CB Maxon 1000 - nevysílá

Bezdrátová pojítka, vysílací a přijímací technika, diskuze o VF technice, zařízeních a konstrukcích, konstrukce a parametry antén

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jef111
Příspěvky: 2125
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: okr. Olomouc
Kontaktovat uživatele:

CB Maxon 1000 - nevysílá

#1 Příspěvek od jef111 »

Ahojte, přinesl mi to jeden kamarád, a vzhledem k tomu že by to měla být přátelská cena (znáte to :? ) tak na tím nechci ztrávit celý den. Na RX funguje bez problémů, na TX se tváří že klíčuje, ale VF nejde, ani ledky na "měření výkonu :roll: " se nerozsvítí. Mike je v pořádku, zkoušel jsem vlastní. Elyty vypadají v pořádku, napájecí napětí různě po stanici vypadá v pořádku a VF konec taky dobrý. Mohl by mě někdo navést?
Díky M.
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet :D
www.sigmaphon.cz

Uživatelský avatar
taz
Příspěvky: 312
Registrován: 16 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava

#2 Příspěvek od taz »

Oměř si výstupní tranzistor.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#3 Příspěvek od Artaban001 »

Pokud Ti stanička nevysílá, může za to nejčastěji přelomený drát v kabelu od mike.
Vysílač jako takový je jednoduchý (na scématu), ale docela složitý na nastavení. Pokud máš nějakou druhou staničku na CB - Třeba ručku, polož ji co nejblíž toho maxona a nastav na nich stejný kanál. Zavysílej. Pokud je dobrý aspoň napětím řízený oscilátor, měl by jsi slyšet vysílání.
Třeba VF sondou oťukej vývody budícího tranzistoru a bázi koncovýho. Koncový změř ve vypnutým stavu diodovým testem, jestli má oba přechody v pořádku (když se mu něco nelíbí, prorazí se vlivem) Pokud budeš muset měnit jak budič, nebo konec, měl by být koncový stupeň znovu sladěn.
Jeden tip vf sondy zde
Obrázek

Schéma MAXONA najdeš na webu

Uživatelský avatar
jef111
Příspěvky: 2125
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: okr. Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od jef111 »

Proboha tohle není první stanice kterou v životě vidím...
Když píšu že je konec dobrý, tak tím myslím že jsou v pořádku oba tranzistory - budící i koncový - a problém na mike taky nemám, zkoušel jsem druhý stejný od mojí stanice a konektor je v pořádku, to jsem měřil jako první. Stanice se tváří že zaklíčuje, ale VF oscilátor vůbec nejde, chodil jsem tam osciloskopem a na druhé stanici (ručce) vzdálené asi 10cm od odkrytovaného maxonu nemám vůbec nic.
Schéma mám tištěné, sice je už dost ošoupané kvalitě ale číst jde.
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet :D
www.sigmaphon.cz

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#5 Příspěvek od Artaban001 »

Hele, ten oscilátor funguje i jako první pro směšovač na příjem. Pokud Ti jde
klasicky přepínat kanály a normálně poslouchá, tak ten oscil by měl být OK. Je to už nějakej ten pátek, co jsem opravoval tady ty potvory.Tuším, že při zaklíčování se k rezonančnímu obvodu ,ve kterém jsou ty dva varikapy (modulační a ladící) se připojuje pomocí trandu kondenzátor a tím se sníží kmitočtový rozsah toho oscilu. Samozřejmě se taky přepne ten IO, aby řídíl tento oscil ne jako směšovací, ale jako vysílací. Mám tady schéma toho Maxona, ale nejsou moc čitelný hodnoty součástek. Zaměř se na okolí těch dvou trandů, co jsou zapojeny na IO jako "integrátor" (vpravo od IO) a jdi k těm varikapům. Uvidíš tam ten trand, co má přerušenej kolektor kondenzátorem. Proměř ten trand. Kdyžtak můžeš zkontrolovat přepínač PA/CB..

Dodatek:

Casto odcházel zrovna ten řídící IO, jelikož neměl chráněny vstupy od tlačítek UP/DOWN na panelu vlivem statické elektřiny uživatele

Uživatelský avatar
jef111
Příspěvky: 2125
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: okr. Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od jef111 »

Jo díky tak to jsou cenné informace. Pokud by to byl řídící IO tak teda nevím no asi by šel na hromádku, jak se k němu opět dostanu tak dám vědět jak jsem dopadl.

Ten oscilátor skutečně funguje, díval jsem se na něj osciloskopem. Nevím, asi je to zrovna nějaký povedený kus, ale prostě nevyzařuje.
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet :D
www.sigmaphon.cz

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#7 Příspěvek od helios »

Skontroluj si ešte, či ti do VF konca ide napájanie. Často odchádza Regulačný tranzistor napájania konca. Maxon mal naviac ešte akýsi prúdový obmedzovač, ktorý sa prejavoval tak, že pri vyššom PSV na anténe sa v modulácii objavil zvuk, pripomínajúci idúci trolejbus. :lol:
Inak to boli dosť kvalitné CB staničky.
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
jef111
Příspěvky: 2125
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: okr. Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od jef111 »

Ten zvuk (pokud tedy myslíme oba ten stejný) je od multiplexu displeje. Už jsem několikrát opravoval upadené zemění někde okolo konce nebo na krytu někteé cívky a takhle se to často projevovalo. Bůhví, možná se při proudovém omezení taky začne dostávat tón multiplexu na napájení nebo tak nějak. Jak už jsem říkal, napájení je v pořádku, te ntranzistor jsem měřil a napětí taky sedí.

Jinak tu stanici mám doma a vysílám na ni, jsem v celku spokojen.
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet :D
www.sigmaphon.cz

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#9 Příspěvek od helios »

Budiaci trand konca (väčšinou 2SC2314) si tiež premeral? Ak je dobrý, tak potom už pomôže len oscilo a postupne hľadať, kde ten signál mizne. Ak do toho niekto neodborne vrtal, môžu byť aj vadné alebo rozladené cievkové filtre.
Veľakrát som sa totiž stretol s tým, že maník chce opraviť stanicu sám, a po otvorení stanice nájde v kockách šróbiky, tak ho nenapadne nič iné, ako nimi točiť.
Zrejme si myslí, že to nastaví ako karbec u žiguláku. Občas utrhne cievku a stanica zmlkne. Potom sa diví, že je oprava drahšia, "však ste vymenili len ten utrhnutý šróbik"... :kop:
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
SIDTIM
Příspěvky: 1228
Registrován: 23 lis 2006, 01:00
Bydliště: ...mezi Radhoštěm a Hostýnem...

#10 Příspěvek od SIDTIM »

Tak s takovými závadami jsem se trápil u jiných CB a skoro vždy to bylo napájení VF PA, které spadlo po zaklíčování.. :(

Uživatelský avatar
honza637
Příspěvky: 526
Registrován: 03 pro 2004, 01:00
Bydliště: Sezimovo Ústí
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od honza637 »

Hele tohle fakt může být tou kmitočtovou syntézou (řídicí IO, každý tomu říkáme jinak:) ) Jeden se mi tu válí ze stanice DNT Carat a myslím že jsou stejné. Jinak stojí asi 340,- Kč pokud víš kde. Já ho tu mám už 2 roky. Můžu ho v případě potřeby poskytnout.
Kolik serverů jsi zničil, tolikrát jsi adminem.

Odpovědět

Zpět na „Bezdrátová technika a technologie, VF technika“