pravěký harddisk

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

pravěký harddisk

#1 Příspěvek od Lukas-Peca »

Dá se nějak připojit prehistorický MFM harddisk Seagate ST-251 k současnému počítači bez příslušného řadiče? Případně měl by někdo tento řadič za levno?

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od forbidden »

Na pripojeni bez radice zapomen. A doby MFM disku jsou uz tak 15 let pryc, asi ani v bazaru uz to nesezenes. Mel jsem kdysi dva 20 MB disky s MFM radicem v 286, ale nenapadlo me to schovavat.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#3 Příspěvek od rnbw »

Radic urcite ma este niekto doma, ale bude problem zohnat to. Mal som jeden aj s diskom, ale potom som to namontoval do jednej 286ky na riadenie nejakeho procesu (kvoli SW to nic rychlejsie byt nemohlo).

Uživatelský avatar
Mourek
Příspěvky: 1285
Registrován: 17 zář 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od Mourek »

obávám se,že už jsem to vyhodil,al epodívám se na chalupě a doma ve sklepě. Ale musíš mít na základní desce ISA slot.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#5 Příspěvek od Hill »

No, ne že bych byl proti tomu, kdyby někomu zbylo pár funkčních MFM disků (od 15MB nahoru), stejně si je pak formátujeme na nestandartní formát - JC kontroléry standardní formáty nezvládají.
A překopat mašiny na nový model... to už vyjde skoro nastejno, jako koupit mašiny nové. Máme jich 36 a disky dosluhují, stejně tak disketové mechaniky 720kB / 3,5".
Tak, jestli někdo ještě víte o zapomenutých skladových zásobách, podělte se o kontakty, prosím...

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#6 Příspěvek od rnbw »

So 720KB FDD by nemal byt problem - mnohe starsie 1.44MB mechaniky maju jumpery a jednym z nich sa da nastavit DD mod namiesto HD. Nove mechaniky to uz nemaju (lebo cena).

Uživatelský avatar
jef111
Příspěvky: 2125
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: okr. Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od jef111 »

Těchto disků jsem před pár lety vyhodil asi 10, v životě by mě ani ve snu nenapadlo že to někdo někdy bude chtít :D
Ale mám na půdě jednu naprosto atypickou památeční 386, v ní ten disk myslím je, pochopitelně i s řadičem. Ne že bych se jí chtěl zbavovat ale kdyby byl velký zájem mohl bych poskytnout.
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet :D
www.sigmaphon.cz

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od Lukas-Peca »

Nic důležitého na tom disku není, akorát nějaké staré hry a programy, tak bych si je z nostalgie chtěl pustit. ISA port nemám, ale válí se mi tu stará deska s 486, která to tam má, tak ji zkusím rozchodit.
Když ten disk připojím ke zdroji, tak je slyšet, jak se roztáčí, pak tam něco zavrčí a potom se začne ozývat takové dr-dr-dr-dr..., jako by to něco načítalo. Po pár sekundách to ztichne a už je jenom slyšet vrčení roztočených desek. Byla na tom protržená ta nálepka s nápisem ohledně zrušení záruky, pokud se ta nálepka poškodí. Mohlo by to vadit? Přelepil jsem to lepicí páskou.
Už mi přišel e-mail s nabídkou zapůjčení řadiče, odesilateli děkuji, stejně jako ostatním za pomoc.

Uživatelský avatar
pole
Příspěvky: 1487
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#9 Příspěvek od pole »

Zdravim mozno take radice mam aj 2. Pokial je to disk pripojeny cez taky kabel ako FDD + jeden uzsi tak to je ono. Mozem ti to darovat :) mam k tomu aj kable. ale je to z XTcka takze je to len taka kratcsia ISA zbernica ale mozno pojde... Mam k tomu aj taky velky 5daco palcovy 10 alebo 20Mb HDD

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#10 Příspěvek od Cust »

Ta nalepka snad bude vadit jen, kdyz pujdes ten disk reklamovat. :lol:

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od Lukas-Peca »

pole píše:Zdravim mozno take radice mam aj 2. Pokial je to disk pripojeny cez taky kabel ako FDD + jeden uzsi tak to je ono. Mozem ti to darovat :) mam k tomu aj kable. ale je to z XTcka takze je to len taka kratcsia ISA zbernica ale mozno pojde... Mam k tomu aj taky velky 5daco palcovy 10 alebo 20Mb HDD
jo, jedna široká kšanda a jedna užší. Kšandy mám. To by bylo super, kdybych to získal (odměna tě nemine). Ten můj je přes celou 5,25" pozici a je těžký jak kráva, v 286 měl kapacitu 43 MB nebo tak nějak.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#12 Příspěvek od rnbw »

V 486ke to pojde - ak ma na doske integrovany IDE radic, treba ho v BIOSe disablovat. A nastavit parametre disku v BIOSe rucne.

Uživatelský avatar
SEL
Příspěvky: 99
Registrován: 28 bře 2005, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od SEL »

Mám takovej dojem, že poslední kde MFM pez problémů chodily byly 386SX, nebo 486SX, teť už si přesně nevzpomínám. Na plných procesorech (DX) to nechodilo. Jeden řadič i +2x HDD tu mám, našela by se i ta 286 (pouze deska).

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#14 Příspěvek od rnbw »

Tak to asi tazko, kedze medzi 386SX a 386DX je uplne iny rozdiel (sirka zbernice) ako medzi 486SX a 486DX (koprocesor).

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od Lukas-Peca »

hm, tak já mám 486DX :?

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“