Color 416 - neostrý obraz

Servisní část určená pro profesionály

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
hrabosh
Příspěvky: 446
Registrován: 19 čer 2005, 02:00
Bydliště: Brno venkov
Kontaktovat uživatele:

Color 416 - neostrý obraz

#1 Příspěvek od hrabosh »

Zdravím.
Na mojem BTVP Color 416 mám neostrý obraz, jakoby byly dva obrazy tesne vedle sebe.
Dělá to i při zobrazovaní signálu z videa, takže jsem vyloučil chybu antény a klasické "duchy".
Stejnětak si myslím, že to není prosté opotřebení obrazovky, protože se stáva (velmi zřídka) že televize hraje dobře (ostrý obraz.) Pár opotřebených obrazovek jsem už viděl a obraz je na nich skutečně "rozmazaný". V tomto případě to vypadá jinak...např. jednoduché V skoro vypadá jako W.
Další "závadou" je to, že televize bezprostředně po zapnutí běhá a občas se vypne zvuk, ale dělá to skutečně jen chvíli a není to problém, zmiňuju to jenom v případě, že by to nějak souviselo s tím neostrým obrazem.
Děkuji
Z.H.

Uživatelský avatar
Frenky
Příspěvky: 424
Registrován: 19 dub 2005, 02:00
Bydliště: CZ-MO

#2 Příspěvek od Frenky »

Zkontroluj si na modulu G/ ZL - Y,dá se změřit ohmicky i napěťově,asi bude přerušená.................vypadávání zvuku je závada ve zvukové části,většinou to dělá část umístěná v modulu OMF /umlčovač/.

Uživatelský avatar
hrabosh
Příspěvky: 446
Registrován: 19 čer 2005, 02:00
Bydliště: Brno venkov
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od hrabosh »

Mohl bys to prosím trochu upřesnit? Já mám schéma toho modulu stažený z Internetu v dost mizerné kvalite, takže popisky většinou nepřečtu.

Z.H.

Uživatelský avatar
urbanek
Příspěvky: 556
Registrován: 01 kvě 2005, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od urbanek »

Zkontroluj si studenaky na modulu G a hlavne na kolikach na kterych je tam ten modu strcenej. Kdyz to nepomuze, tak zkus tu zpozdovaci linku (viz jeden z predch. prispevku). ((zpozdovaci linka na modulu G je takovy stribrny oplechovany valecek asi 10cm dlouhy - nemuzes je prehlidnout... :D )

Uživatelský avatar
hrabosh
Příspěvky: 446
Registrován: 19 čer 2005, 02:00
Bydliště: Brno venkov
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od hrabosh »

A já sem si dycky říkal, co to je (ten váleček). Jak to funguje ? To je nejakej vlnovod, že to má takový rozměry ? Jak se to dá změřit ??

Z.H.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

nedá

#6 Příspěvek od Hill »

nedá se to změřit, alespoň ne běžně dostupnými měřidly: je to v podstatě keramická tyčka, na které jsou napařené stříbrné proužky, některé spojené s kostrou, jiné ne. Na nich je namotané vinutí střídavě levé a pravé, aby se pokud možno vyrušila celková indukčnost.
Zpožďuje to jasový signál asi o 0,7 mikrosekundy, aby na jasovou matici dorazil ve stejnou dobu, jako odpovídající barevný (doba průchodu a zpracování barvového signálu dekodérem barev je právě o tuto hodnotu pomalejší, protože barva používá menší šířku pásma, než jasový signál).

Při utržení některých pásků od kostry (nebo studeňákem na ukostření zpožďovací linky) není linka přizpůsobená a dochází k odrazu jasového signálu od konce linky zpět. To může udělat ducha na obrazovce o úhlopříčce 56 cm zhruba 8 - 12 mm za hlavním obrysem (podle toho, kolik proužků je odpojených).

Pokud zpožďovací linku nahradíš drátovou propojkou, budou barevné plochy asi o 8 mm posunuté doprava proti černobílému obrazu.

