Stupnice pro BM388

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

Stupnice pro BM388

#1 Příspěvek od mtajovsky »

Při renovaci starých přístrojů TESLA řady BMxxx se často potýkám s popraskanými nebo vlhkostí narušenými stupnicemi. Novou stupnici většinou nakreslím v CORELu co nejvěrněji podle vzoru a vytisknu na laserovce. Stupnice pro BM388 je poměrně složitá a kreslit ji bude pěkný opruz. Nemá někdo povědomost, jestli se nedá někde tato stupnice stáhnout? Popřípadě nějakou jinou metodu, jak se ke stupnici dopracovat?

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#2 Příspěvek od Crifodo »

nevím čemu říkáš opruz, ale když máš k dispozici původní předlohu, přefotíš a vložíš jako podklad pro vytvářenou kresbu, tak je to spíš hra než opruz, za půlhodinku to musíš mít s jedním prstem v nose. :roll:

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#3 Příspěvek od mtajovsky »

S tím nafocením to myslíš jako dát to jako podkladový obrázek na papír a potom přes kreslit stupnici? Otázka ovšem je přesnost, každý objektiv má poduškové nebo soudkové zkreslením zejména při focení na malou ohniskovou vzdálenost. To spíš scanner. Zkusím to, dík za postrčení.

Zatím jsem u nelineárních stupnic postupoval tak, že jsem změřil proud pro každý dílek a potom v Excelu spočítal příslušný úhel - bereme-li systém přístroje lineární. A pak ruční kreslení, dotažení fontu, další značky a nápisy, aby se to pokud možno nedalo snadno odlišit od originálu. A to při 5-ti nebo 6-ti stupnicích BM388 už na půl hodiny nebude.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#4 Příspěvek od Crifodo »

ne, tím jsem myslel vložit obrázek jako bitmapu pod vektorovou kresbu aby se rychle vytvářela kresba, pak jde v podstatě jen o překreslování jako omalovánky.
V Corelu konkrétní postup nemám zpracovaný ale v Adobe Illustrátoru to jde velmi snadno, navíc se tam dá podkladová kresba zeslabit. Přesnost přefocení není kritická, stačí se dostatečně vzdálit od přístroje (aspoň 8násobek výšky předmětu) a nefotit na krátké ohnisko, pak je při ose přibližně v ose stupnice zkreslení zanedbatelné. Sken je samozřejmě taky možný.
Při kreslení si nasekáš značky kopírováním a pak vyházíš přebytečné, číslice zrotuješ od počátku o příslušný úhel buď číselně nebo volným tažením, vždyť to jsou fakt operace na vteřiny...
Pak se podkladový obrázek buď vyhodí nebo vypne ve vrstvě a můžeš tisknout :roll:

Uživatelský avatar
Hop377
Příspěvky: 439
Registrován: 19 čer 2004, 02:00

#5 Příspěvek od Hop377 »

A co takto skusit Frontdesigner? To by mohlo byt jednoduchsie.

Uživatelský avatar
jasin
Příspěvky: 1440
Registrován: 22 úno 2005, 01:00
Bydliště: Kunratice u Prahy

#6 Příspěvek od jasin »

Ten program FrontDesigner dodává http://www.elvo-plzen.cz/ a není drahý. Na vyzkoušení je k dispozici fungující demo. Nelineární stupnici je možno hravě vytvořit jedním kliknutím. Český návod je na webu.
Svět vypadá dobře jen při pohledu přes koňské uši.

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#7 Příspěvek od mtajovsky »

Carifodo - chápu, ale když to má vypadat perfektně - ona ta předloha právě bývá dost poničená a proto se kreslí nová stupnice. Možná jsem nešikovný, ale stačí se uhnout s čárkou v úhlu naklonění o jediný stupeň, a vypadá to špatně. Takže je třeba najít střed a natahat pomocné čáry. Potom se musí nakreslit pomocné kružnice, protože čárky jsou nestejně dlouhé podle významu - 1-5-10 atd., aby jejich konce zařezávaly. Nicméně podkladový obrázek asi ušetří výpočet úhlů a možná i to ostatní. Uvidíme.

FrontDesigner vypadá taky dobře.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#8 Příspěvek od Crifodo »

jo, použití vodítek a dalších elementárních pomůcek se předpokládá :wink:
proč se ty stupnice tak rády loupou, by mě ale taky zajímalo.
Přílohy
stupnice.GIF
(22.16 KiB) Staženo 311 x

Uživatelský avatar
vombat
Příspěvky: 744
Registrován: 18 srp 2005, 02:00
Bydliště: Chrudimsko
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od vombat »

Loupání podkladu je pravděpodobně zapříčiněno tím, že je nanesen na hliníkový podklad - nevhodná barva, není reaktivní s hliníkovým podkladem. Pokuď se hliník ošetří např. louhováním, barva drží dobře. Vhodná je i reaktivní základní barva a pak teprve bílá. Rovněž poměrně silná vrstva barvy, která na stupnicích bývá, často popraská a oloupe se. A taky působení UV záření odvede svoji práci.Vyzkoušel jsem tisk na samolepící etiketu v tiskárně štítků (Zebra) na materiál Ultimate Z5 s příslušnou barvící páskou - nejde smýt. Bohužel zde není možný barevný tisk.

Uživatelský avatar
SEL
Příspěvky: 99
Registrován: 28 bře 2005, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od SEL »

nejlepší fotky jsem dosáhl tak, že předlohu položím na skenr a jednoduše oskenuju. Je to 1:1 žádná podiškovitost či jiné¨zkreslení. Nejlepší jsou na to skenry se zářivkou.

Uživatelský avatar
Erny
Příspěvky: 410
Registrován: 20 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Střední čechy

#11 Příspěvek od Erny »

Vím, že BM388 je docela pakárna. Jinak to řeším v programu www.tonnesoftware.com METER a docela je v pohodě.

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#12 Příspěvek od mtajovsky »

Tak stupnice pro BM388 je hotová, celkem se povedla. Nakonec se ukazalo, že největší opruz je věrně napodobit originální písmo. Kdyby někdo měl zájem, můžu poslat soubor pro Corel. Má asi 750kB.

Taky jsem řešil náhradu variátoru GLUWO 3-9 V 1,4 A, v některém příspěvku na to byl dotaz. Poměrně dobře funguje paralelní spojení ruského variátoru 1V5-9, který je k odstání u Drbala a automobilové žárovky 12V 5W.

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#13 Příspěvek od mtajovsky »

Před časem jsem tu dal odkaz na pár stupnic, ale server byl nepřístupný. Teď už zase jede.

http://mtajovsky.wz.cz/stupnice/stupnice.html

Uživatelský avatar
metan
Příspěvky: 1
Registrován: 26 úno 2019, 01:00

#14 Příspěvek od metan »

Mohl bych poprosit o stupnici pro BM388? Web bohuzel opet nejede.

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“