Spojení dvou ATX pc zdrojů

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
RADAR-06
Příspěvky: 272
Registrován: 15 lis 2006, 01:00
Bydliště: Pardubicko

Spojení dvou ATX pc zdrojů

#1 Příspěvek od RADAR-06 »

Ahoj,

potřeboval bych spojit 2 PC ATX zdroje (paralelně), aby dávaly větší proud.
Zdroje(200W a 200W) mám upraveny, aby dávaly 12V, nejsou tedy pouze vytaženy z PC.
Podle mě by to mělo jít, ale nevím jestli se nestane nějaký apokaliptický výbuch ? Řešil-zkoušel to někdo někdy ?

předem díky

Jirka

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od ZdenekHQ »

Už se tady něco podobnýho tuším řešilo.

Já jsem to nedávno v praxi zkoušel taky, celkem spolehlivě to chodilo při spojení přes schottky diody (dvojitou vytaženou z vadnýho zdroje). Při spojení natvrdo někdy jeden ze ze zdrojů nenaběhl. Co se týká kontroly symetrickýho rozdělení odběru, to asi nejlíp zkusit prakticky podle zahřívání zdrojů, než nad tím složitě přemýšlet (měly by hřát oba stejně).

P.S. Celkem problém je, když zátěž díky přetížení jeden zdroj vypne a druhej naběhne o chvíli později a vypne taky...
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
RADAR-06
Příspěvky: 272
Registrován: 15 lis 2006, 01:00
Bydliště: Pardubicko

#3 Příspěvek od RADAR-06 »

ZdenekHQ píše:Už se tady něco podobnýho tuším řešilo.

Já jsem to nedávno v praxi zkoušel taky, celkem spolehlivě to chodilo při spojení přes schottky diody (dvojitou vytaženou z vadnýho zdroje). Při spojení natvrdo někdy jeden ze ze zdrojů nenaběhl. Co se týká kontroly symetrickýho rozdělení odběru, to asi nejlíp zkusit prakticky podle zahřívání zdrojů, než nad tím složitě přemýšlet (měly by hřát oba stejně).

P.S. Celkem problém je, když zátěž díky přetížení jeden zdroj vypne a druhej naběhne o chvíli později a vypne taky...
No já bych to potřeboval na nabíječku (šlo by to několik hodin), ale když bych jí zapnul (malá zátěž)-zdroje by naběhly oba (snad), po připojení akku by stoupl odběr a už by to jelo.

chtěl bych poprosit o detailnější popis jak je propojit přes schottky diodu

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od forbidden »

RADAR-06 píše:chtěl bych poprosit o detailnější popis jak je propojit přes schottky diodu
Nejspis tak, ze na plus kazdyho das anodu jedny diody a katody spojis dohromady, z nich pak odebiras celkovej vykon. Jak jinak?

Uživatelský avatar
HiGhLaNdEr
Příspěvky: 912
Registrován: 08 bře 2005, 01:00
Bydliště: Českobudějovicko
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od HiGhLaNdEr »

játo kdysi skoušelbez diod, diody jsou v tom zdroji, takže na co,.... akorát to chtělo jednomu trochu poštelovat napětí aby ten druhej nevypínal.

PavelFF

#6 Příspěvek od PavelFF »

No já bych to potøeboval na nabíjeèku (šlo by to nìkolik hodin),
Jakým proudem budeš nabíjet, že ti nestaèí jeden zdroj? Co to bude za baterku?

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od stepa »

DELETE kvuli pru*eru
Naposledy upravil(a) stepa dne 09 srp 2007, 00:11, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
heldybeldy
Příspěvky: 488
Registrován: 25 dub 2005, 02:00
Bydliště: Spišská Belá

#8 Příspěvek od heldybeldy »

HiGhLaNdEr píše:játo kdysi skoušelbez diod, diody jsou v tom zdroji, takže na co,.... akorát to chtělo jednomu trochu poštelovat napětí aby ten druhej nevypínal.

Pokial ma tie zdroje uz upravene,tak, ze kontroluje priamo tych 12V, tak tie diody budu asi potrebne inak by sa ovplyvnovali cez riadiace napatia.

PavelFF

#9 Příspěvek od PavelFF »

No nechtel jsem zakladat druhe tema, tak to snad Jirkovi vadit nebude.
A nastal chaos. Najednou se objevila odpovìï na pøedchozí téma. Radìji založ nové téma.

