Jakou antenu pro staré lampové rádio

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
PCman
Příspěvky: 465
Registrován: 17 lis 2006, 01:00
Bydliště: Ostravsko

Jakou antenu pro staré lampové rádio

#1 Příspěvek od PCman »

Chci se zeptat jakou anténu připojit ke starému lampovému rádio aby byl nějaký zisk na všech vlnových délkách?Na rádiu jsou jen dvě zdířky jedna pro anténu a druhá pro uzeměnění možná by šla udělat nebopoužít z jiného rádia nějaká jednoduchá feritová nebo poraďte jaký dipól odělat.Teď jsem zkoušel jen asi dva metry drátu a chytnul jsem jen pár stanic ruské, maďarské a nějaké araby ale třeba českou stanici jsem nechytil žádnou.

Uživatelský avatar
stephunk
Příspěvky: 395
Registrován: 19 lis 2006, 01:00
Bydliště: Žilina

#2 Příspěvek od stephunk »

starká mala pichnutú do rádia krútenú dvojlinku o dĺžke cca 6m a chytili sme na tom aj bagdad...

Uživatelský avatar
Radix
Příspěvky: 2633
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

#3 Příspěvek od Radix »

Jestli to máš na rozsahy AM, tak potřebuješ dlouhdrátovou anténu, čím delší, tím lepší.
Rozhodně ne dipól.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#4 Příspěvek od Crifodo »

Na KV žádnou českou stanici nechytíš, leda bys měl anténu ČRo7-zahraniční vysílání poblíž (v současnosti snad Litomyšl).
Na SV chytíš ČRo2 Praha (Liblice 639 kHz) celkem dobře i na těch pár m drátu, na DV Radiožurnál na 270 kHz, na 1062 kHz Country radio ale jen ve dne, v noci snižuje výkon.
Bez dlouhých teorií, čím vyšší anténa tím lepší předpoklad že starému přijímači dodá silnější signál. V dnešní době je ale v éteru obrovská spousta rušení technického původu, která ve zlatých časech vysílání na AM nebyla a nebo tehdy fungovala odrušovací služba, dneska mám pocit že funguje úměrně tomu, jak je o AM pásma zájem.
Víc informací najdeš na specializovaných webech věnovaných příjmu na AM.
http://www.dxradio.cz/prehled_am.asp

Uživatelský avatar
Radix
Příspěvky: 2633
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

#5 Příspěvek od Radix »

Existuje "zázračná" anténa miniwhip, je ale spíš vhodná na krátké vlny.
http://www.dx.cz/modules.php?name=Forum ... opic&t=346

David2

#6 Příspěvek od David2 »

Já mám takovou sranda anténu udìlanou z drátu z trafa, je to taková pružina. http://dc.evil666.net/obrazky/antena.JPG Pøíjem je dobrý, na SV chytím 3x èro2 (v noci èro6) a Country radio (signál nic moc) na DV mám èro 1 a na KV chytnu (kolem 50m) nìjakou další èeskou stanici, ale obèas vysílá anglicky. Moje poloha je Brno, pøijímaè liberta 1008A :wink:

Uživatelský avatar
vombat
Příspěvky: 744
Registrován: 18 srp 2005, 02:00
Bydliště: Chrudimsko
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od vombat »

Ve své době anténa k lampovým rádiům vypadala asi takhle: Z Cu drátu cca 1.5-2mm silného se navinula šroubovice. Průměr šroubovice byl 3.5-5cm. Délka okolo 5m a více. Oba konce šroubovice se zpravidla ukotvily přes dva keramické izolátory na vhodné co nejvyšší podpěry - stromy, dům - strom apod. Z jednoho konce se zapojil anténní svod jištěný jiskřištěm nebo bleskojistkou. Uzemnění je nejlepší v mokré půdě - pozinkovaný nebo měděný plech( v literatuře se uvádí i pozinkovaný kovový kbelík) se zakope do země, čím hlouběji tím lépe. V žádném případě nepoužívat kolík v zásuvce nebo uzemnění hromosvodu. U KV nezapomenout na to, že na jejich šíření má vliv počasí a roční doba.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#8 Příspěvek od Hill »

Tou šroubovicí popisuješ kapacitní nástavek, snižující impedanci antény, ale ne anténu samotnou - tu tvoří ten svislý drát.
Podrobnostmi o zapojení vstupu rádia tě asi nemá smysl zatěžovat.
Taky nevím, proč by nešlo uzemnění připojit na uzemnění hromosvodu ale nejlíp těsně u země - zemniče je přece dovoleno vzájemně spojovat.

