ultrazvukový vysílaè a pøijímaè

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
dexx

ultrazvukový vysílaè a pøijímaè

#1 Příspěvek od dexx »

Dobrý den,
pøipravuji závod s netradièními disciplínami a na jednom stanovišti bych chtìl pøedávat morseovku pomocí nezvukových signálù. Bohužel jsem laik v oboru a proto bych kohokoli z vás, kdo o tom nìco víte a mùžete poradit, chtìl poprosit o radu, jak vysílat signál o vyšší frekvenci než je èlovìkem slyšitelná.

A také nìjaký pøístroj, který takový signál dokáže pøijmout.

Trochu jsem hledal na internetu a ultrazvukové mikrofony i receivery existují, bohužel jsem našel jen stránky v zahranièí a jìstì by to zøejmì bylo pro úèastníky cenovì nepøijatelné.

Velmi dìkuji za jakoukoli radu
David M.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#2 Příspěvek od Crifodo »

existuje dvojice ultrazvukových piezoměničů vysílač/přijímač, ale aby to mělo dosah který k něčemu bude, musel bys oba měniče umístit do ohniska parabolického zrcadla a dost přesně nasměrovat. Nebylo by přijatelnější použít světelný paprsek?

Uživatelský avatar
jasin
Příspěvky: 1440
Registrován: 22 úno 2005, 01:00
Bydliště: Kunratice u Prahy

kit

#3 Příspěvek od jasin »

Nejlépe bude, když si koupíš nějakou stavebnici, podívej se např na http://www.flajzar.cz/, ten má několik kitů pro přenos signálu, vf nebo infra.

Uživatelský avatar
dexx
Příspěvky: 11
Registrován: 24 črc 2007, 02:00
Bydliště: Praha, Brno

#4 Příspěvek od dexx »

Crifodo píše:existuje dvojice ultrazvukových piezoměničů vysílač/přijímač, ale aby to mělo dosah který k něčemu bude, musel bys oba měniče umístit do ohniska parabolického zrcadla a dost přesně nasměrovat. Nebylo by přijatelnější použít světelný paprsek?
světelný paprsek je na těchto závodech často používaná věc :)
Není to zrovna 1. ročník, takže jsem chtěl použít něco nového, co ještě nebylo.
Vzdálenost mi stačí řádově v metrech.
dokážu si i představit, že bych použil nějaký mp3 soubor, ale mám pocit, že max. frekvence, kterou dokáže běžná zvukovka v PC vyrobit je 22500Hz a bojím se, že by to neručovalo fér podmínky, neboť to by někdo mohl slyšet vlastním uchem.
Navíc jsem si zkoušel takové zvuky přehrát u sebe v PC (na internetu dostupný - http://www.jimmyr.com/blog/hearingloss.html) a sluchátka mi frekvence nad 20000Hz už deformují a jsou slyšet "níže" než třeba 16000.

Dá se vysílač či přijímač nějak sestrojit?
Upravit mikrofon/reproduktor na to, aby byly schopny přijímat/vysílat nad 22500?

Díky za každou radu.
D.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od Lukas-Peca »

no 22500 Hz už uslyší opravdu málokdo

Uživatelský avatar
Radix
Příspěvky: 2633
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

#6 Příspěvek od Radix »

Můžu ti poslat schéma na jednokanálový vysílač a přijímač. Ve vysílači je krystal 27 MHz.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#7 Příspěvek od Crifodo »

aha, takže to je soutěž v originalitě? já to špatně pochopil.
vysokotónový reprák to vyzáří i přijme, ale je poměrně velký na umístění do ohniska a výrobce se snaží o malou směrovost z praktických důvodů. Asi by repráky byly i dražší než ty piezo moduly z GME.
Vysílač budíš výkonovým oscilátorem, třeba 555+posilovací tranzistor, přijímač zapojíš na OZ nebo na selektivní zesilovač.
Zvukovka signál 22050 vyzáří, ale v plné úrovni už to často prasí intermodulace s kdečím. Lepší zvukovky pracují s vzorkovací frekvencí až 192k.
Jednoduché analogové zapojení by na mělo stačit. myslím že by se dalo něco najít i na webu, ale proč si nezalaborovat :wink:

