Bočník po několikáté.

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Petr7
Příspěvky: 72
Registrován: 18 lis 2006, 01:00
Bydliště: jižní čechy

Bočník po několikáté.

#1 Příspěvek od Petr7 »

Hezký den .
Potřebuji měřit proud při různé zátěži modelářského motoru(různé napětí.otáčky a velikost vrtule).Jedná se o proudy cca 45-60 A.Mám pouze digi měřák za pár šupů.Potřebuji udělat nějaký bočník.Jak na něj.
Mám doma něco co možná byl bočníkem,Je to keramická trubka o délce 120mm vnější průměr 39mm,vnitřní pr.25mm.Na tom je navinut odpor.drát o prům.1,2mm.Je tam 33 závitů.Bylo jich tam původně víc ale kdysi jsem z toho už nějaký drát na něco potřeboval.Dá se to nějak upotřebit k mému účelu?Kupovat zátěž.klešť.ampérmetr se mi nějak nechce vzhledem k jeho ceně.To si radši koupím ještě jedny pohoné baterie.Poradíte?
P.S. Celý drát má 2.4 ohm.

Uživatelský avatar
Radix
Příspěvky: 2633
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

#2 Příspěvek od Radix »

Možná by bylo lepší, kdyby sis sehnal panelové měřidlo na tu velikost proudu, který chceš měřit.
Uváděný odporový drát je slabý na ten proud, musel by se dát víckrát paralelně, jeho celkový odpor musí být zlomek ohmu.
Potřeboval bys pak citlivý milivoltmetr, kterým bys měřil napětí na tom bočníku.
Ovšem na bočníku dojde k úbytku napětí, vzhledem k nízkému napětí baterie už to značně ovlivní poměry v měřeném obvodu.

Už jsem ten nesmysl vymazal.
Naposledy upravil(a) Radix dne 23 črc 2007, 19:13, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
zdenekxxx
Příspěvky: 272
Registrován: 19 úno 2007, 01:00

#3 Příspěvek od zdenekxxx »

"Pokud by např. bylo na bočníku 100 mV, je to při 50 A úbytek 5 V atd."

To nedává smysl. Nemyslel jsi náhodou odpor bočníku 100mOhmů? Pro úbytek 0,1V při 50A vychází odpor bočníků cca 2mOhmy.

Uživatelský avatar
gepard
Příspěvky: 1690
Registrován: 05 úno 2007, 01:00
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

#4 Příspěvek od gepard »

Zdárec,
vyrobit se dá, není to až tak jednoduché s nastavením, ale...
Pro tento proud a při tomto průměru bude asi zapotřebí drát odmotat a nastříhat ho - dát paralelně 2 nebo 4, .. - záleží na výpočtu...
Vhodné by bylo měřit na rozsahu 199,9 mV (0,2 V) (předpokl., že máš 3 a 1/2 místnej měřák s tímto rozsahem) - tedy aby 199,9 mV odpovídalo 199,9 A => R=U/I, tedy výsledný potřebný odpor je: 0,001 ohm!!! Další věcí je tepelné zatížení - ztrátový výkon, P=I*I*R, což v tomhle případě vychází (pro max. proud těch cca 100 A) P= 10 W , což je ještě v poho. No a teď to zhotovení, to bude docela pakárna pro 1/1000 ohmu. Já osobně bych zapojil tento stávající bočník do obvodu s nějakou žárovkou a změřil na něm napětí a procházející proud (Např. autobat. 12 V a žárovka 21 W). Podle Ohmova zákona R=U/I bych pak spočítal celkový "přesný" odpor, ze kterého se dá vycházet. Pak to chce trocha počítat - kolik drátů nastříhaných na určitou délku dát paralelně,... na výsledný odpor 1/1000 ohm.
Přeju hodně trpělivosti a štěstí
:o
-- Gepard --

Uživatelský avatar
gepard
Příspěvky: 1690
Registrován: 05 úno 2007, 01:00
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

#5 Příspěvek od gepard »

A ještě jednu věc, jestli se dostaneš na toleranci +/- 1 A jsi fakt dobrej !!!
:wink: Když si dáš záležet, mohl by ses dostat na +/- 5 A. Musíš zvážit vlastnosti materiálu, ze kterýho je, jeho tepelný závislosti,... No nic. Měj se 8O
-- Gepard --

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#6 Příspěvek od Crifodo »

mohl bych vědět, jaký modelářský motorek bere 60A a jakým vodičem taháš přívody k motorku od aku?

