anténní zesilovaè

Servisní část určená pro profesionály

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
anténí zesilovaè

anténní zesilovaè

#1 Příspěvek od anténí zesilovaè »

na chalupì, kterou jsme nedávno koupili mám na støeše anténu-klasické síto ze ètyøma dipólkama, je tam zesilovaè, ale nemám k nìmu napájení. nevíte, kolik voltù tam mam po koaxiálu poslat a jak má vypadat schéma výhybky, kterou se to tam posílá?zkoušel jsem výhybku a zdroj z polské antény, má napájení 12V, ale není to ono
http://ukazto.com/?img=28.8.2007004.jpg
http://ukazto.com/?img=28.8.2007003.jpg

Téma pøejmenováno - pùvodní pøedmìt Pomozte prosím nevyhovuje pravidlùm.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#2 Příspěvek od Hill »

Jde o tento zesilovač:
http://sklep.delta.poznan.pl/?page=shop ... 86a4437f98
Ten je skutečně určený k napájení po kabelu napětím =12V s výhybkou. Ta je ostatně na stejné stránce v nabídce. Takže až potud máš všechno správně.
Jenže by to chtělo vidět obraz. Patrně dochází ke křížové modulaci silným signálem (a třeba z vysílače, který ani nepřijímáš kvůli odrazům) a ta znehodnocuje příjem. Moirée v obraze, dva obrazy přes sebe a podobně.
Prostě dnes je na většině našeho území širokopásmový předzesilovač se ziskem 30 dB moc, často je zbytečně výkonný i zesík se ziskem 20dB. Nota bene, když má anténa orezlý reflektor a najednou přijímá i signály z nežádoucích směrů.
Těch faktorů je mnoho (nejčastěji právě ten, že prodejci vnutí zákazníkovi co nejvýkonnější anténu s co nejvýkonnějším zesilovačem, aniž by mohli zaručit, že je to právě to nejvhodnější řešení). Přitom někdy za to může nevhodný, zastaralý koaxiál, jindy změna výkonu některého vysílače... ...nejspolehlivější by bylo obrátit se na někoho, kdo se tím zabývá v místě, zná možnosti a omezení příjmu přímo v tvé lokalitě a ví, jak to udělat bez zbytečné ztráty času a financí.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od ZdenekHQ »

Zisk 31dB a 5-860Mhz - hmmm, to bych chtěl vidět u nás, co by to udělalo se signálem (protože se pořád najdou blázni, co mají jeden slabej kanál a koupí si širokopásmovej zesilovač, protože je levnej). Nejspíš by to byl výbornej generátor šumu a čárek... To už by ani nebyla křížovka. :)
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
RadekB
Příspěvky: 2043
Registrován: 03 bře 2005, 01:00
Bydliště: někde mezi Brnem a Prostějovem

#4 Příspěvek od RadekB »

ZdenekHQ píše:Zisk 31dB a 5-860Mhz - hmmm, to bych chtěl vidět u nás, co by to udělalo se signálem (protože se pořád najdou blázni, co mají jeden slabej kanál a koupí si širokopásmovej zesilovač, protože je levnej). Nejspíš by to byl výbornej generátor šumu a čárek... To už by ani nebyla křížovka. :)
Jo a hlavne to pak hledat, kdyz v okruhu 50m od toho kmitajiciho zesilovace nejde nic jineho.
Anebo ty hlasky "To jsou blbci, proc ty programy maji tak blizko sebe, v jednicce mam novu " :)

Uživatelský avatar
RadekB
Příspěvky: 2043
Registrován: 03 bře 2005, 01:00
Bydliště: někde mezi Brnem a Prostějovem

#5 Příspěvek od RadekB »

Jinak v tomhle "zesilovaci" zkontroluj hlavne kontakty, stredni vodic koaxu se tam jenom primackne, po case to oxiduje a nevede, takze je zesik bez napajeni.

