generátor pro "rybáøe"

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

generátor pro "rybáøe"

#1 Příspěvek od sr71 »

zajímal by mì (èistì teoreticky, ne že bych to chtìl používat), princip výlovu ryb elektrickým proudem, co používají rybáøi, mluvil jsem o tom s jedním rybáøem, který mi tvrdil že se používá ss napìtí cca 120V a že podle zvolené polarity (jeden pól uzemnìn, druhý na té "tyèi" co s ní manipuluje rybáø) závisí jestli ty ryby budou odpuzovány od "tyèe" (používají to v rybnících pøi nahánìní ryb do jednoho místa) nebo pøitahovány (pøi výlovech potokù), jestli to tak opravdu je jak je to možné? tìch 120V se mi taky zdá nìjak mnoho - nevíte nìkdo jak to tedy pøesnì je?

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od ZdenekHQ »

OT : Znal jsem jednoho, co vykuchal ze starýho polního telefonu na kliku ten generátor a chodil s tím na ryby.Jeden drát do břehu a druhej do vody. Ryby byly evidentně vypuzovaný směrem nahoru, t.j. na hladinu. :)
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Radix
Příspěvky: 2633
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

#3 Příspěvek od Radix »

Na těchto stránkách je popis generátoru pro lov ryb el. proudem.

http://www.r-bednar.cz/

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#4 Příspěvek od EKKAR »

To přitahování nebo odpuzování ryb podle polarity ss proudu se mi zdá být pitomost, ale fakt je, že induktor ze starého telefonu na kličku (nejen vojenský "polní" býval na kličku, i třeba drážní systémy komunikací používaly takové telefony ještě v 90. letech minulého století - a kdo ví, jestli ne ještě později) dává napětí v rozmezí 60 - 110V s kmitočtem podle rychlosti otáčení. Že to stačí na omráčení ryb mám osobně vyzkoušeno na střevlích a malých pstruzích "potočácích" a "duhácích" - jako kluk jsem je takhle lapával na potoce u dědy a babičky na chalupě... Jen si "lovec" musel dávat velký pozor na dobré holínky, aby si NECVRKNUL DO TRENÝREK... :lol: :lol: :lol:
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od Lukas-Peca »

A není to náhodou zakázané?

Uživatelský avatar
dolac
Příspěvky: 491
Registrován: 10 črc 2005, 02:00

#6 Příspěvek od dolac »

Určite, že to závisi od vodivosti vody, ale keď sme boli deti, skúšali sme chytať ryby induktorom z poľného vojenského telefonu. Keď sa nám týmto spôsobom nepodarilo chytiť žiadnu rybu, chytili sme jednu malú rybu do ruky, dali do malého bazéna a testovali induktor. Do vzdialenosti 0,5m si ryba evidentne z toho nič nerobila, až po približení na 10cm to s ňou zakývalo. Takže zabudnite na induktor. Videl som raz výlov rýb za pomoci centrály, podobnej ako je na uvedenom odkaze. Ryby sa dali krásne chytať až do vzdialenosti cca 40m. Centrála však mala asi 2kW.
PS: Chytať ryby elektrikou je prísne zakazane.

Uživatelský avatar
jano2
Příspěvky: 1748
Registrován: 28 pro 2006, 01:00
Bydliště: Orava,sever

#7 Příspěvek od jano2 »

Napetim,do určitej vyški ich asi nezabije,alevyššie napeti asi zniči všetko žive do určitej vzdialenosti.(Podla napetia i prudu.)
Malo toho viem,radšej sa spytam.

Uživatelský avatar
Radix
Příspěvky: 2633
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

#8 Příspěvek od Radix »

Na východním Slovensku jsem byl svědkem jiného způsobu chytání ryb, a to vhozením granátu do vody.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#9 Příspěvek od EKKAR »

Škoda granátu - stačí 50ti gramovka tritolu, rozbuška a 15cm voděvzdorný zápalnice...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od Lukas-Peca »

vy jste teda ekológové...

Uživatelský avatar
jano2
Příspěvky: 1748
Registrován: 28 pro 2006, 01:00
Bydliště: Orava,sever

#11 Příspěvek od jano2 »

Skuste z opačnej strany,ako chranit ryby,dost ich vyničia niektory polnohospodari,fabriki chemilaliami.
Malo toho viem,radšej sa spytam.

Uživatelský avatar
janousek
Příspěvky: 935
Registrován: 27 bře 2004, 01:00

#12 Příspěvek od janousek »

Proto je třeba je odchytnout, než je zničí chemikálie. :D

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od ZdenekHQ »

Na druhou stranu by mělo logiku, kdyby se měnilo místo "s nejvyšším potenciálem" vzhledem k okolí. Pak logicky ryby budou plavat od toho místa pryč. Ovšem to by zřejmě vyžadovalo tříelektrodovej systém - referenční zem + dva aktivní vývody, vždycky proti jednomu by to drželo nulovej potenciál....
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
dolac
Příspěvky: 491
Registrován: 10 črc 2005, 02:00

#14 Příspěvek od dolac »

V riekach sa to robí tak, že jedna elektróda (doska) je pevne umiestnená vo vode a druha je na prenosnej tyči so sieťou a tou sa ide proti prúdu a zároveň sa zbierajú ryby. Videl som takto chytať ryby výkonným agregátom. Ryby sa však nezabili, iba sa trochu omráčili, a neskôr ich všetky pustili do vody.

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“