Uživatelský avatar
dexx
Příspěvky: 11
Registrován: 24 črc 2007, 02:00
Bydliště: Praha, Brno

#8 Příspěvek od dexx »

Radix píše:Můžu ti poslat schéma na jednokanálový vysílač a přijímač. Ve vysílači je krystal 27 MHz.
O to bych mel zajem.
A budu schopny to podle toho schematu sestrojit?
Jaka je priblizne financni hdnota soucastek?

pokud by bylo cokoli treba muzeme se domluvit po mailu.
dexx@email.cz

Diiky
--
David

Uživatelský avatar
dexx
Příspěvky: 11
Registrován: 24 črc 2007, 02:00
Bydliště: Praha, Brno

#9 Příspěvek od dexx »

Crifodo píše:aha, takže to je soutěž v originalitě?
Neni to soutez v originalite :). Je to stanoviste na kazdorocni zavod a nam poradatelum se nechce opakovat to, co uz delal nekdo pred nami.
Proto vymyslim neco originalniho.

V idealnim pripade by to melo vypadat tak, ze skryte na stanoviste umistim ultrazvukovy vysilac, ktery bude porad dokola vysilat neco jednoducheho napr. zpravu v morseovce tak 20 sekund dlouhou.
No a jim se predlozi soucastky a schema na prijimac.
Oni by nasledne meli byt schopni sestrojit prijimac(v realnem case - max 1 hodina), odposlechnout zpravu a tim zjistit, kam maji pokracovat :)
Tot vse.

Tomu co pisete uz nerozumim, protoze jsem naprosto nevzdelan v oboru, jsem informatik. Prosim o nejake nazornejsi vysvetleni, pripadne osobni setkani. Jsem tohoto casu v Praze, ale neni pro me problem se nekam dopravit, pripadne mam k dispozici i skromne financni prostredky(startovne zavodu :) pro vyrovnani pripadne pomoci.

Diky vsem, kteri pomohou.
--
David

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od Lukas-Peca »

ale ten vysílač 27 MHz asi nebude ultrazvukový

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#11 Příspěvek od Crifodo »

Jestli se tím skrytým stanovištěm myslí nějaké improvizované nebo dokonce venkovní prostředí, tak si moc neumím představit, jak tam někdo sestavuje narychlo elektronické, byť i jednoduché zařízení, přece jen taková věc chce spíš klid, čistotu a pokud možno aspoň základní vybavení měřáky. Jinak je to spíš karikatura konstruování.
Spíš bych rozuměl provoznímu testu s možností závodit v používání/kombinování spojových prostředků nebo tak něco. Asi jako kdysi svazarm provozoval hon na lišku.

Uživatelský avatar
dexx
Příspěvky: 11
Registrován: 24 črc 2007, 02:00
Bydliště: Praha, Brno

#12 Příspěvek od dexx »

Crifodo píše:Jestli se tím skrytým stanovištěm myslí nějaké improvizované nebo dokonce venkovní prostředí, tak si moc neumím představit, jak tam někdo sestavuje narychlo elektronické, byť i jednoduché zařízení, přece jen taková věc chce spíš klid, čistotu a pokud možno aspoň základní vybavení měřáky. Jinak je to spíš karikatura konstruování.
Spíš bych rozuměl provoznímu testu s možností závodit v používání/kombinování spojových prostředků nebo tak něco. Asi jako kdysi svazarm provozoval hon na lišku.
Ano, presne to se tim mysli :).
Asi pred 3 lety jsme na jednom ze stanovist takoveho zavodu dostali par dratku a soucastek pro sestrojeni jednoduche krystalky(nevyznam se v tom, byl tam asi nejaky tranzistor, nejaky potenciometr atp..) + schema zapojeni.
Na koleni jsme je pospojovali dle schematu a na presne urcenem miste chvili ladili na spravnou frekvenci a zachytili zpravu pro dalsi postup.
Celkove cca 0,5h casu, vysledny produkt fungoval alespon pro ten prijem, nasledne uz ho nikdo neudrzel pohromade. Tohle mi bohate staci, ucelem neni vyrobit nejaky dlouhodobe funkcni vyrobek. Ucelem je dokazat prijmout zpravu, nic vic.

