Korekcni predzesilovac

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
keepeer
Příspěvky: 29
Registrován: 01 lis 2007, 01:00

Korekcni predzesilovac

#1 Příspěvek od keepeer »

Chci si postavit nejaky korekcni predzesilovac. Uvazoval jsem TDA1524, ale na internertu jsem cetl ze snim nemaji moc dobre skusenosti.Chci se teda zeptat na vas nazor a kdyztak mi doporucili nejaky jiny ktery by mel co nejmin externich soucastek.

Uživatelský avatar
Banda
Příspěvky: 1170
Registrován: 22 bře 2005, 01:00
Bydliště: OV

#2 Příspěvek od Banda »

Náš názor bude shodný s tím internetovým. Jinak věřím, že když použiješ vyhledávání, určitě najdeš mnohem víc a rychleji, než kdyby si čekal na opovědi. Ale pokud nespěcháš, tak čekej, snad se něco zajímavého dozvíš.

Uživatelský avatar
BASTLECS
Příspěvky: 244
Registrován: 29 říj 2007, 01:00

Re: Korekcni predzesilovac

#3 Příspěvek od BASTLECS »

TDA1524 je totální šmejd, do toho bych se vůbec nepouštěl. Umí pouze šumět, a to důkladně. Pokud chceš jednoduchý napěťově řízený předzesilovač, tak IO LM1036N. Také to není úplně ono, ale je rozhodně lepší než TDA1524.
Já mám nejlepší zkušenosti s tímto:
.
Obrázek
.
Na první pohled jednoduchá konstrukce, ovšem výsledek vynikající.
Chce to ale použít kvalitní potenciometry.
Plošňák je zde:
http://www.ebastlirna.cz/modules/Forums ... ps_218.jpg

Uživatelský avatar
jef111
Příspěvky: 2125
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: okr. Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Korekcni predzesilovac

#4 Příspěvek od jef111 »

V zásadě souhlasím s Bastlecsem. TDA1524 rozhodně není nic extra, hlavně dost šumí. Záleží na tom, kde jej chceš použít. Pokud to má být předzesilovač pro malé bedýnky k PC nebo prostě jen tak na obyčejné hraní, tak myslím není problém. Ale rozhodně bych to do pořádného zesilovače nedával.
To zapojení od pana Belzy se dá udělat i vícepásmové, má nižší šum, menší zkreslení, vyšší přebuditelnost... ale vyžaduje kvalitní tandemové potenciometry s dobrým souběhem, které není právě jednoduché sehnat a nejsou levné. U LM1036 nebo TDA1524 se používají klasické jednoduché, protože všechno je tam řízeno ss napětím.
Volba je tedy na Tobě, ale já osobně se držím zásady - všechno se snažím dělat co nejlépe to jde a je v mých silách, nešetřím na malých věcech. Poučil jsem se totiž z toho, že co jsem v minulosti udělal "tak nějak aby to hlavně šlo a dobrý" to jsem po pár letech zase předělával protože to prostě dobrý nebylo a to je pak zbytečně ztracený čas a často i peníze, které se člověk tolik snažil ušetřit......
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet :D
www.sigmaphon.cz

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#5 Příspěvek od Hill »

Na to stačí potenciometry se souběhem do 4 dB, čili žádný zázrak: ten nesouběh sluchem nepoznáš.
Zkus TP280 nebo líp TP286 v Testaru (u Holanů, na rohu Okružní a výpadovky na Týniště) v Hradci Králové.
Ještě nedávno je tam měli v několika hodnotách (když tak by se přepočítaly okolní součástky), cenu mají mírně pohyblivou podle toho, za jakou jim vyjde dodávka, ale do čtyř pětek se vždycky vešli.
Nakonec by na to stačily i TP169, ale ty jsem tam naposledy neviděl.

