induktor

Bezdrátová pojítka, vysílací a přijímací technika, diskuze o VF technice, zařízeních a konstrukcích, konstrukce a parametry antén

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Rakosnik
Příspěvky: 184
Registrován: 03 kvě 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

induktor

#1 Příspěvek od Rakosnik »

caute chtel bych si sestavit ruhmkorfuv induktor, nasel sem na netu o tom jen jednu stranku, ale nikde neni zapojeni.. nemate ho nekdo?
Good luck

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#2 Příspěvek od Artaban001 »

Ahoj. Nastuduj si zapojení elektrického zvonku na stejnosměrný proud (z tzv Wágnerovým kladívkem). K elektromagnetu dáš kondenzátor a máš zapojení vstupu
Elektromagnet je provedenej jako dlouhý válec a obsahuje ještě jedno vinutí, který je připojeno na výstupní svorky. Elektromagnet v tomto provedení je v podstatě transformátor z otevřeným jádrem.
Snadná realizace:
sežeň si elektromechanický zvonek na 12V a odstraň mu zvonek. Najdi vývody od elektromagnetu a k nim paralelně připoj zapalovací cívku ze škodárny (ty šroubový svorky). Paralelně k přerušovači dej kondík 500nF/250V.. Vyveď střední vývod a máš "nepravej induktor za babku"
Střední vývod jiskří proti oběma svorkám..

Uživatelský avatar
Radix
Příspěvky: 2633
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

#3 Příspěvek od Radix »

Kdysi dávno jsem si půjčil ze školního kabinetu Rhumkorffův induktor, opravdu velký, už nevím, kolik dával voltů (500 tisíc?). Jiskry 20 cm.
Měl jsem půjčenou i sadu trubic s různými plyny.
Protože pozorovat výboje bylo nejlepší za tmy, dělal jsem pokusy po setmění.
Ve snaze vytvořit co nejdelší jiskru jsem se pokusil za úplné tmy oddálit jiskřiště induktoru. Přitom jsem omylem, ve tmě, místo na izolovaný konec, sáhnul pravou rukou na samotnou elektrodu. Levou ruku jsem měl položenou na knihovně, na které stála stolní lampa.
Nastal nevídaný efekt - z levé ruky mně vyskočily asi 15 cm dlouhé jiskry a skočily do té stolní lampy.
Tak vím, jak chutná 500 tisíc voltů.

Uživatelský avatar
salzvo
Příspěvky: 219
Registrován: 03 čer 2005, 02:00
Bydliště: okres Opava

#4 Příspěvek od salzvo »

caute chtel bych si sestavit ruhmkorfuv induktor, nasel sem na netu o tom jen jednu stranku, ale nikde neni zapojeni.. nemate ho nekdo?
Např.: http://members.aol.com/lyonelb/transfo.html
http://www.jergym.hiedu.cz/~canovm/obje ... 4/ruhm.htm

Funguje to přesně tak, jak napsal Artaban. U originálního Rhumkorffova induktoru působí cívky transformátoru zároveň jako elektromagnet, který přitahuje rozpínací kontakt (přes ten jde napětí do primární cívky).
Na základce se mi to podařilo spravit a to potom byly pokusy... :blyawn:

Uživatelský avatar
Rakosnik
Příspěvky: 184
Registrován: 03 kvě 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od Rakosnik »

dikes
Good luck

Uživatelský avatar
nxn
Příspěvky: 659
Registrován: 18 dub 2007, 02:00
Bydliště: Turnov

#6 Příspěvek od nxn »

já bych si taky udělal induktor, ale bojim se aby to někoho neoddělalo kolik snese tělo proudu ? Z 2 článků bych nabil 1F možná i 2F kondik pak bych to rozkmital a přes trafo bych to nacpal na zdvojovač a na elektrody :roll:
Poslední slova před smrtí: ''nebojte to je nulák''....Praskla žárovka:''vyměň všechny elity''

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od stepa »

nxn píše:já bych si taky udělal induktor, ale bojim se aby to někoho neoddělalo kolik snese tělo proudu?
Vis, ono taky zalezi na napeti, ktery bude mit ten "zdroj", 9V te nezabije. Kapis? Nastuduj si neco o bezpecnych napetich a bezpecnych proudech.

Uživatelský avatar
nxn
Příspěvky: 659
Registrován: 18 dub 2007, 02:00
Bydliště: Turnov

#8 Příspěvek od nxn »

Tak ono to určitě nebude 9V ale spíš tak 1kV a proud to taky nějakej dá protože s kapacitama rozhodně šetřit nebudu....nevíhoda bude že se ten výstupní kond nebo spíš baterie kondů bude dlouho nabíjet....a jen tak na... napětí taky potažmo nezáleží když nemáš k dispozici proud...resp. když není dostatečný nap. tak neprojde zátěží skoro žádne proud....a obráceně...ale v tomto případě bude obojí....
Poslední slova před smrtí: ''nebojte to je nulák''....Praskla žárovka:''vyměň všechny elity''

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od stepa »

Jednoduchy pocty...odpor lidskeho tela je vetsinou cca 1k-3kOHMy(podle okolnich podminek) a bezpecne proudy jsou 10mA pro stridavinu a 25mA pro stejnosmerny. Dosad do ohmova zakona napeti(akorat vaham, jestli se da povazovat ta "kondenzatorova baterie" za dostatecne tvrdy zdroj na zabiti) a odpor a vypadne ti proud ktery ti pri tom 1kV bude protekat lidskym telem...rekl bych, ze predpokladu dostatecne tvrdosti zdroje to bude nekolikrat stacit na zabiti.

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od pajosek2 »

Pokud ty kondy nabješ na napětí 1000V a budou dost jakostní tak Tě to spolehlivě zabije při dostatěčné kapacitě těch kondů,protože vybíjecí proudy jdou do stovek i tisíců ampérů,takže je to dostatečně tvrdý zdroj.tady nastupuje otázka času protékání proudu tělem.Jinými slovy pokud proud lprotékající tělem je více jak cca 25mA trvá dost dlouho,tak Ti naposledy zahrajou.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Odpovědět

Zpět na „Bezdrátová technika a technologie, VF technika“