Ledka

Vše, co se týká elektroniky v automobilech, motocyklech a jiných samohybech

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Miran03
Příspěvky: 10
Registrován: 14 srp 2006, 02:00

Ledka

#1 Příspěvek od Miran03 »

Scháník nějaké jednoduché schémátko.Potřebuju si do auta udělat blikající Ledku,ale chtěl bych si nastavit jiný interval.Takže samoblikající nechci.Nevíte o nějakém jednoduchém zapojení na 13Vss.
Díky

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#2 Příspěvek od EKKAR »

Buď lavinový generátor, nebo nějaké schémátko s NE555. Laviňák na požádání pošlu na zaslaný e-mail - je to asi nejjednodušší blikač, jaký jde postavit - kondík, odpor, tranzistor a ta LEDka - patřičně zapojené to bliká jako blázen a změnou hodnot těch R a C se to dá poměrně úspěšně regulovat.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
jano2
Příspěvky: 1748
Registrován: 28 pro 2006, 01:00
Bydliště: Orava,sever

#3 Příspěvek od jano2 »

Malo toho viem,radšej sa spytam.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#4 Příspěvek od EKKAR »

Jo, na Tebou zmíněném vlákně se hovoří o lavinovém generátoru čili LAVIŇÁKU...
Schéma tam je popsáno, jen ten MetalGodův obrázek mi Opera nenačetla a nezobrazila. Ale bylo to dost publikované schéma, možná ho někdo už i našel - já už mám naskenované, takže ho můžu klidně přiložit do mailu.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
zawin
Příspěvky: 94
Registrován: 21 črc 2006, 02:00

#5 Příspěvek od zawin »


Uživatelský avatar
Miran03
Příspěvky: 10
Registrován: 14 srp 2006, 02:00

#6 Příspěvek od Miran03 »

Děkuji Všem,to je to co jsem hledal Laviňák.Sem nevěděl že něco takového také existuje,ale zaplaťpámbů.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#7 Příspěvek od EKKAR »

Pro Tebe i pro ostatní - nefunguje to s libovolným tranzistorem, některé k lavinovému jevu nepřemluvíte ničím, snad jen kladivem... Kupodivu velmi dobře blikající jsou historické čs. typy z řad KCxxx, KFxxx nebo KFYxx. Toto blikání se rozbíhá při napájecím napětí kolem 8V, u některých typů od 9V, maximum se dá říct neexistuje, je omezené jen výkonovou ztrátou a napěťovou odolností předřadného odporu. Napětí, na které je dimenzován kondenzátor, není příliš kritické - stačí kolem 15V - stejně na něm nepřesáhne ani špičkově hodnotu, při které se lavinově prorazí tranzistor - a ta je podle konstrukčního provedení někde kolem zmíněných 8-9V. Kmitočet pulsů se dá volbou hodnot součástek "vyhnat" až do řádu megaHertz - víc jsem osobně nezkoušel.
Jinak použití lavinového průrazu tranzistoru je velmi široké, kromě takto zapojených oscilátorů s jehlovitými impulsy se používá i možnost stálého otevření v režimu lavinového průrazu ke generování širokospektrálního šumu - nejrůznější šumové generátory pro akustiku, zapojené s reverzně pólovaným tranzistorem, mají stabilnější hodnoty šumového napětí i spektra šumu, než podobné se Zenerkami.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Odpovědět

Zpět na „Auto - Moto technika“