Andìlské oèi

Vše, co se týká elektroniky v automobilech, motocyklech a jiných samohybech

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
jgguty

Andìlské oèi

#1 Příspěvek od jgguty »

Ahoj mám na autì angel eyes (kroužky v pøedních svìtlech) no a rád bych si udìlal takovou frajeøinku že po zapnuti vypínaèe na palubce by se mi jeden kroužek po druhém rozsvìcoval s prodlevou cca pul sekundy až sekundy.Ty kroužky jsou ètyøi.Já bych to byl schopnej sprovoznit pomoci èas. relé ale to se mi zdá dosti nákladné a zbyteènì složité.Myslím že by to šlo pomoci klasických relé a èasovaèe 555.Nebo jinak???Nemùže mi tady nìkdo poradit???


Dotaz pøejmenován, pùvodní název pøedmìtu nic neøíkal - pøesnì podle odstavce 7 Pravidel ( http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... opic&t=684 ).
Hill

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#2 Příspěvek od EKKAR »

Je to to, co si myslím - BMW se svítícím rámečkem kolem aktivní svítící plochy, který svítí i ve chvíli, kdy je vlastní světlomet zhasnutý?
Jinak je víc možností - třeba následující:
- rámečky se postupně rozsvěcí a najednou zhasnou
- rámečky se postupně rozsvěcí a postupně hasnou
- rámečky se postupně rozsvěcí a postupně hasnou v opačném směru
- rámečky se rozsvěcí způsobem "běžícího světla"
Dá se říct, že všechny (a ještě mnoho dalších) se dají nakonfigurovat zapojením výstupů Johnsonova čítače C4017. NE555 se použije jeko generátor kmitů - impulsů, které posouvají čítač - něco málo logiky na jeho výstupech a ke každému rámečku jeden spínací FET - relátko je trochu zbytečné, kolik bere to podsvícení jednoho rámečku proudu? Podle toho, jak mnoho to svítí na bavorácích, které jsem viděl na silnici s podobnou výbavou, bych to neodhadoval na víc než 1A - tedy kolem 10-12W příkonu.
Osobně neznám konstrukci těch světel ani jejich elektrické zapojení - jestli vůbec jde ten světelný zdroj rámečku "vytáhnout" na samostatný drát a tím pak také samostatně ovládat a další podrobnosti.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

jgguty

Já to neumím

#3 Příspěvek od jgguty »

EKKAR píše:Je to to, co si myslím - BMW se svítícím rámeèkem kolem aktivní svítící plochy, který svítí i ve chvíli, kdy je vlastní svìtlomet zhasnutý?
Jinak je víc možností - tøeba následující:
- rámeèky se postupnì rozsvìcí a najednou zhasnou
- rámeèky se postupnì rozsvìcí a postupnì hasnou
- rámeèky se postupnì rozsvìcí a postupnì hasnou v opaèném smìru
- rámeèky se rozsvìcí zpùsobem "bìžícího svìtla"
Dá se øíct, že všechny (a ještì mnoho dalších) se dají nakonfigurovat zapojením výstupù Johnsonova èítaèe C4017. NE555 se použije jeko generátor kmitù - impulsù, které posouvají èítaè - nìco málo logiky na jeho výstupech a ke každému rámeèku jeden spínací FET - relátko je trochu zbyteèné, kolik bere to podsvícení jednoho rámeèku proudu? Podle toho, jak mnoho to svítí na bavorácích, které jsem vidìl na silnici s podobnou výbavou, bych to neodhadoval na víc než 1A - tedy kolem 10-12W pøíkonu.
Osobnì neznám konstrukci tìch svìtel ani jejich elektrické zapojení - jestli vùbec jde ten svìtelný zdroj rámeèku "vytáhnout" na samostatný drát a tím pak také samostatnì ovládat a další podrobnosti.
To je všechno hezký asi mi rozumíš co myslím.ALe s tìmi fety a èítaèema jsem tam kde jsem byl.Tohle nedám do kupy ani náhodou!Moje inteligence sáha jen k tomu že bez schémá ani ránu.TOhle prostì nenavrhnu.S tou s potøebou jsi se trefil.

jgguty

Samostatné

#4 Příspěvek od jgguty »

Jo jsou každé samostatné což lze chápat jako 4 na sobì nezávislé žárovky

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#5 Příspěvek od EKKAR »

Přijď mi příležitostně na ICQ, tohle je na moc dlouhý lokte. Dáme řeč, uvidím, co umíš a nějak to pořešíme. Bude to rychlejší, výsledek můžeme vždycky napsat sem.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Odpovědět

Zpět na „Auto - Moto technika“