UNI 11e

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
majo17k
Příspěvky: 53
Registrován: 10 bře 2007, 01:00
Kontaktovat uživatele:

UNI 11e

#1 Příspěvek od majo17k »

Už dlhší čas mám v šupli rozobratý merací prístroj UNI 11e.
Konkrétne, odišiel v ňom tranzistor, asi ruskej výroby s označením KPS ( v azbuke KΠC32,3,4,5,6,7,8,9, - presne to číslo už neviem, lebo jeden dobrák čo mi ho chcel zohnať a zobral si ho tak sa mu stratil......niet čo dodať.)
Podľa schémy sú to 2 tranz. v jednom púzdre - JFET? A je tam aj IO "709P" neviem co je to zač. Asi OZ. Neviete mi poradiť náhrady týchto súčiastok, alebo kde by som ich zohnal? Alebo čo s ním spraviť? Díky.
Přílohy
Snímka001.jpg
(36.41 KiB) Staženo 172 x

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od jezevec »

Je to dvojitý FET v jednom pouzdře, sežeň si nějaký a vyzkoušej, asi to nebude kritické vzhledem k rozptylu parametrů součástek made in CCCP.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#3 Příspěvek od EKKAR »

Tenhle Made in DDR analogový měřák pietně uchovávám v šupleti - a stále funkční. Pietně proto, že to byl můj první měřák, který jsem si koupil. To KPSko bude pravděpodobně 324, přesné číslo můžu zjistit zítra, až ho (pokolikáté už...?) otevřu. Integráč 709P je operák uA709 s libovolným písmenem na konci, československý elektronický průmysl vyráběl po jistou dobu jeho klony pod označením MAA501 až 504, z toho 501, 502 a 504 byly v 8-nohém kovovém kulatém pouzdře, MAA503 byl 100% ekvivalent uA709PC v pouzdře DIL14 - i u něj byly s čipem propojené pouze některé vývody pouzdra, konkrétně jako NC byly ponechány vývody 1, 2 a 7 na jedné straně a 8, 13 a 14 na straně druhé, zbytek byl zapojen tak, že do vyvrtaných dírek (nebo do případně nainstalované patice) se dal bez problémů vložit kterýkoliv jiný OZ se standartním zapojením vývodů v 8-vývodovém pouzdře. V NDR se tuším vyráběl i jako A109D...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od jezevec »

...a já myslel, že je to od našeho velkého bratra...

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#5 Příspěvek od EKKAR »

To KPSko je z CCCP určitě - ale ten operák podle čísla určitě ne - CCCP ho produkoval jako K140UNx - místo toho x-ka byly různé číslice, dokonce v téhle sérii myslím byly i ekvivalenty uA725 a dalších.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#6 Příspěvek od Crifodo »

Tenhle měřák má až nechutně velký vstupní odpor pro obyčejná měření s nestíněnýma šňurama a většinou při měření v terénu nebo na síti ukazuje divy.

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od jezevec »

Neznám tento měřák, používám starý dobrý DU10, digitál pouze v terénu.

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#8 Příspěvek od jandu »

Ale ten je predsa ANALOG......

Uživatelský avatar
majo17k
Příspěvky: 53
Registrován: 10 bře 2007, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od majo17k »

Pozeral som v datasheete a sú tam KPS 104 a 202. Ale najlepšie by bol nejaký ekvivalent, dostupný v predajniach. Myslím že to ruské KPS by som zháňal dosť ťažko, ak by som ho vôbec zohnal. S tým IO nevidím problém.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#10 Příspěvek od EKKAR »

Crifodo píše:Tenhle měřák má až nechutně velký vstupní odpor pro obyčejná měření s nestíněnýma šňurama a většinou při měření v terénu nebo na síti ukazuje divy.
Při měření na mV rozsahu plně potvrzuju nesmysly na ručce - navíc má pro měření v terénu příliš malý nejvyšší proudový rozsah - pouhý 1A ss/stř. Jako laboratorní má navíc potřebu 3 baterií - 2ks 9V destičkových bloků + 1 monočlánek AA pro ohmmetr, navíc ty 9V se při měření ss hodnot nesymetricky zatěžují, takže po nějaké době je nutno baterie zaměnit mezi sebou, aby se rovnoměrněji opotřebovávaly. Monočlánek 1,5V na měření odporu je kapitola sama pro sebe - zcela zákonitě vyteče zrovna ve chvíli, kdy to je nejmíň potřeba, navíc se poměrně rychle "vycucá". Náhrada zinko-uhlíkového článku alkalickým mnoho nevyřeší, spíš jen prodraží provoz. Já jsem to vyřešil napájením z externího síťového zdroje - do prostoru pro dvě 9V baterie jsem vbastlil z Cuprextitu spájenou krabičku, do které jsme vestavěl stabilizátor napětí cca 17V a generátor virtuální nuly (symetrizátor neboli "půlič" napájecího napětí) s jedním operákem a symetrickým 2trandovým koncovým "stupínkem". Na měření odporů jsem rezignoval úplně a monočlánek AA jsem v něm prostě vůbec neměl a nemám...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od jezevec »

jandu píše:Ale ten je predsa ANALOG......
Samozřemě, a bez elektroniky, takže klidně můžu měřit na kolektoru BUčka v TV za provozu. Pro měření proudu je digitál úplně na.rd.

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#12 Příspěvek od jandu »

jezevec píše:
jandu píše:Ale ten je predsa ANALOG......
Samozřemě, a bez elektroniky, takže klidně můžu měřit na kolektoru BUčka v TV za provozu. Pro měření proudu je digitál úplně na.rd.
Ja som to rozumel na ten UNI 11e. Aj keď je s elektronikou ale je analog.

Uživatelský avatar
Hifista
Příspěvky: 745
Registrován: 15 kvě 2005, 02:00
Bydliště: U Ostravy

#13 Příspěvek od Hifista »

Uni 11e jsem zakoupil v době, kdy digitál zde téměř nebyl, právě pro jeho vysoký vstupní odpor. Dále jsem jej léta používal místo velkého nf milivoltmetru pro nastavování magnetofonů. Samozřejmě bylo nutno pro tento typ měření vyrobit stíněnnou měřící šňůru. Dodnes na něj nedám dopustit, neb pro nastavování různých maxim a minim je přehlednější analog.

Uživatelský avatar
majo17k
Příspěvky: 53
Registrován: 10 bře 2007, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od majo17k »

Prosím Vás viete mi niekdo poradiť ekvivalent toho CCCP dvojitého FET tranzistora??? Určite niekdo z Vás má viac možností to zistiť. Ďakujem.

Uživatelský avatar
Peksa
Příspěvky: 11
Registrován: 07 úno 2007, 01:00

Re: UNI 11e

#15 Příspěvek od Peksa »

Vlastním vrak tohoto měřícího přístroje, který můžu poskytnout. Naopak velmi nutně sháním návod na měřič tranzistorů BM 529. Nemůže mi někdo prosím pěkně pomoci?

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“