Uživatelský avatar
DjRix
Příspěvky: 1247
Registrován: 30 dub 2005, 02:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od DjRix »

Ano to byla vyčerpávající odpověď,snad bych ji doplnil ještě o to že jsou dva základní typy spožďovacích linek (analogových) a to tahle s cívkou a potom keramická,funkce je shodná,pouze u té keramické není uvnitř vinutí a je poněkud menší..Mimochodem viděli jste někdo zpožďovací linku z osciloskopu?V tesláckém BM byl použit smotaný drátek do pružinky asi metr dlouhé pod obrazovkou,na učňáku jsme na to koukali jak blázni na co to tam je. 8O

Uživatelský avatar
hrabosh
Příspěvky: 446
Registrován: 19 čer 2005, 02:00
Bydliště: Brno venkov
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od hrabosh »

Aha..díky moc. Zase jsem o něco chytřejší :o)) Ale osciloskopem bych to změřit měl, ne ? Jeden kanál před ni, druhej za..měl by tam bý posun.

Z.H.

Uživatelský avatar
Frenky
Příspěvky: 424
Registrován: 19 dub 2005, 02:00
Bydliště: CZ-MO

#9 Příspěvek od Frenky »

Pokud máš osciloskop,stačí jednokanálový,změříš si signál na vstupu a na výstupu v případě závady tam toho už moc není...je tam cca 0.5 Všš /dle typu TV.Nejčastěji bývá přerušené vinutí na některém vývodu,při troše opatrnosti se to dá opravit..vinutí lze změřit i ohmicky...

Uživatelský avatar
hrabosh
Příspěvky: 446
Registrován: 19 čer 2005, 02:00
Bydliště: Brno venkov
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od hrabosh »

Mám archaický elektronkový trojkanálový osciloskop z roku 1968. To nebude problém :o))

všem děkuju

Z.H.

Uživatelský avatar
denis15
Příspěvky: 641
Registrován: 21 čer 2005, 02:00
Bydliště: Opava

#11 Příspěvek od denis15 »

Už si přesně nepamatuju jak to měla C416 s ostřením ale nemůže to dělat i něco u VN trafa-svod v násobiči-k ostřícímu trimru? C416 pálila násobiče na počkání ale z dílny už jsem 7 let pryč tak sorry pokud to tak není. :wink:

Uživatelský avatar
hrabosh
Příspěvky: 446
Registrován: 19 čer 2005, 02:00
Bydliště: Brno venkov
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od hrabosh »

Podle toho, jak ten obraz vypadá bych to spíš videl na tu zpožďovací linku. Uvidíme...

Z.H.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

připodotknutí

#13 Příspěvek od Hill »

Frenky píše:Pokud máš osciloskop,stačí jednokanálový,změříš si signál na vstupu a na výstupu v případě závady tam toho už moc není...je tam cca 0.5 Všš /dle typu TV.Nejčastěji bývá přerušené vinutí na některém vývodu,při troše opatrnosti se to dá opravit..vinutí lze změřit i ohmicky...
Jestli dojde k přerušení vinutí, jsou na obrazovce jen neostře ohraničené barevné plochy, obvykle jsou v nich vidět svislé jasové obrysy. Chybí jasový signál.
Pokud ovšem chybí zem, jasový signál projde, ale s nesprávným zpožděním a navíc v důsledku nepřizpůsobení se v signálu objeví odrazy.

Uživatelský avatar
Frenky
Příspěvky: 424
Registrován: 19 dub 2005, 02:00
Bydliště: CZ-MO

#14 Příspěvek od Frenky »

Omlouvám se za neúplnou informaci,pokud je ZL -Y zcela přerušená,samožřejmě není vidět černobílý obraz,při barvě jsou jen kolorující barevné plochy.Podobnou závadu může nakonec dělat i rozladěný obrazový detektor a někdy i vadný PAW FILTR...

Uživatelský avatar
hrabosh
Příspěvky: 446
Registrován: 19 čer 2005, 02:00
Bydliště: Brno venkov
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od hrabosh »

Ještě jsem se k tomu nedostal, ale před chvílí se mi dočasně povedlo opravit televizi tím, že sem do ní zboku ťuknul :o)))
Takže to vidím na studeňák, nebo podobnou závadu "mechanického" rázu.

Z.H.

Odpovědět

Zpět na „Servis televizorů, monitorů a projektorů - PROFI sekce“