CB Danita 440 kmitá..

Bezdrátová pojítka, vysílací a přijímací technika, diskuze o VF technice, zařízeních a konstrukcích, konstrukce a parametry antén

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
SIDTIM
Příspěvky: 1228
Registrován: 23 lis 2006, 01:00
Bydliště: ...mezi Radhoštěm a Hostýnem...

CB Danita 440 kmitá..

#1 Příspěvek od SIDTIM »

Nazdárek, přátelé!
Dostala se mi do rukou cb stanička výše uvedeného jména, která na příjmu kmitá-z repro píská. Pokud zatáhnu SQ a pak jej povolím, jede normálně, ale až do přidání hlasitosti. Proto to hádám na PA NF. Nemám schéma, v konci je TDA 2003, elyty jsou OK. Nemáte někdo již podobnou zkušenost? Přeji hezký den!

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#2 Příspěvek od Artaban001 »

Chlape, U pana Google si najdi schéma, jako je například toto:
http://www.spc-net.cz/cbklub/schemata/danita440.jpg

A zjisti, jestli máš dobrej přepínač v mikrofonu, nebo jestli nějaká "Lama" blbě nenaaplikovala selektívní volbu..

Uživatelský avatar
SIDTIM
Příspěvky: 1228
Registrován: 23 lis 2006, 01:00
Bydliště: ...mezi Radhoštěm a Hostýnem...

#3 Příspěvek od SIDTIM »

dÍKY ZA LINK :) Ve stanici selektivka není. Kmitání nasazuje po určitém vytočení/vybuzení NF PA. TDA 2003 už nemám skladem, nemůžu ji vyloučit. PTT spínač je OK.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#4 Příspěvek od Artaban001 »

TDA 2003 je koncový zesilovač, takže pokud by ti nefungoval, měl by jsi ve stanici TICHO. Tento konec je v režimu vysílání použitej jako budicí zesilovač
modulace, takže by jsi ani nemohl vysílat. Vyzkoušej, zda ta vazba není od mikrofonu, jinak by jsi musel prověřit cestu od demodulátoru (BA403) k zesilovači (TDA 2003)...

Uživatelský avatar
SIDTIM
Příspěvky: 1228
Registrován: 23 lis 2006, 01:00
Bydliště: ...mezi Radhoštěm a Hostýnem...

#5 Příspěvek od SIDTIM »

Díky, pár desítek až stovek CB heblátek jsem již dělal, tohle se ale vymyká... 03 podezřívám jen krajně, vím, že moduluje i v OUT vf režimu, podezíral jsem elyty, ale ty dle ESR sedí. Vedlo mne k tomu zjištění, že oscilace nasazuje až po určité úrovni nf signálu nastaveném volume úrovní potenciometrem hlasitosti.. Danity většinou řeším VF PA konce a PTT spínače, vč. šňůry.... Tohle je lahůdka.... :?

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#6 Příspěvek od helios »

Danita 440, história... :)

Hľadaj na konektore mikrofónu v stanici blokovací kondík (keramický), zapojený medzi RX a zem. Že je vadný, poznáš tak, že pri nestlačenom PTT na majku chytá väzbu, meniacu sa priblížením k repro. Druhá možnosť je, že máš chybu v kábli ku mikrofónu, zlé zapojenie alebo skrat. TDA je pravdepodobne v poriadku. Vadu kábla vylúčiš odpojením majku zo stanice a skratovaním RX na zem. Ak to pískať nebude, je to na 99% kábel alebo majk...
Rukami mi prešli stovky CB staníc, tak by som vedel rozprávať... :blurp:
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#7 Příspěvek od helios »

SIDTIM píše:Díky, pár desítek až stovek CB heblátek jsem již dělal, tohle se ale vymyká... 03 podezřívám jen krajně, vím, že moduluje i v OUT vf režimu, podezíral jsem elyty, ale ty dle ESR sedí. Vedlo mne k tomu zjištění, že oscilace nasazuje až po určité úrovni nf signálu nastaveném volume úrovní potenciometrem hlasitosti.. Danity většinou řeším VF PA konce a PTT spínače, vč. šňůry.... Tohle je lahůdka.... :?
Niekedy stačí, keď niektorý šikula prehádže dráty ku majku.
Buď rád, že si v záruke nemusel opravovať TEAM Lucky Star, ktoré boli tak na 3,14 vyrobené, že pri vyššej hlasitosti a otvorenom SQ samovoľne prehadzovali kanály vplyvom presluchov v kábli majku. Nebola to náhoda, robila to celá séria... :opravar:
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
SIDTIM
Příspěvky: 1228
Registrován: 23 lis 2006, 01:00
Bydliště: ...mezi Radhoštěm a Hostýnem...

#8 Příspěvek od SIDTIM »

No jo, síbíčka už nejsou, co před 18-ti lety byli... Dodnes nedám dopustit na DNT /mám CARAT/, ta současná hrůza s maxi displeji a spoustou nezbytných funkcí stojí opravdu za to.. Danitky mj, velmi podobné DNT Formelkám měly vždy typické vady, ale teď jsem se zasekl.. Díky, prověřím vaše "špeky" !

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#9 Příspěvek od helios »

DNT a STABO boli svojho času to najlepšie z CB, Albrecht sa tiež dal, TEAM bola vždy katastrofa. Sám používam dodnes Stabo SH 8000 ručky, čo sa týka citlivosti a selektivity nemajú dodnes konkurenta.
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
SIDTIM
Příspěvky: 1228
Registrován: 23 lis 2006, 01:00
Bydliště: ...mezi Radhoštěm a Hostýnem...

