Mascom, bouchlá filtrace, asi přepětí

Servisní část určená pro profesionály

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Masob
Příspěvky: 194
Registrován: 27 čer 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

Mascom, bouchlá filtrace, asi přepětí

#1 Příspěvek od Masob »

Tak dnes v 13:30 na chvíli vypli proud a pak asi skočila nějaká špička a spálilo mi to televizi, DVD a přepěťovou ochranu.

V přepěťové ochraně se upekl ten varistor nebo co to je, pojistka 10A přitom zůstala dobrá. Potřeboval bych vědět, jaký je tam typ. Já z něj přečtu jen konec prvního a druhého řádku:

...NR
...431K

Obrázek

A v televizi je znatelně bouchlý kondík a ještě ten velký modrý odpor. Myslíte, že stojí za to ji zkusit opravit? Co všechno mohlo odejít?

Obrázek
Obrázek

Uživatelský avatar
Robosand
Příspěvky: 985
Registrován: 18 úno 2006, 01:00
Bydliště: Košice

#2 Příspěvek od Robosand »

Bez boja by som tú telku nevyhodil. Skús rozchodiť zdroj a potom uvidíš...
Robo...

Uživatelský avatar
Kaca
Příspěvky: 2802
Registrován: 29 lis 2006, 01:00
Bydliště: Hadačka
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od Kaca »

Napiš co je to za telku a schassis.

Uživatelský avatar
Masob
Příspěvky: 194
Registrován: 27 čer 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od Masob »

Jak poznám, co je to za schassis? To je to číslo na papírové samolepce na desce? Omlouvám se za blbé dotazy, ale televize jsem opravoval jen Merkura a Silelise.

TV je MASCOM 5527

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od ZdenekHQ »

Ten varistor bude typ VCR-14D431K (430V/1mA), t.j. 275VAC.

Tak, jak je zapojenej, nemá moc šanci něco zachránit. To by totiž před ním musel být filtr.

EDIT : V GES jako VCR-14D275V
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od forbidden »

Tu vicenasobnou zasuvku v prvnim obrazku s varistorem vydavaji za prepetovou ochranu jo? 8O To tam jako neni ani filtr ani bleskojistka ani nic jinyho? To se pak div, ze je ti to platny jako mrtvymu zimnik.
Jinak jak TV, tak DVD budou mit nejspi spaleny nejaky ty vstupni ochrany, kdyz budes mit stesti, tak to neproslo dal a zachranis to.

Uživatelský avatar
Nitro
Příspěvky: 131
Registrován: 15 zář 2004, 02:00

#7 Příspěvek od Nitro »

Skz tu tv Jde o to jak daleko to dobìhlo snad né dál jak do zdroje no povymìnit kondíky v celém zdroji možná mùstek a pak mìøit a mìøit /obèas to bývá vidìt na druhé stranì desky jdi po oèouzeném jinak oèouzený omyješ v poho lihem

Uživatelský avatar
Masob
Příspěvky: 194
Registrován: 27 čer 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od Masob »

Je to přepěťová ochrana firmy BEN-elektronik. Byl v ní zapojen PC a LCD monitor a to je v pohodě. TV a DVD byly přímo v zásuvce. Ještě jsem měl zapnuté druhé PC s CRT monitorem a to to přestálo v pohodě, zajímavé. Ptal jsem se souseda a tomu všechno jde.

Je možné, že se to stalo kvůli nějaké chybě na naší straně? Nebo za to může EON? Lze to od nich nějak vymáhat?

To DVD jsem měl rozdělané, toroid je uškvařený a na desce pod DVD mechanikou je vystřelený jeden elektrolyt. Ani neveřím, že by to šlo opravit.