Neco takoveho bych si predstavoval pro letosni rocnik, ktery poradam, pricemz princip vysilani bych nechtel kopirovat.
V nejhorsim pripade by se zvolil takovy princip vysilani, na ktery by se dal opatrit prijimac jeste pred zavodem, ale to uz postrada to kouzlo improvizace...

Co se tyce toho signalu - napadl me ultrazvuk, pokud to bude technicky nemozne zvolime neco jineho (treba IR signal!?....).

http://www.flajzar.cz/detail.php?zbozi= ... &z=galerie
Zde je napr. odpuzovac komaru, ktery vysila zrejme nejaky ultrazvuk.
Takze vysilac by snad nemel byt az takovy problem. Prijimac - to vubec netusim.
Kdo vite vice a dokazal byste poradit?

Predem diky.
--
David

Uživatelský avatar
Venda
Příspěvky: 431
Registrován: 22 bře 2006, 01:00
Bydliště: Na soutoku Labe a Orlice

#13 Příspěvek od Venda »

Nešlo by použít nějaké malé kontaktní pole, že by tam závodníci narychlo pospojovali přijímač a pokračovali, ani by to nemuselo být tak drahý. Ta morseovka by musela být pomalá, aby to stíhaly dešifrovat. Při infra přenosu by to bylo jednoduchý jak vysílat tak přijímat. Jsem zvědav jak půjde zpráva datlovat do PC- záznamu zvuku a pak to převýst na MP3, asi nějakým tónovým generátorem... :idea:

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#14 Příspěvek od Crifodo »

podle okolností by přijímač mohl mít 10-20 součástek, to bude těžko někdo drátovat bez pájení. Tu zprávu mají přijímat sluchem?
nevím, nakolik ty měniče stačí výkonově na přenos na xx metrů, asi by se fakt musely použít odrazná zrcadla.
Měniče pracují někde na 40 kHz.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#15 Příspěvek od EKKAR »

A co to udělat jako pro neslyšící, indukční smyčkou - tónový generátor, modulovaný nějakým počítadlem Morse znakama, pak přidat jednoduchý zesilovač a jeho výstupem budit drátěnou smyčku? Položíš ji do terénu a zamaskuješ, nebo ji schováš v nejakém objektu - nemusí být velká a dokonce jich můžeš udělat několik - aby to nemohli jedni okoukat od druhých, přívod ke smyčce můžeš udělat relativně dost dlouhý - až několik desítek metrů, podle toho, jak dlouhý si koupíš kabel a to počítadlo schováš někde na nenápadné místo. Obyčejná dvoulinka nebo kroucený ranžír nebudou tolik vyzařovat , takže by neměly jít tak snadno odposlechnout, jako záměrně vytvořená smyčka. Rádio to není, nebudou muset nic ladit, jen správně stavět.
Soutěžícím nabídneš feritovou tyčku, pár metrů drátu a telefonní 50Ohm sluchátko, když budeš jó přející, dáš jim k tomu baterku (monočlánek 1,5V) a tranzistor KC508 s dvěma odporama a jedním kondíkem - a ať si postaví jednotrandový minizesíček. Jeden fous feritky přes kondík na bázi trandu, dvěma odporama vytvořený dělič na bázové předpětí, sluchátko v kolektoru proti plusu, emitor na zem, stejně jako druhý konec feritky... Feritka bude anténa a s její pomocí budou muset najít indukční smyčku a odposlechnout signál... Když smyčku zamaskuješ na stěnu, zřeba zezadu na rám obrazu nebo za nábytek, nebudou nic tušit. Proč se pouštět do ultrazvuku, když můžeš slyšitelný zvuk zamaskovat do formy energie, pro jejíž detekci nemá člověk receptory?
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“