Uživatelský avatar
BASTLECS
Příspěvky: 244
Registrován: 29 říj 2007, 01:00

POTENCIOMETRY

#6 Příspěvek od BASTLECS »

Já bych to s těmi potenciometry také tak černě neviděl. Ja nakupuji potenciometry u běžných prodejců (e-shopů).
V zásadě kupuji tyto:
Obrázek
Některé pracují už 4 roky a rozhodně nechrastí. Souběh (resp. nesouběh) je patrný při přístrojovém měření. Lidským uchem poznat nelze.
.
Rozhodně ale nebrat toto:
Obrázek
.
Ještě pro zajímavost. Stavěl jsem vyhybku pro woofer 24dB/okt. a potřeboval jsem kvalitní 4násobný pot 10k pro nastavování dělícího kmitočtu. Běžní prodejci (GES, GM atd.) je nevedou. Nakonec mi je poslala f. Metronix z Plzně, a jsou opravdu super:
Obrázek

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#7 Příspěvek od Hill »

Navíc se v korekcích jedná o lineární potenciometry, takže mechanické uspořádání (tedy jestli jsou dráhy za sebou nebo zrcadlově proti sobě) nemá na souběh valný vliv.
Samozřejmě u těch slušnějších a ještě lepších.
Ty nejlevnější naproti tomu mívají tak chatrnou mechanickou konstrukci (viz příklad "nebrat" v předcházejícím příspěvku), že se velikost nesouběhu mění i s nakloněním osičky. Samozřejmě tyto vůle zkracují i životnost, takže fakt, že do 90° vytočení na obě strany od středu sluchem chybu stejně nepoznáš, by byl chabou náplastí na mé srdce rozervané předčasným chrastěním rozervané dráhy (to už ten rozdíl bývá nepřeslechnutelný).

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od forbidden »

Kdyby ses rozhodl pro ten TDA1524A, tak mam doma stavebnici kdysi koupenou z KTE zasilkoveho obchodu. Doted jsem ji nepostavil (puvodne jsem to planoval jako cast zesilovace k PC). Pak jsem prehodnotil plany a zbyla mi tu spolu s vykonnovymi zesilovaci s TDA2005 2x20 W. Mohli bysme se treba domluvit kdybys mel zajem.

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od stepa »

No kdyz uz jsou ty nabidky...ted jsem jeden predzes s TDA1524 vykuchal, kdysi jsem si to stavel do zesiku. Jestli bys to chtel, mohli by sme se dohodnout na change treba za nejaky soucastky, atp :)

Uživatelský avatar
keepeer
Příspěvky: 29
Registrován: 01 lis 2007, 01:00

#10 Příspěvek od keepeer »

No chci si postavit zesik do auta kde nejspis rozdil nepoznam,tak asi ty potenciometry moc resit nebudu.

Uživatelský avatar
BASTLECS
Příspěvky: 244
Registrován: 29 říj 2007, 01:00

#11 Příspěvek od BASTLECS »

keepeer píše:No chci si postavit zesik do auta kde nejspis rozdil nepoznam,tak asi ty potenciometry moc resit nebudu.
No, zesilovač v autě je vystaven dost tvrdým provozním podmínkám. Tam většinou potenciomertr přímo v signálové cestě dlouho nevydrží. Hlavně když se s ním často kroutí.
Do auta bych asi dal přednost napěťově řízenému korekčnímu předzesilovači (TDA1036N).

Uživatelský avatar
keepeer
Příspěvky: 29
Registrován: 01 lis 2007, 01:00

#12 Příspěvek od keepeer »

Nemel by jsi nejaky schema nebo alespon datasheet???

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od stepa »

to BASTLECS: :D si to smotal trochu dohromady...ted nevim jeslti si myslel TDA1524a, nebo LM1036N

to Keeper: schema mas v datasheetu ke zminovanym svabum, udelej to radsi z toho LM1036N, mene sumi(viz vyse) a ten datasheet si stahni na netu, to ti to musi kazdej strkat az pod nos?

Uživatelský avatar
drat238
Příspěvky: 11
Registrován: 03 lis 2007, 01:00

POMOC

#14 Příspěvek od drat238 »

ahoj znalci:)
dostal som sa k toroidnemu trafu(prim-230V ; sec-2x28v, 0.71A; 20VA; TECA-ilaty), potreboval by som pomoct s vyberom zosilnovaca a korekcneho zosilnovaca, mal by sluzit ako zos. k PC. Niesom v tomto znaly tak dufam ze mi niekto pomoze;)...dakujem Miso

dolby.digital

EQ

#15 Příspěvek od dolby.digital »

EQ od belzi mohu doporucit sam sem vyrobil 2 kusy 5 pasmovych s regulaci halasitosti.

foto mych vyrobku
Přílohy
IMG_0053A.jpg
(105.48 KiB) Staženo 133 x
IMG_0052A.jpg
(77 KiB) Staženo 182 x

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“