UVIR

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
DRAKE
Příspěvky: 276
Registrován: 05 zář 2005, 02:00

UVIR

#1 Příspěvek od DRAKE »

Zdravíčko.
Mám doma staroé horské sluníčko UVIR s vysokotlakou výbojkou TESLA RVK 125W a dvěma žhavícíma trubicema v sérii, ale jedna trubice je spálená. Potřeboval bych tu výbojku rozchodit. Myslíte, že by to fugovalo kdybych připojil jenom tu jednu trubici přes dostatečně výkonou diodu??? Pište názory.Raďte. Dik.
Ježíš na kříži zaplatil za naše hříchy a tím nás osvobodil od věčné smrti. Platí i pro bastliře :-).

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#2 Příspěvek od jandu »

Tá trubica je obyčajná topná špirála a pri zapnutí horského slnka plní funkciu obmedzovača prúdu. Muslím si, že tie diody to nevyriešia, ak nenájdeš za špirálu nejakú náhradu, tak by sa tam mala dať tlmivka, ktorá prúd cez výbojku obmedzí. Žiaľ netrúfnem si navrhnúť jej typ, lebo s tlmivkami nemám skúsenosti.

Uživatelský avatar
DRAKE
Příspěvky: 276
Registrován: 05 zář 2005, 02:00

#3 Příspěvek od DRAKE »

No v tom schématu se až tak neorientuju, ale mám takovej pocit, že ty trubice jsou jenom k žhavení a nejsou zapojený v sérii s tou výbojkou.
Ježíš na kříži zaplatil za naše hříchy a tím nás osvobodil od věčné smrti. Platí i pro bastliře :-).

Uživatelský avatar
meno
Příspěvky: 930
Registrován: 04 říj 2004, 02:00
Bydliště: Czechoslovakia

#4 Příspěvek od meno »

DRAKE píše:Nemáte někdo schéma, jak se to zapojuje s těma topnejma trubicema a jak s tou tlumivkou???
Mám orginál schému UVIRu ak máš záujem ale musel by som to pohľadať !
:D :D :D

Uživatelský avatar
DRAKE
Příspěvky: 276
Registrován: 05 zář 2005, 02:00

#5 Příspěvek od DRAKE »

Jo chtěl bych ho, ale už sem na to stejně asi přišel. Dík. Hele a fakt si myslíte, že by to s těma diodama nešlo - jako jednocestný usměrňovač - proud bude poloviční.
Ježíš na kříži zaplatil za naše hříchy a tím nás osvobodil od věčné smrti. Platí i pro bastliře :-).

Uživatelský avatar
meno
Příspěvky: 930
Registrován: 04 říj 2004, 02:00
Bydliště: Czechoslovakia

#6 Příspěvek od meno »

Tu to máš:


Obrázek
:D :D :D

Uživatelský avatar
meno
Příspěvky: 930
Registrován: 04 říj 2004, 02:00
Bydliště: Czechoslovakia

#7 Příspěvek od meno »

Ale tými diodami to určite nepôjde !!! Tlmivka alebo výkonový odpor.
:D :D :D

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od ZdenekHQ »

Již spousta lidí doplatila na chybnou myšlenku, že zařazením diody do serie se spotřebičem na 110V se sníží jeho napájecí napětí na polovinu 220V a tím je všechno v pořádku (ekvivalentí je rozdělení napětí na dvou stejných odporech na polovinu)

Bohužel omezením jedné půlvlny se sice sníží dodaný příkon na polovinu, ovšem amplituda "půlvlny" napětí se nesníží a jelikož dvojnásobné napětí (při plném sinusu) znamená čtyřnásobný příkon (druhá mocnina 2) na stejné zátěži, je zařízení následně přetíženo, neboť do něj jde polovina čtyřnásobku příkonu (t.j. dvojnásobek původního příkonu). Nechtěl jsem to psát matematicky, už vidím ty zježený vlasy...

Jak moc to platí pro tohle zařízení, to nechám na vás...
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
drabek06
Příspěvky: 1659
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od drabek06 »

Tlumivka pro 125W rtutovku stoji kolem 150Kc coz jde a urcite se nevyplati vymejslet nejaky porychtungy s diodama . . .

Uživatelský avatar
DRAKE
Příspěvky: 276
Registrován: 05 zář 2005, 02:00

#10 Příspěvek od DRAKE »

Jo asi máte pravdu. Jenom si nejsem jistej jestli to bude fungovat s touhle výbojkou, protože ta rtuť co je v ní se nejdřív musí zahřát a změnit v páru aby se to rozsvítilo, no a když tam nebudou ty trubice tak jak se zahřeje ta rtuť. Většina dnešních výbojek má myslim na to nějaký malý topný tělísko přímo uvnitř baňky, ale tahle asi ne když je dělaná do těhle horskejch sluníček s těma topnejma trubicema. Jo a nemohl by jste mi někdo vysvětlit jak to funguje s tou tlumivkou a kondenzátorem, neni mi to jasný. Díky
Ježíš na kříži zaplatil za naše hříchy a tím nás osvobodil od věčné smrti. Platí i pro bastliře :-).

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#11 Příspěvek od Crifodo »

výbojka nemá uvnitř malý topný tělísko, ale odpor řádu MOhm a ten je spojený s pomocnou elektrodou blízko jedné hlavní. Tím se zapálí malý výboj a ten nastartuje během pár minut hlavní výboj. Žádné ohřívání výbojky zvenčí jsem nikdy neviděl.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#12 Příspěvek od Sendyx »

Taky napájení výbojky ss proudem by způsobilo elektrolýzu elektrod.

Uživatelský avatar
meno
Příspěvky: 930
Registrován: 04 říj 2004, 02:00
Bydliště: Czechoslovakia

#13 Příspěvek od meno »

Drake: tie topné telesá v UVIRe neslúžia pre vyhrievne výbojky ale čumáku pri nachladení :wink: UVIR nieje len horské slnko ale aj infražiarič !!! Odpor pre zapálenie výboja nieje v schéme UVIRu zakreslený ale je súčasťou výbojky RVK125 ak sa dobre pozrieš tak ho tam aj uvidíš !!!
:D :D :D

xx_X_xx

#14 Příspěvek od xx_X_xx »

Tak jsem se taky pokusil rozchodit výbojku Tesla RVK 125W. Šlape úplnì vpoho pøi zapojení do série se dvìma tlumivkama ( jen truchu høeje ), se tøema už nesvítila tolik.

A takhle vypadá hotový záøiè na výrobu DPS (zhotovený ze starých dvíøek z kuchynì a z nìjakýho chránièe oblièeje z plexi, který sem nastøíkal na støíbrno):

Obrázek

Obrázek

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“