Návštěvník

#6 Příspěvek od Návštěvník »

dekuji za rady a na odkaz na výrobce zesilovace
na chalupe (bedøichov u oskavy) máme hodne slabej signal. chalupa je v údolí a ze severu, západu a východu mám kopec
, chytnu vysílaè z jihu Brno Kojál, vzdálenej asi 70km
kdyz antenu zapojim bez napajeci vyhybky, chytnu vsechno slabe,
kdyz dam vyhybku, nechytnu nic
a kdyz zapojin napajeni, chytnu vsechno slabì.
proste na vyhybce se me ztrati vsechno, co zesilovac ziska. asi jeste zkusim nejakou jinou napajeci vyhybku a dam vedet.
ma velkej vliv starej koaxiál?

jirka

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#7 Příspěvek od Hill »

No to si piš. Zvlášť, jestli je nastavovaný tím zeleným s měděným opletením. Nakonec ani některé starší bílé nejsou vhodné k anténám, ale spíše jen jako účastnické šňůry do paneláku.
Nějakých 8 peněz za metr tě nezabije a vyměň ho za nový.
Zajímavé je to, že bez napájecí výhybky (a napájení vůbec) bys neměl chytit vůbec nic, protože zesilovač bez napájení ani nepropouští.

Uživatelský avatar
RadekB
Příspěvky: 2043
Registrován: 03 bře 2005, 01:00
Bydliště: někde mezi Brnem a Prostějovem

#8 Příspěvek od RadekB »

No jestli to hraje bez napajeni tak ten signal nebude zas tak slaby, spis to bude samy odraz a duchy, pak to sito neni rozhodne vhodne.
Parkrat jsem mel s temi vyhybkamo taky problem, napajeni slo ale utlum signalu jako blazen, vzhledem k tomu ze techto vyhybek mam plnou krabici, vzal jsem jinou a hotovo takze jsem po pricine ani nepatral. Nicmene da se celkem jednoduse vyrobit nebo koupit novy adapter, cert vi v jakem je stavu .

Návštěvník

#9 Příspěvek od Návštěvník »

koaxiál je bílej a má v sobì opletení a nemá tam alobal.
odrazy nemám ani duchy,
to že to funguje bez napájení právì nechápu:(
u zesilovaèe mnì upadla jedna nožièka k anténì, podaøilo se mi ju pøipájet, ale nevím, jestli ne s ohledem na funkènost
asi koupím novej, ale nevím jakej, v hadexu jsem našel tento
K montáži do anténní krabièky,osazen 1xBFP67,1xBFR93 napájení 10-15V/25mA, šum 2,6dB vstupní impedance 300ohm, výstupní impedance 75ohm za 47penìz
chytám èt1 na C29, èt2 na C46 a novu (nejslabìjc) na C 09
jakej zesilovaè by jste mnì doporuèili?

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#10 Příspěvek od Hill »

Především: nepiš do předmětu zprávy nic, když odpovídáš na stávající téma. Přepisuje to pak původní název vlákna a špatně se to hledá. Předmět se vyplňuje jen při zakládání nového vlákna.

A teď ty zesilovače: do síta bych dal zesilovač Teroz 406F nebo 434F, jen pro kanály v pásmu UHF, případně, pokud počítáš jen s tím, co zatím z Kojálu jde, pak jen na tyto kanály (obj.č.: K29+K46/F, č.463 - ten bude nejlíp umět jen tyto dva kanály, nebo K29-K46/F, č.440, ten umí i ty mezi nimi; na ten by ti pak měl jít minimálně i svazek A digitálu, ať už z Brna nebo z Ostravy, ale na analog je lepší ten první).
To síto stejně v pásmu VHF nemá zisk nic moc. Pro K9 bych použil samostatnou anténu, měla by vyhovovat Kovoplast S0809GL (i tu prodává Teroz pod obj.č.966) a do ní zesilovač Teroz 404F (pokud nehodláš přijímat jiné kanály, než ten Kojál, tak zase raději K9/F, č.409).
Signály z obou antén pak sloučíš slučovačem Teroz 251, jen nevím, jestli má propojené napájení, tak to se radši poohlédni jinde.

