stavebnice

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Milan121
Příspěvky: 716
Registrován: 07 pro 2005, 01:00

stavebnice

#1 Příspěvek od Milan121 »

modelář mě požádal o konstrukci generátoru napodobení střelby z kulometu či samopalu a zvuku lodní sirény.Má to na nějaký křižník.Nevíte o stránkách kde na to nabízejí stavebnice?dik

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#2 Příspěvek od Sendyx »

Pokud někde najdeš čip, který umí věrně napodobit lodní poplašnou sirénu z WW2, dej vědět.

Uživatelský avatar
Radix
Příspěvky: 2633
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

#3 Příspěvek od Radix »

Návod na imitaci zvuku samopalu byl v AR 5/74.
Na zvuk lodní sirény bych zkusil použít multivibrátor - bzučák.

Jirka
Příspěvky: 2031
Registrován: 01 črc 2005, 02:00
Bydliště: zbídačený kraj
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od Jirka »

:arrow: google.cz
217 Lodní siréna (6/96) 200 Kč
Simulace zvuku lodní sirény, konstrukce vhodná pro začátečníky nebo modeláře.
http://www.eltip.cz/Files/kat.txt

http://www.volny.cz/michal.cerny/sortim/zvuk/zvuk.html
*****

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#5 Příspěvek od Sendyx »

Takhle chytrej jsem taky :( . Porovnej si zvuk sirény z dokumentárních filmů se zvukem těchto "sirén" a je to asi jako rozdíl mezi pražským a krejčovským metrem.

Cituji : Zvuk sirény je ostrý se značným množstvím vyšších harmonických složek. Změnu jeho zabarvení dosáhneme dvěma způsoby, které musí být uplatněny současně. Paralelně k vývodům reproduktoru můžeme přidat elektrolytický kondenzátor. Čím vyšší bude mít kapacitu, tím více se zvuk „ohladí", ale také ztratí na intenzitě. Při hledání vyhovující kapacity můžeme začít kolem 1M, výraznější výsledky ale budou až u kapacit nad 10M.

Čili triviální blbárna, která nemá se zvukem VÝSTRAŽNÉ sirény nic společného. Na to existují některé chytré čipy, tuším řad SAE a SAB, ale tyhle bývaly dost drahé a špatně sehnatelné.

Jirka
Příspěvky: 2031
Registrován: 01 črc 2005, 02:00
Bydliště: zbídačený kraj
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od Jirka »

Milan121 chtěl stavebinci zvuku lodní sirény - bez bližšího upřesnění. Tak jsem našel odkazy. Jak ty sirény ale kvíkaj, to nemám tušení ...
*****

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#7 Příspěvek od Sendyx »

Tyhle právě kníkají většinou děsně, ani tu mlžnou neumí pořádně :(
Pokud tam chce simulaci střelby, tipuju, že mlžnou asi chtít nebude... ledaže by dělal maketu Titaniku přepadenou teroristickým komandem :D

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#8 Příspěvek od Crifodo »

jestli někdo chce realistické napodobení zvuku něčeho, tak by možná bylo řešení modul digitální paměti, kdysi to nabízel GES, zdigitalizuje to asi 20 sec. zvuku a pak se to dá přehrát tlačítkem, snad se daly i adresovat různé bloky paměti. Je tam elektretový mikrofon hrozné kvality, asi by to chtělo vyřešit linkový vstup. Pak si tam můžeš nahrát třeba Milouše Jakeše na Červeném Hrádku.
Cenově to bude asi podobně jako ty SABxxx, to byly fakt citelné :(

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#9 Příspěvek od Sendyx »

Nevzpomeneš si, které SAE/SAB umělo sirény a který obvod uměl slušné výstřely - shotgun i s nabíjením, samopal i s patronami padajícími na podlahu apod. ? Kdysi jsem to měl v ruce, ale cena byla strašná, skoro 1000Kč. I ten divný gong stál 450,-.
S tím záznamníkovým modulem to bude jeden známý řešit, našel už nějaký, kde je možno mít 8 různých vzorků a dají se zacyklovat. Možná by šla SRAM vyndat a nahradit EPROM.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#10 Příspěvek od Crifodo »

tak to nevím, padající patrony mě tehdy ani teď nějak nezajímaly :lol:

kupoval jsem si někdy zkraje 90. ten tříhlasý gong a cena byla sprostá, nehledě na to, že pak po přepólování odešel...
Zvukové záznamníky co jsem viděl byl jeden čip připláclý k desce plivancem nějakého černého epoxidu, asi by se tam a navíc bez dokumentace dobastlovalo něco dost těžce. Ale schůdné by mohlo být řešení s nějakým Atmelem a regulérním převodníkem, který by četl normální .wav. Snad jsem i kdysi o něčem takovém na webu (česky) četl. Pro dostatečně úchylného modeláře by to bylo nejkvalitnější a nejsystémovější řešení. Připojíš USB a za dvě vteřiny máš vyměněno střelivo nebo stáří koně.

Uživatelský avatar
Milan121
Příspěvky: 716
Registrován: 07 pro 2005, 01:00

#11 Příspěvek od Milan121 »

jejda to se nám rozjela diskuze a já se jen chtěl zbavit zodpovědnosti a hodit to na samotného modeláře aby si to slepil sám.Původně mi podstrkával nějaká schemata z roku raz dva ještě s 106NU70 jako multivibrátory, tak jsem mu raději navrhhnul že mu seženu ty stavebnice.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#12 Příspěvek od Sendyx »

Závisí, jak to chce věrné. Loni ze mne tahal rozumy jeden modelář, který vážně chystá realizovat řešení, že tam budou na kouscích světlovodu blikat LED, aby to vypadalo reálně, a dokonce se bude z dělových hlavní vypouštět kouř. Když má model metr délku, tak už se dá ledacos. Třeba flak se dá napodobit snadno, je to takový malý betlém :D

Uživatelský avatar
Milan121
Příspěvky: 716
Registrován: 07 pro 2005, 01:00

#13 Příspěvek od Milan121 »

On to nebude žádný hifista,stačilo by něco obyčejného

Uživatelský avatar
Hejnicek
Příspěvky: 2022
Registrován: 16 čer 2004, 02:00

#14 Příspěvek od Hejnicek »

S moduly digitální pamìti mám zkušenost pøi stavbì 2 zaøízení. Na každém použit jiný typ. Sice to funguje, ale kvalita zvuku není nic moc. Hlavnì s výškama to není slavné.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#15 Příspěvek od Sendyx »

To chce modul, který má vyšší vzorkování, nebo nastavitelné - to uměly ty starší dražší. Známý dělal gong, takže ho v PC zpomalil, nahrál do modulu a zvýšil takt na 4 násobek (DA stíhal, AD nikoliv). Při cca 30kHz to znělo dost věrně. Samozřejmě se upravil i výst. filtr.

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“