Podle mì na "polaritì" fázování nezáleží. Spíš to vyhodilo jistiè nabíjecím proudem kondenzátorù v obou zdrojích najednou, protože už to bylo na hranì. Když nahodíš jeden a pozdìji pøifázuješ druhý, tak to taky vyhodí jistiè?

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od ZdenekHQ »

Vezmu to čistě prakticky - ATX zdroj nemá tak dobrou stabilizaci 12V, aby držela na desetinu přesně. Vzal jsem zdroj 250W a změřil bez zátěže a pod zátěží - kromě toho, že se 12V měnilo i podle zátěže 5V větve, byl rozdíl mezi minimálně zatíženou větví a odběrem 6A přes 0.5V, což je dostatečný prostor k tomu, aby se dva zdroje připojené přes diody podělily o výkon do zátěže přibližně stejně. Podmínkou je ovšem to, aby byly oba stejné.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
RADAR-06
Příspěvky: 272
Registrován: 15 lis 2006, 01:00
Bydliště: Pardubicko

#11 Příspěvek od RADAR-06 »

PavelFF píše:
No já bych to potřeboval na nabíječku (šlo by to několik hodin),
Jakým proudem budeš nabíjet, že ti nestačí jeden zdroj? Co to bude za baterku?
No potřebuju to na baterky do letadla a nabíječka vyhrožuje 10A, ale já tam budu dávat max. 1A (do baterek), takže 6A bude až dost. Lítám spalováky, takže mám baterku 4,8V (2000mAh)-přijímač a 9,6V (1800mAh)-vysílač.

PavelFF

#12 Příspěvek od PavelFF »

No potøebuju to na baterky do letadla a nabíjeèka vyhrožuje 10A, ale já tam budu dávat max. 1A (do baterek), takže 6A bude až dost. Lítám spalováky, takže mám baterku 4,8V (2000mAh)-pøijímaè a 9,6V (1800mAh)-vysílaè.
Tak potom ti snad staèí jeden PC zdroj. Starý zdroj 200W bude dávat na výstupu 12V trvale kolem 5-6A a pokud nebudeš zatìžovat +5V výstup, tak asi i víc.
Vlastnì nechápu, proè se honíš za velkými proudy (máš baterku 2Ah) - evidentnì nebudeš nabíjet na letišti, takže na dobì nabíjení nezáleží - tudíž je pro baterky ohleduplnìjší nabíjet je malými proudy.

Horší problém vidím v regulátoru, aby poznal, kdy má ukonèit nabíjení NiCd, NiMh baterií.
Pùvodnì jsem myslel, že myslíš nabíjeèku Pb AKU do auta. Postavil jsem si ji podle AR-PE 4/2006 a jsem s ní spokojený. Jenže tam se pouze hlídá koneèné napìtí a není ji nutné vùbec odpojovat od baterky.

Uživatelský avatar
RADAR-06
Příspěvky: 272
Registrován: 15 lis 2006, 01:00
Bydliště: Pardubicko

#13 Příspěvek od RADAR-06 »

PavelFF píše:
No potřebuju to na baterky do letadla a nabíječka vyhrožuje 10A, ale já tam budu dávat max. 1A (do baterek), takže 6A bude až dost. Lítám spalováky, takže mám baterku 4,8V (2000mAh)-přijímač a 9,6V (1800mAh)-vysílač.
Tak potom ti snad stačí jeden PC zdroj. Starý zdroj 200W bude dávat na výstupu 12V trvale kolem 5-6A a pokud nebudeš zatěžovat +5V výstup, tak asi i víc.
Vlastně nechápu, proč se honíš za velkými proudy (máš baterku 2Ah) - evidentně nebudeš nabíjet na letišti, takže na době nabíjení nezáleží - tudíž je pro baterky ohleduplnější nabíjet je malými proudy.

Horší problém vidím v regulátoru, aby poznal, kdy má ukončit nabíjení NiCd, NiMh baterií.
Původně jsem myslel, že myslíš nabíječku Pb AKU do auta. Postavil jsem si ji podle AR-PE 4/2006 a jsem s ní spokojený. Jenže tam se pouze hlídá konečné napětí a není ji nutné vůbec odpojovat od baterky.
budu muset vzít profi nabíječku (Shark 20, apod.) ne letišti budu nabíjet přes centrálu

PavelFF

#14 Příspěvek od PavelFF »

ne letišti budu nabíjet pøes centrálu
Já myslel, že se nabíjí z 12V Pb baterie (autobaterie) - pøipadá mi dostupnìjší, než elektrocentrála...

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“