Tesla Moderato - rozlaďuje se

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Tesla Moderato - rozlaďuje se

#1 Příspěvek od Lukas-Peca »

Rádio se bez zapnutého AFC náhodně rozlaďuje. Chvilku je to potřeba dolaďovat co půl minuty, jindy to hraje celý den bez problému. AFC nejde použít, protože posune frekvenci kus bokem, takže rádio nepřijímá čistě, nýbrž škvrčí. Taky se mění citlivost, chvilku přijímám nějaké rádio v plné síle a za okamžik ho není slyšet. Mimo to ještě blbne indikátor vyladění - nejlepší signál je na hranici mezi zhasnutím diody + a rozsvícením 0. Mínus nesvítí skoro nikdy. Kde může být problém?
EDIT: Zjistil jsem, že když to vypnu a za pár sekund zase zapnu, tak je citlivost výborná, ale začne rychle klesat.

Uživatelský avatar
DKL
Příspěvky: 377
Registrován: 11 bře 2004, 01:00
Bydliště: Sever jižní Moravy

#2 Příspěvek od DKL »

Zkus pøi naladìné stanici vymáèknout všechna tlaèítka (plynulé ladìní+pøedvolby) nahoru. Odpojíš tím ladící napìtí od bìžcù všech ladících potenciometrù. Naladìná stanice se musí udržet dlouho, s AFC urèitì deset sekund.
Pokud bude naladìná frekvence rychle ujíždìt tak má svod nìkterý blokovací keramický kondenzátor ve VKV jednotce. Blbì se to hledá, nejlepší je postupnì porovnávat napìtí na jednotlivých varikapech - tam kde je napìtí nižší je pravdìpodobná závada. Je skoro lepší vymìnit blokovací kondenzátory všechny preventivnì, ale pozor na napìtí, bývá tam až kolem 30 V.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od Lukas-Peca »

No po vymačknutí všech předvoleb se naladěná stanice udrží asi 4 s a pak se to začne všelijak přelaďovat. Takže je tam asi svod. Dík za radu.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od Lukas-Peca »

Pustil jsem se do opravy. Můžu tu VKV jednotku rozdělat (sundat plech) aniž bych ji rozladil?
A nenapadá někoho, co by mohlo být s tím indikátorem vyladění? Že by načnutý KF521?

Uživatelský avatar
alles
Příspěvky: 476
Registrován: 21 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubice

#5 Příspěvek od alles »

koukam do schematu a zadny KF521 tu neni?! Jinak bych nejdřív prověřil ladící napětí jestli není nakopnutej MA550, nebo vyschlej filtrační kondík.... kompletní servisní dokumentaci k tomu radiu najdeš na www.radiohistoria.sk

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od Lukas-Peca »

Ale je tam, v indikátoru vyladění.
Měřil jsem napětí na C168 a kolísá v rozmezí +- 0,01 V, takže to bude v pořádku.
Kde to na té radiohistorii je, nemůžu to najít.

pepik9

#7 Příspěvek od pepik9 »

Jestli jsou nekde u ladiciho napeti svitkove kondenzatory v hnede pryskyrici, doporucuju se zamerit take na ne. (Tusim MP...)

Uživatelský avatar
alles
Příspěvky: 476
Registrován: 21 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubice

#8 Příspěvek od alles »


Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#9 Příspěvek od mi-ro »

Nechci tě odrazovat ale co jsem rádií TESLA s podobným zapojením dělal tak bez AFC nedrželo žádný a s AFC každý druhý a to bylo za totality 5 stanic na celým pásmu. Zkrátka ja píšou nahoře: svody keramik i elytů, přechody na přepínačích, teplotní závislost diodových matic, atd atd.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
alles
Příspěvky: 476
Registrován: 21 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubice

#10 Příspěvek od alles »

pak by to taky mohl dělat ten demodulátor s A281, kdyz by někam ujížděl tak by se měnilo napětí pro afc a zhoršoval se signál

Uživatelský avatar
ELDOM
Příspěvky: 39
Registrován: 26 zář 2006, 02:00

#11 Příspěvek od ELDOM »

Zdravim.Doporucil by som preskusat/najlepsie vymenit/trimre v okoli ladenia.

Uživatelský avatar
alles
Příspěvky: 476
Registrován: 21 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubice

#12 Příspěvek od alles »

takze jsem na svem moderatu presne naladil stanici, zapnul afc, vycvakl předvolby a žárovička stereo svítila vždycky nejmíň půl minuty, bude to asi nejakej svod

Uživatelský avatar
alles
Příspěvky: 476
Registrován: 21 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubice

#13 Příspěvek od alles »

aha takže ty indikátory tam dávali jak jim přišli pod ruku, schéma toho tvýho je na http://www.radiohistoria.sk/Oldradio/ma ... 37ASCH.pdf

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od Lukas-Peca »

Dík za servisák.
Indikátor se mi podařilo seřídit těmi dvěma trimry. S tím vf dílem bude problém, ty kondíky jsou mizerně přístupné, je jich tam spousta a navíc k plošňáku není přístup, protože je to samostatný modul, připájený k základní desce.
NO a naladěná stanice vydrží s AFC půl sekundy (beze srandy).
EDIT: Asi to dělá C 11. Po přiložení rozžhavené páječky ujede frekvence a klesne ladící napětí asi o 0,2 V.
DRUHÝ EDIT: Už to jede :aplause: :genial: ! Byl to fakt ten kondík. Po odpojení Ulad to hraje výrazně dýl, třicet vteřin to sice pořád není, ale lepší to je (asi vadí to, že jsem použil kondík 22 n místo 33 n). Pro mě je úspěch už to, že to hraje i po mém zásahu :lol: .
Ty VKV jednotky bych fakt sestavovat nemohl. Mirkopájkou to nešlo rozehřát a s trafopájkou jsem si tam připadal jak slon v porceláně, protože cestičky jsou opravdu prťavé. Jestli se to vyrábělo BABOSEDEM, tak teda všechna čest...
:adidas:

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“