na trafostanici.
Jestli bude napětí padat, můžeš si připravit vrtačku a sekáček a ten dentakryl pomalu zase dolovat ven... nic už nezkazíš. Na upevnění k toroidům se dodávají plechové vylisované misky s podkladovou gumou, po stažení středovým šroubem M6 to drží spolehlivě. A trafo se dá v případě potřeby převinout/přivinout.

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#14 Příspěvek od breta1 »

Podle mého názoru a popisu upevnění toroidu nemohlo dojít k závitu nakrátko , protože středová kovová trubička by se musela na koncích vodivě spojit. Problém je v tom, že se trafo zaplo v nevhodný okamžik, za přiměřenou bych považoval pro 100W toroid pomalou pojistku 3.15A nebo rychlou 4A (a to považuji za minimum). Pokud máš strach to pak zapnout, neškodí zkusit přes žárovku 100W či žehličku ap., ale já bych se nebál, určitě tam závada nebude. Až vyletí pojistka 4A, pak bych pátral dál.

PavelFF

#15 Příspěvek od PavelFF »

Wilibalde , myslím si to samé, co breta 1.
Vymìò pojistku a zkus to znovu.

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“