Možná to s tím nesouvisí, ale v poslední době (asi 2 měsíce) si všímám, že jak rozsvítím světlo, tak poblikává jak žárovka tak zářivka. Je to naprosto nepravidelné a chaotické, prostě jakoby vypadla jedna nebo více půlvln. Když mám puštěný zdroj a osciloskop, tak u zdroje je slyšet jak potom více zavrčí trafo (nabíjí se kondíky), u osciloskopu vyskočí synchronizace. Výpadek netrvá moc dlouho, televize, PC apod se nevpnou a "ustojí" to. Dělají to všechny fáze (jak světla, tak zásuvky).
Zhruba v tu dobu co to začalo nám dělali novou přípojku na barák, tak jsem myslel, jestli třeba špatně nepřipojili nulák, ale máme ještě u rozvaděče přizemnění. Prostě další záhada a už mě to dost rozčiluje.

kondik
Příspěvky: 3763
Registrován: 25 pro 2006, 01:00

#9 Příspěvek od kondik »

xxx
Naposledy upravil(a) kondik dne 12 lis 2017, 19:08, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Masob
Příspěvky: 194
Registrován: 27 čer 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od Masob »

Barák je dělaný v hliníku, tak myslíš, že je někde špatný dotyk na nuláku? Šlo by to nějak říci s určitostí? V rozvaděči je totiž takový chumel, že se neodvážím do toho vrtat dokud to jde.

Pesko
Příspěvky: 562
Registrován: 04 dub 2007, 02:00
Bydliště: vých.SK

#11 Příspěvek od Pesko »

Podľa fotografií spálenej zásuvky a chassis TV jednoznačne vidno, že
namiesto nuláka tam prišla druhá fáza a napätie 380V tam urobilo túto
spúšť.

Uživatelský avatar
Mourek
Příspěvky: 1285
Registrován: 17 zář 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od Mourek »

Na tu elektriku pozvi elektrikáře, asi opravdu nulák má nedotek. Jinak bych zkusil TV opravit, třeba to pude,DVD možná taky,

Návštěvník

#13 Příspěvek od Návštěvník »

Zatèen druhý ze zlodìjù, kteøí pustili do bytù vysoké napìtí
Zvìtšit obrázek
Zadržený Petr Dolejš.
foto: Policie ÈR

Po více jak dvoumìsíèním pátraní zatkla za dramatických okolností v pátek policie na Ústecku ètyøiadvacetiletého Petra Dolejše z Teplic. Ten v èervenci spoleènì s o ètyøi roky starším komplicem z Prachatic pøi krádeži barevných kovù v trafostanici v Dalovicích na Klatovsku pøepojili vodièe a do nìkolika domkù v Tadražicích tím pustili vysoké napìtí místo obvyklých 220 V.

Tøeba je to blbost , ale teï to ètu na novinkách.cz v rubrice krimi . Možná je to nová zábava . Primár tìžko pustit do sekundáru je z druhé strany a shora . Zdravím Ivan

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od ZdenekHQ »

Každopádně za tohle měl být někdo odpovědnej.

Nějak mě moc nejde dohromady to, že by nulák upadl zrovna při výpadku, sice se dá uvažovat o "zchládnutí" spoje a ztrátě kontaktu, ale to se přece mohlo stát kdykoliv, když odběr v domě poklesl. Spíš ho zapomněli připojit :roll:
Naposledy upravil(a) ZdenekHQ dne 09 říj 2007, 13:10, celkem upraveno 1 x.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Masob
Příspěvky: 194
Registrován: 27 čer 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od Masob »

Teď mě napadlo, že by to mohlo mít souvislost. Kdyby měl nulák špatný dotek, tak by to vysvětlovalo to občasné vypadávání sítě (špatný dotek). A v tu osudnou dobu se rozpojil nulák úplně a já jsem to zaznamenal jako vypadnutí sítě. Potom se zapnul nějaký 1fáz spotřebič v jiné fázi než PC (např. mrazák) a na nuláku se objevilo fázové napětí. To zničilo zmiňovanou elektroniku. Je to možné?

Odpovědět

Zpět na „Servis televizorů, monitorů a projektorů - PROFI sekce“