Uživatelský avatar
vombat
Příspěvky: 744
Registrován: 18 srp 2005, 02:00
Bydliště: Chrudimsko
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od vombat »


pajosek

#10 Příspěvek od pajosek »

ahoj,
já ty rádia sbírám a mùžu øíct,že na 2 metry drátu chytneš dost dobøe stanice na dlouhých ,støední i krátkých vlnách,ovšem za pøedpokladu,že máš vpoøádku lampy a dobøe sladìný pøíjímaè. pokud máš rozjeté mezifrekvence nebo vstupní èást,tak mùžeš mít anténu dlouhou je chceš a stejnì budeš mít mizerný výsledek. Co je to za rádio?

balki

anténa

#11 Příspěvek od balki »

Azda by bolo vhodné, skôr ako pripojíš dáku "napodobeninu" anténu skontrolova￾ napájaè. Anténa môže ma￾ vinikajúci zisk, ale ak je zle prispôsobený napájaè je všetko v "páke". A naopak, ak sú spolu zladené mal by si chyti￾ všetko èo je(aj nieje:) na tom rozsahu (samozrejme ak sú peèlivo nastavené všetky filtre v rádiu, ale to tu už niekto spomínal...).
Možno by ti pomohla kniha: ANTÉNY. tam by si mohol nájs￾ najrozumnejšie riešenie.[/b]

Uživatelský avatar
ostravar
Příspěvky: 4
Registrován: 18 bře 2007, 01:00

#12 Příspěvek od ostravar »

Hill píše:Tou šroubovicí popisuješ kapacitní nástavek, snižující impedanci antény, ale ne anténu samotnou - tu tvoří ten svislý drát.
Podrobnostmi o zapojení vstupu rádia tě asi nemá smysl zatěžovat.
Taky nevím, proč by nešlo uzemnění připojit na uzemnění hromosvodu ale nejlíp těsně u země - zemniče je přece dovoleno vzájemně spojovat.
dovoleno to je, ale to rádio bude funkční jen do první pořádné bouřky, ono je třeba
rozlišovat mezi ochranným a pracovním uzemněním, při těch proudech, co
při jímání bleskového výboje tím zemničem tečou
doporučuji vodovod nebo tak něco, ale extra uzemnění je nej a od hromosvodu
bych se držel dál

Uživatelský avatar
PCman
Příspěvky: 465
Registrován: 17 lis 2006, 01:00
Bydliště: Ostravsko

#13 Příspěvek od PCman »

Byla to jen dva metry dlouhá dvojlinka od repro pruměr žily 2.5mm mědi ale leželo to na zemi v 9 patře 12-ti patrového domu v dost husté zástavbě a bez uzeměni ani na vodovod.Myslím si že jsem jen byl v nějaké ŽELEZObetonové kleci a byla náhoda že jsem vúbec něco chytnul

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od pajosek2 »

souhlasím s ostravarem, ale jinak si myslím,že i v té husté zástavbě,by jsi měl docela obstojně přijímat. U těchto rádií byly na vstupu velmi kvalitní cívkové soupravy narozdíl od dnešních přijímačů,ale znovu opakuji,musíš mít v pořádku celkové sladění.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#15 Příspěvek od konosuke »

Jo, pro tento typ rádií se dříve používaly drátové antény, ocelový pozink drát nebo měděný, cca3-4mm, délka min.10m a volně zavěšen co nejvýše, mezi 2 budovy, strom, stožár, sloup apod. Ukotvení přes 2-3 keramické izolátory na obou koncích. V 1/3 až 1/2 délky pripájet svod do anténní zdířky rádia. Nebo na kraji antány - to je jedno. Také doporučuji připojit zemnění - na trubku vodovodu nebo topení - pokud není dnes plastová !
Lepší je zarazit do vlhké půdy ocelovou tyč cca 1.5m a sem připojit zemní svorku rádia. To pak zachytíte na KV stovky stanic...

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“