Indikátor výstupního výkonu s ručkovým měřidlem

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
DjRix
Příspěvky: 1247
Registrován: 30 dub 2005, 02:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Indikátor výstupního výkonu s ručkovým měřidlem

#1 Příspěvek od DjRix »

Čau všichni,mám dotaz.Do svého domácího zesilovače jsem dodal ručkový měřák výstupního výkonu do 100W.Koupil jsem ho v tipě za babku,má nelineární stupnici od 0 do 100W.Problém je jak to zapojit,zapojení která jsem zkoušel jsou témněř lineární a když se nastavil výkon na max výchylku tak zbytek stupnice neseděl,s logaritmickým zesilovačem a usmněrnovačem s oz zapojení neůmněrně narůstá,nenarazili jste někdo na nějaké zapojení???Už jsem laborováním strávil 3 dny a nemám tolik času něco odlaďovat.Předem díky za odpovědi. :wink:

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

jen 3 dny?

#2 Příspěvek od Hill »

To není tak moc.
Ale vidím: zhruba na 60% výchylky je 0,1W, to je -30dB, ani po přepočítání výkonu na dB není ta stupnice lineární. Asi bude nejlepší si napřed pomocí stejnosměrného napětí změřit a nakreslit kalibrační křivku. Každopádně se to bez logaritmického zesilovače nabo aspoň aproximace pomocí diod neobejde. To ale chce přesně znát vnitřní odpor měřidla a napětí (nebo proud), při kterém ukazuje 100W, 10W, 1W a 0,1W.

Uživatelský avatar
Honza_dy
Příspěvky: 2172
Registrován: 20 srp 2004, 02:00
Bydliště: Brno-venkov

#3 Příspěvek od Honza_dy »

Pokud máš zájem, tak mi napiš ma mail. Pokusím se ti poslat zapojení z AR.

Uživatelský avatar
DjRix
Příspěvky: 1247
Registrován: 30 dub 2005, 02:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od DjRix »

Tak jsem skoušel to zapojení z SaK 3/2000,ale je témněř lineární,mrknu dneska ještě na to z 8/90 a dám vědět.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“