Li-ion baterky

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jano2
Příspěvky: 1748
Registrován: 28 pro 2006, 01:00
Bydliště: Orava,sever

Li-ion baterky

#1 Příspěvek od jano2 »

Ma niekto skusenosti z baterkami Li-ion, US18650GB, ako ich nabijat, aka nabijačka? Syn to niekde vykuchal a stale ma s tym otravuje. Ak by niekto poradil, vopred dakujem!
Malo toho viem,radšej sa spytam.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#2 Příspěvek od Hill »

Některé Li-ion baterky mají nabíjecí automatiku už vestavěnou, některé obsahují jen část a o zbytek se stará automatika v přístroji, do kterého jsou určené.
Rozhodující je, do čeho je, jestli je kompletní v neotevřeném pouzdře, či z něj vykuchaný atd. Podle typu by se sice měly vlastnosti dát dohledat, ale snadnější to možná bude podle přesného modelu přístroje, do kterého patří.
Tak co to bylo zač?

Uživatelský avatar
taz
Příspěvky: 312
Registrován: 16 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava

#3 Příspěvek od taz »

tyto akumulátory se nabíjejí systémem CC/CV (konstantní proud/konstantní napětí). To znamená, že konstantní proud (max. 0,6C) a po dosažení napětí 4,2V proud klesá a napětí zůstává. Nesmíš překročit napětí 4,2V. Možnosti nabíjení jsou
1. laboratorní zdroj nastavený na 4,2 V (lépe na 4,15V) a prod na 0,6C max
2. koukni na www.zajic.cz , tam je jednoduchý nabíječ na lion, lipol

Uživatelský avatar
jano2
Příspěvky: 1748
Registrován: 28 pro 2006, 01:00
Bydliště: Orava,sever

#4 Příspěvek od jano2 »

Baterky su, pravdepodobne z notbuku, bez elektroniky - foto. Su v dobrej kondicii, skušane žiarovkou dlhu dobu. Dakujem za informacie!
Přílohy
Picture 058.jpg
(108.83 KiB) Staženo 65 x
Malo toho viem,radšej sa spytam.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#5 Příspěvek od Hill »

Takže už vykuchané.
Dej na Taza, teď už to nabíjení za tebe nikdo neuhlídá.

Uživatelský avatar
Honza_dy
Příspěvky: 2172
Registrován: 20 srp 2004, 02:00
Bydliště: Brno-venkov

#6 Příspěvek od Honza_dy »

Jenom si dávej pozor! Pokud nedodržíš předepsané nabíjení můžou ty baterky vybuchnout a to jde potom o život. :blowing:

Uživatelský avatar
taz
Příspěvky: 312
Registrován: 16 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava

#7 Příspěvek od taz »

Jinak to dopadá takhle

Kód: Vybrat vše

http://www.hzspraha.cz/galerie/p070608a/index.htm

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#8 Příspěvek od EKKAR »

HUSTÝ. Mně osobně se před pár lety Li-POL baterka k N5110 po 3 dnech používání nafoukla jak luftbalón, roztrhla na sobě ten plastový obal, vnitřní fóliový pytlík vyhřezl ven, tak jsem ji urychleně vrátil prodejci (AAA-mobil Olomouc). Mimochodem, reklamaci mi neuznali, přestože nabíječka byla originál Nokia, 650,- Kč jsem už neviděl. Musel jsem si koupit jinou baterku a hlavně jinde - a radší NiMH, lithiovkám nějak nevěřím - aspoň pokud nejsou originálním příslušenstvím. Ta N5110 měla jako originální ještě NiCd 900mAh - výborná jako osobní zbraň, přesně mrštěná do 10m zaručeně smrtící...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#9 Příspěvek od sr71 »

známý mì pøinesl na opravu nabíjeèku pro LiIon typ NP-BN1, jedná se o levnou repliku nabíjeèky z èíny, takhle vypadá uvnitø (zajímavé jsou ty nikam nepøipojené kontakty pro aku),
pro zajímavost sem si nakreslil zapojení sekundární èásti, závada byla taková že už po krátkém nabíjení zaèala pohasínat indikaèní LED až zhasla úplnì, jediné co jsem zjistil, že NPN tranzistor byl už krátce po zapnutí rozpálený, zkusil jsem originál C9014 vymìnit za 2SD667 a zatím funguje, ale pøesto z této nabíjeèky nemám moc dobrý pocit (když jsem vidìl co takový Li aku dokáže pøi nabíjení udìlat)
Přílohy
nabíjeèka Li z chiny.jpg
(47.59 KiB) Staženo 48 x
nab11.jpg
(108.75 KiB) Staženo 65 x

Uživatelský avatar
vladom
Příspěvky: 317
Registrován: 11 zář 2008, 02:00
Bydliště: Prievidzsko

#10 Příspěvek od vladom »

Pokiaľ sa ti chce "bastliť", tak celkom dobré nabíjačky má Belza na svojich stránkach. Robil som tie smd verzie, ale aj tá klasika je dobrá.

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“