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#7 Příspěvek od EKKAR »

Ještě k bočníkům - Jaroslav Malina ve svých svazcích "Populární Elektronika" doporučuje na stavbu bočníků použít jednotlivé EI trafoplechy - jsou ploché, mají obrovskou ochlazovací plochu vzhledem k průřezu, dobře se na ně staví nosná konstrukce a jsou dobře dostupné. Navíc jejich odpor se dá dobře upravit (zvětšit) podélným odstřižením nebo opilováním, zmenšit paralením řazením. Jediný problém je s kontaktem - plechy jsou z výroby okujeny nebo oxidovány, aby se zhoršila vzájemná elektrická propojenost plechů a tím snížily ztráty vířivými proudy - ale pocínovat pájením pod "klempířskou vodičkou = chloridem zinečnatým anebo na páječkou připalovaném kusu Novoduru se dá i křemíkový trafoplech...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Petr7
Příspěvky: 72
Registrován: 18 lis 2006, 01:00
Bydliště: jižní čechy

#8 Příspěvek od Petr7 »

Gepard potěšil jsi mne ,že se to dá udělat,ale nemám na to gebíry a čas.Asi to vyřeším pomocí toho panelovýho měřidla.nějaký vhodný snad seženu.
Crifodo Mám ve 2.5 m větroni stř.motor XM4250 který při krátkodobým zatížení)max. 15 sek)snese 60A.Při max.účinosti jím teče 40A.Záleží na napětí(3nebo 4 čl Lixx.) a na velikosti vrtule.Právě potřebuji zjistit při jaké velikosti vrtule teče nejoptimálnější proud.Jde mi o dobu po kterou mohu spolehlivě létat a abych články zbytečně netrápil.Stojí totiž docela slušný prachy.K těm vodičům kterýma to teče.Neměřil jsem to ale je to něco okolo 4mm2 průřezu licny.
Ty ostatní metody(trafoplechy a.j.) ještě prostuduji a když tak řeknu někomu kdo tomu rozumí aby mi s tím pomohl.

Uživatelský avatar
Petr7
Příspěvky: 72
Registrován: 18 lis 2006, 01:00
Bydliště: jižní čechy

#9 Příspěvek od Petr7 »

Byl jsem se podívat do mojeho elektro vetešnictví a našel jsem tam panel.měřidlo s odděl.trafem proudu z velký nabíječky stanič.a autobateriíkterý je na 150 respekt.300A zřejmě stř.Z tý nabíječky mám taky 2 usměr.diody 150A s chladičema.Nic z toho se k mojemu účelu asi nehodí co?

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od forbidden »

Proudovy traficko bohuzel pouzit nemuzes, to funguje jen na stridavej proud. Tady: http://www.aukro.cz/item213306110_super ... _foto.html prodava nekdo bocnik na 100 A.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#11 Příspěvek od Sendyx »

Navíc je to unikátní kousek jaký se už dneska nevyrábí :D

Akorát prodejce poněkud zapomněl udat, pro jaký úbytek to je bočník, může to být standartních 60mV, stejně tak 75mV oblíbených u ruských přístrojů, stejně tak cokoliv jiného.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#12 Příspěvek od Crifodo »

u 3 mm2 má odpor 0,01 Ohm cca 1.7 metru. 60A na něm vytvoří úbytek 600 mV, což změří i levný multimetr s přijatelnou přesností.
I desetinu by obstojný měřák mohl ještě změřit, pokud nechceš vyrábět jednoúčelový měřicí zesilovač s OZ s malým driftem a za něj libovolný levný panelový ručkový měřák. Takže bych to měřil přímo na definované délce přívodu k motoru, poté co ho zkalibruješ známým proudem který ještě změříš jinak. Třeba na 30 cm přívodu mezi + pólem a svorkou motoru.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od forbidden »

Sendyx píše:Navíc je to unikátní kousek jaký se už dneska nevyrábí :D

Akorát prodejce poněkud zapomněl udat, pro jaký úbytek to je bočník, může to být standartních 60mV, stejně tak 75mV oblíbených u ruských přístrojů, stejně tak cokoliv jiného.
To mas jedno, pusti do toho treba 10 A a zjisti jakej to ma ubytek, hlavni je, ze ma "kus zeleza" co muze pouzit.
Mimochodem na Aukru se to ruznymi superlativy jen hemzi, skoro vsechno je tam "jedinecny" "vzacny" "super" atd....

Uživatelský avatar
Petr7
Příspěvky: 72
Registrován: 18 lis 2006, 01:00
Bydliště: jižní čechy

#14 Příspěvek od Petr7 »

Tak jsem získal ten bočník co byl na aukru a co měl snést 100A a prý až 3xvíc.
Nicméně nechal jsem si změřit jeho odpor na profi měřáku a ten je 0,003 ohm.Co s tím nyní dále.Jak jsem psal na začátku potřebuji měřidlo kterým se dá měřit proud v desítkách amper(cca60A).Resumé:mám bočník 0,003ohm a 3-1/2D LCD digital panel meter PM-129A.(max.input-199,9mV DC,input inpedancevětší než 100Mohms,Power dissipation 1 mQA DC.).Vím ,že se to zapojí paralelně k sobě a sériově do měřeného obvodu.Co s tím dál.Mělo by to vyhovovat? Prý by to mělo snést min.70 A.

Uživatelský avatar
Petr7
Příspěvky: 72
Registrován: 18 lis 2006, 01:00
Bydliště: jižní čechy

#15 Příspěvek od Petr7 »

Číst předešlou odpověď.

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“