náhrada dvou 555 za jeden 556

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
JirkaK
Příspěvky: 80
Registrován: 18 črc 2007, 02:00

náhrada dvou 555 za jeden 556

#1 Příspěvek od JirkaK »

Zapojil jsem variantu pro mou potřebu : "cvak, cvak - pauza, cvak, cvak - pauza..." formou časovače 556 (viz obrázek). Hodnoty R a C nehrají příliš roli jako fakt, že: po připojení napájení vždy obvod řádově 6-8x zakmital s výstupním relé a potom se teprve ustálil na výše uvedeném "taktu".
Proč se tak děje ? Toho relé si již nevšímejte...
Přílohy
556.jpg
(48.61 KiB) Staženo 78 x

PavelFF

#2 Příspěvek od PavelFF »

Po pøipojení napájení jsou v obvodu nedefinované stavy a záleží které kondenzátory se nabijí døív apod.
Kde máš pøi zapnutí napájení ten ovládací vstup (RESET) ? Když ho uzemníš, dìlá to taky?

Uživatelský avatar
JirkaK
Příspěvky: 80
Registrován: 18 črc 2007, 02:00

pro PavelFF

#3 Příspěvek od JirkaK »

No, toto zapojení jsem již rozebral, ještě nemám takovou tu desku, kde se dají zkoušet obvody nanečisto. Ale předtím jsem tuto možnost určitě prověřil (nenechal jsem reset 4 volně) a bylo to, myslím stejné.
Zkoušel jsem toto zapojení i s výstupem pouze jedné LED přímo a dělo se tak stejně. Trochu mě tyto pokusy mrzí, na trhu je "čip", existují spousty zapojení, ale ve skutečnosti je jenom několik zaručených spolehlivých obvodů z 555/556. Já jsem spíše praktik a když se nějaké součástky / i mojí vinou) chovají nestále i přes jednoduché zapojení, jdu dál...děkuji

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od ZdenekHQ »

Zkus vynechat ty dva "blokovací" elyty - mimochodem, jakou mají kapacitu?

EDIT - pokud chceš přesnej chod, je lepší použít osilátor + 4017 se zkráceným cyklem. Pak už jenom přes diody zapojit patřičný výstupy.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
DKL
Příspěvky: 377
Registrován: 11 bře 2004, 01:00
Bydliště: Sever jižní Moravy

#5 Příspěvek od DKL »

Pro podobný úèel jsem používal obvod MAS562 - pùvodnì bezkontaktní pøepínaè TV pøedvoleb. Potøebuje minimum souèástek, má osm výstupù a staèí pøes diody spojit jednotlivé výstupy pro požadovaný prùbìh.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“