Přesnost časových znamení

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

Přesnost časových znamení

#1 Příspěvek od Crifodo »

Každou chvíli se tu řeší konstrukce digitálních hodin, ale teď by mě zajímalo jaké jsou kde zkušenosti s šířením rozhlasového/televizního času (časových znamení). Kdysi ty tečky celkem seděly, podle rozkladů v TV se dokonce kalibrovaly etalony, ale teď naprosto nevím čemu se dá věřit protože jednotlivé signály jsou vůči sobě totálně rozhozeny, každé rádio má nějaký procesor, něco se šíří satelitem, něco pozemním kodérem/dekodérem MP2, něco se dokonce streamuje, zkrátka chlíf.
Čemu se dá věřit? existuje ještě v republice nějaký etalon a platí se za jeho služby? kdysi tu byla OMA, snad nekomerčně pro všechny?

Uživatelský avatar
Radix
Příspěvky: 2633
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

#2 Příspěvek od Radix »

To by mě taky zajímalo.
Často jsem pozoroval rozdíl v času na české a polské televizi i půl minuty.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#3 Příspěvek od Crifodo »

půl minuty, tak to je maso! já četl o dvou vteřinách a slyšel asi tak 3/4 vteřiny mezi AM a FM. O půl minuty se možná kdysi uměle smyčkovalo, když šlo o besedu s politicky choulostivým hostem, ale technicky to nemá opodstatnění...

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#4 Příspěvek od EKKAR »

Vím, že většina tzv -LIVE neboli živých pořadů a přímých přenosů se v režii uměle o několik (10-15) sekund zpožďuje - důvodem je nejen politika, ale i možnost přinejhorším když už ne úplně vystřihnout, tak aspoň "vypípnout" nějaký méně salónní výraz, který by se v diskusi nebo vůbec projevu objevil. jinak co se týká časových signílů, asi nejpřesnější jsou na Českém Rozhlase - bere je přímo z Akademie Věd, jenže už to není jako dřív, kdy se aspoň v celou "pípalo" já pamatuju 6 krátkých (100ms), poslední bylo "to přesné". Později bylo to šesté prodlouženo na 200ms. V dnešní době se často vysílají jen poslední 3 signály anebo také jen hlasatel cosi zablábolí. Proto se svěřuji teletextu - konkrétně ČT. V Czech linku jsou všechny signály uměle vysílány s časovým náskokem, aby se vykompenzovalo přenosové zpoždění zpracování - povrch - satelit - povrch - zpracování. Jde sice "jen" asi o 240ms, ale pro např. radioamatéry pro spojení EME nebo přes družice je to moc, kdyby byl časový signál odlišně zpožděn proti ekvivalentnímu GMT/GMST. Takže asi tak...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#5 Příspěvek od rnbw »

Presny cas mam na PC - v Linuxe synchronizovany cez NTP. Bez PC tak akurat DCF77 a GPS.

Uživatelský avatar
jasin
Příspěvky: 1440
Registrován: 22 úno 2005, 01:00
Bydliště: Kunratice u Prahy

#6 Příspěvek od jasin »

Když jsme se kvůli ISO9001 zajímali o kalibraci různých časových signálů, nejen rozhlasových, ale třeba v telefonu a pod, zjistili jsme žalostný stav navázání těchto signálů na etalony.
Rozhlasové znamení se také přenáší z režie k vysilači různými linkami a není výjimkou trasa přes družici. Tím vzniká nedefinovatelné zpoždění signálu ve vašem přijímači. A to ještě ten signál není získáván z košer zdroje.
Svět vypadá dobře jen při pohledu přes koňské uši.

Uživatelský avatar
Masob
Příspěvky: 194
Registrován: 27 čer 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od Masob »

A jak je na tom s přesností DCF77?

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#8 Příspěvek od EKKAR »

Pokud je přijímán přímo, jeho zpoždění je dáno jen vzdáleností od místa vysílání, co já vím, má césiový základní normál a "slyšet" je v půlce Evropy... Za jeho přesnost v nějaké "přenesené" aplikaci bych už ale nedal ani zlámanou grešli - sice v absolutní přesnosti bude pořád spolehlivý, fázová věrnost s původním signálem ale bude ta tam.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#9 Příspěvek od mi-ro »

rnbw píše:Presny cas mam na PC - v Linuxe synchronizovany cez NTP. Bez PC tak akurat DCF77 a GPS.
. Oma už léta nejede a tak máme německou DCF na 77,5kHz kterou ovšem spolehlivě zbourají pulzní napáječe který jedou na podobných kmitočtech. GPS je ale nepřekonatelný protože systém navigace samotný je postavený na supr přesným čase. Nevím k čemu ale pokud už přece někdo potřebuje milisekundy tak GPS.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#10 Příspěvek od EKKAR »

GPS podle zpoždění v ms určuje polohu. Zkus si měřit vzdálenost kolem 500km pomocí signálu, jehož rychlost je rovná rychlosti světla a mít přitom přesnost měření +-0,1s...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#11 Příspěvek od Crifodo »

Momentálně se mi nejedná o milisekundy a už vůbec ne pomocí časových značek z rádia, jen mě prostě fascinuje slovo "přesný čas" a pak to pípání, které se u jediného programového okruhu rozjede o vteřinu (na AM to má zpožděnou nosnou, na FM to jde přes satelitní distribuci, přes web to jde streamováním a v DVB zase komprimací.
Zkrátka, před 50 lety v době pentod a relátek jsme měli rozhlasový čas na milisekundy, dneska tisíckrát hůř.
Jako by nějak ten styl čínských elytů a Lidlu dorazil i do indikace času.

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#12 Příspěvek od helios »

Lidl ide tiež s dobou. Predávajú náramkové hodinky riadené DCF za 300,- Sk. A ja som za podobné zn. Casio vyvalil pred pár rokmi 3500,- Sk... :cry:
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#13 Příspěvek od EKKAR »

Ale zase máš relativně dostupný signál DCF i jiné, které jdou použít na skutečnou korekci. Zhoršení kvality je holt daň za globální dostupnost...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#14 Příspěvek od Crifodo »

Ale z toho rádia oni neříkají "náš přesný čas je napiču", oni to fakt jako "přesný čas" vydávají...

Kdyby tam hejhula jen řekl, že teď je zhruba asi tak celá, a kdo to chce přesně ať vypne rádio a koupí si něco na DCF, budiž. Tady jde fakt o to, že ti pakoně nedovedou sjednotit svoji distribuci za x krát lepších podmínek než někdy ve 30. letech aspoň do té míry, aby to pro ucho znělo stejně. Za toho Marconiho to uměli, bez PC, bez čítačů a bez GPS.
Přesnost rozhlasového času je dneska na úrovni věžních hodin (těch bez řízení přes DCF, jen s kyvadlem).

Uživatelský avatar
rudoex
Příspěvky: 176
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

#15 Příspěvek od rudoex »


Odpovědět

Zpět na „Poradna“