CD jednotka a laser sonda

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Zaladin
Příspěvky: 32
Registrován: 16 čer 2004, 02:00
Bydliště: Plzeò
Kontaktovat uživatele:

CD jednotka a laser sonda

#1 Příspěvek od Zaladin »

Zdravím.
Dostal jsem starou vìž, která normálnì funguje, ale jediné co tam je špatné je CD mechanika. Celá byla rozpadlá, podaøilo se mì ji jakštak dát do hromady, ale pøi ètení dost dlouho hledala záznam na cdéèku.
Zjistil jsem že je celá opto... zasvynìná. Proto jsem rozebram snímací jednotku po vyèištìní a složení zpìt se už CDèko neroztoèí.

Na displeji se zobrazí že jednotka naèítá ale pak po chvíli napíše že není disk.

Obsah jednotky:

Nahoøe : èoèka + magnety
Dole : tišták + laser - tišták je ve tvaru E
Na doku : patrnì další snimací dioda "3vývody"
Uvnitø : malé sklíèko z jedné strany je lesklejší a z druhé ménì.
Z venku : 2 štelovací šrouby.

Existuje nìjaký z pùsob jak by se to dalo seøídit aby to mìlo ten zprávný paprsek.
Poraïte kdo stím má zkušenosti.

Uživatelský avatar
toom
Příspěvky: 327
Registrován: 17 zář 2004, 02:00

#2 Příspěvek od toom »

No, predem Te trosku opravim, dole je snimac odrazeneho paprsku a ta dioda se trema vyvodama na boku, jak pises je Laser. Jinak pokud jsi to rozebral, tak si nejspis rozhodil geometrii toho sklicka, ktere je pod uhlem 45 stup. Tady pomuze asi jen jedna rada, zjisti si typ laserove jednotky a obrat se na nejblizsiho prodejce napr. AGB elektro.

Uživatelský avatar
Zaladin
Příspěvky: 32
Registrován: 16 čer 2004, 02:00
Bydliště: Plzeò
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od Zaladin »

Tak co se týèe toho sklíèka tak to tam má dvì kolejnièky a pøidržuje to kousek plíšku takže stìmi stupni to by nemìl být problém.

Starosti mì dìlá spíše snímaè ten co je na desce, tam se to nastavuje šroubkem.

Jinak jsem zjistil že v nouzi staèí použít jednobodovou diodu LED, v nejhorší situaci i obyèejnou ale není to tak pøesný.
Tak se chystám to vyskoušet nic stím nezkazím.

Když tak napíšu jak jsem dopadl.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#4 Příspěvek od mi-ro »

To asi opravdu nic nezkazíš ale asi taky nic nezískáš, nechti tě zrazovat, klidně zkoušej, aspoň poznáš jak to tam vypadá ale rozebrel jsem několik desítek snímačů abych je vyčistil a "rozchodil" ale nepovedlo se to nikdy!!! Vždycky pomohla výměna za novou. Většina typů je dneska za cca 300-400,- ale třeba jsi šikovnější, dej vědět jak to dopadlo

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#5 Příspěvek od Sendyx »

Jo, jako Jára Cimrman musíš zjistit, že tudy cesta nevede. Opravdu se to nedá seřídit podomácku, natož bez perfektních znalostí optiky a přípravků. Opravy starých optických bloků kdosi dělal - tuším z Pardubic či okolí, jako speciální oprava velmi starých jednotek Philips - celokovových, před 10 lety stál jeden repas asi 2000Kč.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#6 Příspěvek od Artaban001 »

Nejvíc dělá problém seřídit tu destičku z tím "skleněným švábem" - je to asi pole několika fotodiod a asi se tím zjištuje, jak to má ostřit (CD-mechanika SONY ze snímačem kolmým na LASER) nebylo by na škodu ten čip prozkoumat pod mikroskopem :-) Když se to blbě seřídí, tak to přehrává jen třeba do 7 skladby (délka všech 3:50), protože se už paprsek neudrží v okýnku toho čipu 0,5mm X 0,5mm. Jen tak mě napadlo, že jediný malý zrnko prachu stačí dosednout na ten čip a mechanika je v háji..

Když už se tady rozjela tato debata:

Nevíte někdo, zda jsou někde měřící body pro nastavení pracovního bodu laseru,BUROSCH LASER CD jej nazýva HF. Zatím jsem měnil jeden CD laser a ten jsem nijak nenastavoval, protože byl od výrobce zapečetěn barvou nastavovací trimr a CD mechanika čte bezproblému..

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#7 Příspěvek od Sendyx »

U některých starých strojů byl bočníkový odpor, a proud se dal snadno určit (tuším první Marantzy, Onkyo a spol.). U novějších se to řeší nepřímo - použiješ předepsaný testovací disk k danému stroji a změříš velikost RF signálu.

Uživatelský avatar
Zaladin
Příspěvky: 32
Registrován: 16 čer 2004, 02:00
Bydliště: Plzeò
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od Zaladin »

Zdravím

Tak jsem zkoušel to nastavit, podaøilo se mì roztoèit CDèko asi jenom na to první zjištìní kolik je tam písnièek, bohužel ale jinak pak disk už nejede a nejede.

Ono by to potøebovalo aby tan lazer bìžel trochu déle a né jenom 5s.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#9 Příspěvek od mi-ro »

Tak trochu teorie pánové, ten snímač "dole" má vlastně čtyři snímací plošky do čtverečku. Odražený paprsek na ně dopadne a první věc kterou musí udělat serva je, že ho vystředí-čili musí mít stejný signá ze všech snímačů a potom ho zaostří-čili signál musí být co nejmenší, musí dopadat přesně mezi ně. Jak prosté mílý Watsone (nebo jak se to píše)

Uživatelský avatar
toom
Příspěvky: 327
Registrován: 17 zář 2004, 02:00

#10 Příspěvek od toom »

Na techto strankach je docela podrobne i s obrazky popis serizeni laserove jednotky na PSX atd. Da se rict, ze je to v podstate "universalni navod" http://www.cyber-mag.com/station/laserPSX.htm

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#11 Příspěvek od Artaban001 »

mi-ro píše:Tak trochu teorie pánové, ten snímač "dole" má vlastně čtyři snímací plošky do čtverečku. Odražený paprsek na ně dopadne a první věc kterou musí udělat serva je, že ho vystředí-čili musí mít stejný signá ze všech snímačů a potom ho zaostří-čili signál musí být co nejmenší, musí dopadat přesně mezi ně. Jak prosté mílý Watsone (nebo jak se to píše)
Ten snímač dole má těch diod dokonce šest. Je to zvláštní, ale tento typ mechaniky je třípaprskový. střední paprsek dopada na diody ve čtverci (řídí to ostření) a krajní dva dopadaji na dvě diody, ktere jsou před a za čtveřicí diod - řídí to sledování stopy na CD

Obrázek
Naposledy upravil(a) Artaban001 dne 10 čer 2005, 18:55, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#12 Příspěvek od Artaban001 »

Blíže je to celý popsaný na :
http://home.mira.net/~gnb/mac-cdis/cd5.html
kde je ten obrázek

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“