#10 Příspěvek od SIDTIM »

Jojo, ručku Stabo 8000 jsem měl také, perfektní provedení i parametry. Když se vysunul obrovský akublok, byla to maličká stanička. DNT jsem si oblíbil pro krásnou modulaci a celkem přehlednou konstrukci. Albrecht byla moje první CB, nostalgie. Co jsem nemusel, tak TEAM, a všechny novější s obrovským displejem se spoustou "nutných" funkcí a se špatnou modulací i příjmem. Těch je, bohužel, mezi lidmi dnes dost. Ale, ono už těm zlatým CB časům odzvonilo...

Uživatelský avatar
SIDTIM
Příspěvky: 1228
Registrován: 23 lis 2006, 01:00
Bydliště: ...mezi Radhoštěm a Hostýnem...

#11 Příspěvek od SIDTIM »

Takže: opravdu nějaký magor přeházel vývody v konektoru mikrofonu. Čekal jsem cokoli, ale tohle ne! Inu, i takoví jsou mezi námi.. Přátelé, díky za inspiraci, hezkýden! :polka:

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#12 Příspěvek od helios »

SIDTIM píše:Takže: opravdu nějaký magor přeházel vývody v konektoru mikrofonu. Čekal jsem cokoli, ale tohle ne! Inu, i takoví jsou mezi námi.. Přátelé, díky za inspiraci, hezkýden! :polka:
Som rád, že to pomohlo. Danita blbé zapojenie kábla prežije. Mal som ale na opravu mrtvú Allamat 296, kde si šikulín sám prehadzoval majk na echový, priviedol 12V na ovládací pin funkcií, zapol, na displeji sa objavili samé osmičky a bolo po procáku. Nebol nadšený, keď som mu vysvetlil, čo spôsobil. :cry:
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
SIDTIM
Příspěvky: 1228
Registrován: 23 lis 2006, 01:00
Bydliště: ...mezi Radhoštěm a Hostýnem...

#13 Příspěvek od SIDTIM »

To se mu nedivím, takoví chtějí ušetřit a velmi si věří, následky jsou ale tragické.. Jo, takové vyzkratované konektory ve starých Albrechtech, Alanech a DNTéčkách, a celkem se nic neděje. Ustřihnout, oholit, připájet a jede se dál!
Ta nešťastná Danitka se opravdu chovala tak, že jsem to usuzoval na NF PA. Stačilo se tam někde dotknout DPS a už kmital. Jsem zase o něco chytřejší! Hezký den :) !!

Uživatelský avatar
honza637
Příspěvky: 526
Registrován: 03 pro 2004, 01:00
Bydliště: Sezimovo Ústí
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od honza637 »

S tou produkcí mám stejný názor. Kdysi se dělalo opravdu daleko líp. Měl jsem několik allamatů, 2 Danity, Emperor Shogun ale nejvíc mi sedí obyčejná vozidlovka vytažená z americkýho tahače. Kupodivu to má konec přepínatelný na 0,5-5-10W a jen čistě 40 kanálů FM ovšem x3 pomocí přepínače. Oni to vůbec dělali zajímavě. Je to někdy z druhé poloviny 80.tých let a fakt je, že špičkově slyší a vysílá taky fajn.
Pro pobavení - v okolí Jindřichova hradce existuje takový zvláštní člověk, který tvrdí, že stará vysílačka je špatná vysílačka. Zásadně funguje jen ta, co má on. Co vaše zkušenosti?
Kolik serverů jsi zničil, tolikrát jsi adminem.

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#15 Příspěvek od helios »

honza637 píše:S tou produkcí mám stejný názor. Kdysi se dělalo opravdu daleko líp. Měl jsem několik allamatů, 2 Danity, Emperor Shogun ale nejvíc mi sedí obyčejná vozidlovka vytažená z americkýho tahače. Kupodivu to má konec přepínatelný na 0,5-5-10W a jen čistě 40 kanálů FM ovšem x3 pomocí přepínače. Oni to vůbec dělali zajímavě. Je to někdy z druhé poloviny 80.tých let a fakt je, že špičkově slyší a vysílá taky fajn.
Pro pobavení - v okolí Jindřichova hradce existuje takový zvláštní člověk, který tvrdí, že stará vysílačka je špatná vysílačka. Zásadně funguje jen ta, co má on. Co vaše zkušenosti?
Presne tak. kedysi bolo na CB staniciach poznať poctivú remeselnú prácu. Procesory sa nepoužívali, iba frekvenčné syntézy, ktoré neprodukovali vnútorné rušenie prijímača harmonickými, takže omnoho lepšie "počúvali". Takisto mali viac ladených filtrov na vstupe, čím bola vyššia selektivita. Tie terajšie sú robené spôsobom "koľko obvodov ešte ušetriť, aby to ešte fungovalo", zato sa dopredu dá mohutný displej a množstvo zbytočných funkcií, farebné podsvietenia aby sa to lepšie predávalo.
U nás bolo takých viac, čo tvrdili, že len ich stanička je najlepšia a ostatní majú len šroty, ale pri zistení, že je na trhu čosi novšie, hneď to museli mať, aby im každý závidel, akí sú pokrokoví. Dnes už väčšina z nich je "veľkými OM amatérmi" a súťaže kto vrazí viac peňazí do techniky pokračujú... :pecek:
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Odpovědět

Zpět na „Bezdrátová technika a technologie, VF technika“