Především jde o to, že kanálové zesilovače nejsou tak náchylné na křížovou modulaci nežádoucími signály zblízka a můžeš si dovolit na nich použít zesilovač s větším ziskem.

Prohlašuji, že nejsem agentem Terozu, jen jejich nabídka je tak kompletní, že se prakticky vše dá nakoupit najednou. A zkušenosti s jejich výrobky mám velmi pozitivní.

Uživatelský avatar
RadekB
Příspěvky: 2043
Registrován: 03 bře 2005, 01:00
Bydliště: někde mezi Brnem a Prostějovem

#11 Příspěvek od RadekB »

Navrh od Hilla je zcela v poradku, jen pozor na to, ze vetsina zesilovacu se do krabicky toho polskeho sita nevejde.
Pouziti oddelene anteny na VHF kanal R9 lze jen doporucit.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#12 Příspěvek od Hill »

Je to tak, laděné zesilovače jsou větší a dá to trochu bastlení s větší krabicí. Moje chyba, vím o tom a zapomněl jsem upozornit.
Ale pro začátek můžeš klidně zkusit ten širokopásmový zesilovač plus samostatnou anténu na R9, na ty laděné pro UHF bude čas, až ten výsledek nebude stát za nic.
Na tvém místě bych ale zkusil ten digitál, jestli by nebylo lepší se na něj dát rovnou, než investovat zhruba stejnou částku do dovybavení anténami na nějaké dva tři roky, než i tam analog vypnou.

Uživatelský avatar
RadekB
Příspěvky: 2043
Registrován: 03 bře 2005, 01:00
Bydliště: někde mezi Brnem a Prostějovem

#13 Příspěvek od RadekB »

Jako nahradu za ty polske kramy mam vyzkousenou kombinaci symetrizacni clen UHF (mam jich dost z anten kam jsem daval predzesilovac), akorat se musi pripajet dratky a pak tento zesilovac.
http://www.omko.cz/?kod=EMPKANPR
Da se nechat vyrobit na libovolne kanaly. Tim UHF symetrizakem a UHF kanalovym (pasmovym) zesilovacem se celkem účinně potlačí nic moc příjem VHF pásma, líp se to slučuje s VHF anténou a ten předzesilovaš celkem pěkně pasuje do SPiE16 (nebo tak nějak) instalacni krabice.

Návštěvník

#14 Příspěvek od Návštěvník »

a je tu nìkdo, kdo by byl spokojený s obyèejným širokopásmovým zesilovaèem za pár peòez?
je to pøece jenom chalupa na samotì a široko daleko žadnej jinej vysílaè, co by mì mohl rušit a investovat do analogu se me moc nechce
v hadexu.cz jsem našel ještì tento:
K montáži do anténní krabièky,osazen 2xBFP67 napájení 10-15V/25mA, šum 1,7dB vstupní impedance 300ohm, výstupní impedance 75ohm za 65kè
ps:

Uživatelský avatar
rudis
Příspěvky: 101
Registrován: 28 dub 2005, 02:00

#15 Příspěvek od rudis »

jestli někdo potřebuje opravdu kvalitní zesilovače , či jiné komponenty
pro příjem TV , tak mohu vřele doporučit www.antech.cz , dodávají sortiment fy.ALCAD a rovněž vyrábějí komponenty pro ITA.Všechno perfektně funguje, zesilovače nekmitají , jsou odolné proti přetížení silným signálem.
má to jen jednu vadu , tam kde se takové zesilovače namontují ,už kšeft další nebude, protože neodcházejí ....... a né ,že za půl roku je krabička rezavá a zoxidovaný konektor i když je zesik pod střechou
tyhle šmejdy vyrábí TEROZ , nebo IVO , žlutej a fialovej hnus !!

Odpovědět

Zpět na „Servis televizorů, monitorů a projektorů - PROFI sekce“