Vysílač a přímač

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
nxn
Příspěvky: 659
Registrován: 18 dub 2007, 02:00
Bydliště: Turnov

Vysílač a přímač

#1 Příspěvek od nxn »

Zdravim nevíte někdo jak postavit co nejednoduší vysílač s kodovaným signálem a přímač na odpalování raket ,odpaloval jsem je po drátu,ale potom co explodovala mě to docela odradilo....dík

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#2 Příspěvek od EKKAR »

Koupit moduly pro 433MHz a použít verze s plovoucím kódem pro dálkové ovládání zabezpečovacích systémů - abys to měl odolný proti nechtěnýmu odpálení nějakým jiným ovládáním. Počet možných variant kódu to prakticky vylučuje. Jestli to chceš mít sichr, nebastli to - jde o kejhák, minimálně o zdraví, tam bych nedoporučoval žádný náhražky nebo kompromisy.
Ale jestli to chceš mít lacino, tak si kup jen delší dráty... 50 metrů by mělo stačit... :lol: :lol: :lol:
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
nxn
Příspěvky: 659
Registrován: 18 dub 2007, 02:00
Bydliště: Turnov

#3 Příspěvek od nxn »

To je drahý já bych to radši zbastlil,chci se to taky naučit....fakt bych radši to schéma aleaby tam bylo co nejmíń součástek a velkej výkon (za málo peněz hodně muziky... :D )

Uživatelský avatar
Radix
Příspěvky: 2633
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

#4 Příspěvek od Radix »

Jednokanálový vysílač na dálkové řízení s krystalem 27 MHz byl popsán třeba v AR 5/80.
Jako přijímač použiješ nějaký superreakční přijímač s vybavovacím relé.

Uživatelský avatar
nxn
Příspěvky: 659
Registrován: 18 dub 2007, 02:00
Bydliště: Turnov

#5 Příspěvek od nxn »

no tak to AMko zrovna nemam ..... :(

Uživatelský avatar
Radix
Příspěvky: 2633
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

#6 Příspěvek od Radix »

On ti to někdo pošle. Já momentálně předělávám PC a jedu v nouzovém režimu, nemám v PC ani harddisk, tak nemůžu posílat maily.

Uživatelský avatar
Venda
Příspěvky: 431
Registrován: 22 bře 2006, 01:00
Bydliště: Na soutoku Labe a Orlice

#7 Příspěvek od Venda »

Zdravím všechny kutily, chci se zeptat na dosah VF modulů 433MHz Aurel, kdo s tím má zkušenosti, konkrétně vysílač TX-SAW 433 a přijímač RX.BC-NBK 433, chci to použít v zařízení pro nedoslýchavé, signál z TV nebo rádia do vysílače a přijímač přes sluchátka do uší. Nevíte jestli by to pokrylo při cca 20cm teleskop. anténě, menší panelákový byt ? Datašety mám ale tam to není. Díky za odpověď.

Uživatelský avatar
istrasil
Příspěvky: 71
Registrován: 30 črc 2005, 02:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od istrasil »

Venda: většina těch modulů je určena jen pro přenos digitálních dat (a generální licence také povoluje pouze digitální přenos - "stanice nezle používat pro přenos hovorových či akustických signálů"), audio ty moduly nevezmou nebo přenesou velmi zkresleně, navíc nejvyšší modulační frekvence je kolem 4 - 5 kHz.

Výjimkou mezi těmi digitálními moduly jsou třeba moduly TX-FM -AUDIO a RX-FM -AUDIO od Aurelu - ty jsou určené pro přenos zvuku (datasheet - aurel.it, ale teď jim to neběží). Ale jednak se to nesmí a druhak dosah nebude nic moc, zvlášť přes panelákové zdi.

Zajímavé jsou i moduly pro audio - video přenos na 2,4 GHz, ale musíš si umět poradit s dobrým návrhem DPS, jinak to nebude mít žádný rozumný dosah.

O indukční smyčce nebo adaptaci prodávaných bezdrátových sluchátek jsi nepřemýšlel?

Bábi jsem udělal indukční smyčku a chodí to k mému překvapení dost dobře, rušení minimální, zvuk jedna báseň a náklady minimální. Tady je dokumentace mého výmyslu:
http://www.strasil.net/index.php?text=babizes
--je to narychlo navržené a udělané, ale pomáhá a to dost vydatně (bábi přes sluchadlo za > 20 000 neslyší, přes tuhle mou krabičku slyší). Několikrát jsem si říkal, že kdyby byl zájem, tak to předělám do moderní formy (lehké, malé, digitální, přepínatelné profily nastavení, stereo a možná ten 2,4 GHz přenos) - byl by o něco takového zájem nebo bych dělal zbytečnou práci?

Uživatelský avatar
Venda
Příspěvky: 431
Registrován: 22 bře 2006, 01:00
Bydliště: Na soutoku Labe a Orlice

#9 Příspěvek od Venda »

Aha tak to jsem netušil, že jsou jen pro digitální signál, škoda zvládaj až do 20KHz. O smyčce jsem četl na tvým webu, než bych se do ní pustil, radši bych vymyslel něco co by chodilo i v jiných mstnostech, ještě uvidím, každopádně díky.

Uživatelský avatar
Dikobraz
Příspěvky: 910
Registrován: 17 říj 2004, 02:00
Bydliště: Ostrava

Bezdrátový přenos

#10 Příspěvek od Dikobraz »

Za 4 stovky jsem koupil FM transmiter pro přenos signálu z MP3 na každé radio s rozsahem FM. Osobně to používám jak v autě na připojení diskmena tak i doma na přenos TV když se koupu ve vaně . Dosah minimálně po celém 4 pokojovém bytě (vyzkoušeno)

Uživatelský avatar
Chefo
Příspěvky: 3
Registrován: 20 kvě 2005, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od Chefo »

poslali by ste mi niekto to AR 5/80....taktiez potrebujem nejaku schemu na dialkove ovladanie s kristalovym oscilatorom ...pliiiis :D..... mail je

Kód: Vybrat vše

chefo@zoznam.sk

Uživatelský avatar
Radix
Příspěvky: 2633
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

#12 Příspěvek od Radix »

Možná večer ti pošlu. Zatím stále nemám v PC harddisk, ale dnes by měl přijít.

Uživatelský avatar
Radix
Příspěvky: 2633
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

#13 Příspěvek od Radix »

Měl bys to tam mít Chefo.
Kdo má o tento článek (Vysílač a přijímač pro dálkové řízení modelů) zájem, pište si o něj, asi po týdnu ho mažu.
Kdo si o něj napíše do 24. 7. dostane navíc krátký článek ze stejného ročníku AR "Dr. Gustáv Husák zvolen opět presidentem republiky".
Po 24. 7. zasílám pouze článek o Dr. Husákovi.

PabloX
Příspěvky: 926
Registrován: 16 kvě 2005, 02:00
Bydliště: Ruzomberok
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od PabloX »

Ja si on prosim
bystricanp(zav)gmail.com

Uživatelský avatar
mikollar
Příspěvky: 1406
Registrován: 26 pro 2004, 01:00
Bydliště: Košice - okolie

#15 Příspěvek od mikollar »

ak by som mohol poprosit aj ja by som mal zaujem, Dakujem

m-i-r-o-1(zavinac)azet.sk

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“