stavba zesilovace po tisicipate

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

stavba zesilovace po tisicipate

#1 Příspěvek od Cust »

Zdravim vsechny bastlire.
Mam rozdelanou stavbu zesilovace pro domaci poslech.
Jelikoz se asi za 3/4 roku stehuju a budu mit mistnost navic, potrebuju ji nejak nazvucit - bude to Custova poslechova trucmistnost. Dlouho jsem premyslel o koncaku. Nakonec jsem se rozhodl pro LM3886. Pak jsem hledal na netu jestli se nekde nevali DPS a nasel jsem v EZK stavebnici http://www.ezk.cz/stavebnice_moduly/ksd7251.htm s budicem TDA7250 a tranzistorama TIP132 a 137. Nemate nekdo s tema dvema obvodama zkusenost nebo nejake pripominky, abych se rozhodnul mezi temato dvema koncema? Bude to v mistnosti 15m2, vyuzity vykon do 10W predpokladam.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#2 Příspěvek od EKKAR »

Zapomeň na TDAčko a jdi do LMka - TDAčka nezvladatelně a naprosto nedefinovatelně a nekontrolovatelně odcházejí a jako na potvoru i s koncovými trandy, hodně často pouze v jednom kanálu. Příčinu nikdo nezná nebo nechce znát. Nejpravděpodobnější je, že se rozkmitá regulace klidového proudu a trandy se přehřejou - načež se šlusnou a spolu s nima odletí do silikonového nebe i milý budič. Závada je nezávislá na zatížení, zesy s touto součástkou odcházejí bez zátěže stejně často jako v plném provozu. Pokud jsi vysazený na TDA, doporučím použít nějaké 1514-1516 nebo podobnou sérii obvodů, klidně i v můstku - ale s integrovaným budičem diskrétních koncových trandů nemám zrovna ty nejlepší zkušenosti...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
oscilos
Příspěvky: 353
Registrován: 04 lis 2007, 01:00

#3 Příspěvek od oscilos »

no skoro bych rek ze to LM 3886 je lepsi.ale pokud ses fanda do muciky tak tohle ani 7250 rozhodne nestav.

postav si spis nejaky tranzistorak.treba to


http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... ic&t=16488

nebo to

http://www.zewel.tuliscz.com/dpa110.php


nebo tohle

http://pavouk.org/hw/leachamp/



vsechny jsou rozhodne kvalitnejsi nez TDA 7250


ale tohle se tu resilo uz tolikrat ze by do vyhledavace stacilo zadat TDA 7250 a nasel by si urcite odpoved na svuj dotaz

Uživatelský avatar
kellik
Příspěvky: 154
Registrován: 12 zář 2007, 02:00

#4 Příspěvek od kellik »

Prvýkrat som zosik s TDA7250 staval ešte v 98. 4 dni som sa trápil jak k..., všetko dvakrát premerané, plošák z Amara, tranzistory BD..., teším sa jak hovado, zapojím to a bác. Ani poistka nestihla vyhorieť. Všetko v prde.. O týždeň som to skúsil ešte raz s TIP... a sranda bola že už odišli aj poistky aj tranzistory a to blbé TDA vydržalo. Ten brouk by si zaslúžil epizódu v Aktoch X.
Keď už chceš postaviť nejaký zosilňovač , tak ti odporúčam len klasický tranzistorový (DPA a pod.)

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#5 Příspěvek od Crifodo »

TDA1521, 12W nehraje špatně, myslím že na trucmístnost těchto rozměrů by to mohlo stačit (nepíšeš nic o bednách a o zvukové izolaci :twisted: ), jestli se ti jedná o cestu jak s vynaložením malé práce "nazvučit". Pro spoustu bastlířů je ale naopak jak známo cesta cílem... :wink:
Jediné co se tomuhle IO nelíbí je zkrat na jedné větvi napájecího napětí, ale jinak toho vydrží dost.

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od stepa »

Postav to na tech LMkach, za ty prachy jsou dobry. DPS je AR-KE 6/96 str. 220. Ja jsem si teda delal svoji, sice krapet slozitejsi. Ale jestli chces pouzit tu moji(tak ne tyhle GIFy, stahni si to v PDF odeme ze stranek) :

Obrázek

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#7 Příspěvek od Cust »

Diky vsem, jeste skusim popremyslet nad tim DPA110. Jinak zatim pocitma s LM.
Crifodo: Ono to asi bude o ty ceste a zabijeni dlouhych zimnich veceru. Mam to uz rozmysleny i s designem. Vstupni obvody - uz se vyrabi DPS. Jen ten konec je neco co jsem v podstate nedelal, kdyz nepocitam 50mW domovoni zvonek s melodii a TDA2005, ktere jsem postavil odskousel a nikdy nepouzil. Takze nechavam v krabici, ktera je zatim na papire (kombinace sklo - celni panel, drevo - bocnice a dekl, hlinik - zbytek a chlazeni) nechavam vice mista, aby konec sel vymenit. Bedny mam stare teslacke. Tusim dvoupasmovky asi po 20W. Takze nez budu mit prachy na neco novejsiho, tak zatim toto. Rozmery odhadem - mam je ted v praci vxsxh 500x300x300.

EDIT: stepa: jinak to puvodne melo vypadat tak jak to mas ty, jen tu krabici jsem chtel udelat trochu vic "nalestenou"
Naposledy upravil(a) Cust dne 25 lis 2007, 16:38, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
oscilos
Příspěvky: 353
Registrován: 04 lis 2007, 01:00

#8 Příspěvek od oscilos »

jinak ja pro DPA110 vyvijim tistak a chci ho hodne univerzalni tak si nad tim hodne lamu hlavu a asi se to hned napoprve nepovede.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#9 Příspěvek od Cust »

je mozne nekde sehnat tistak na Dudkovi konce - origos? Pokud se nepletu, jeho firma uz neexistuje.

Uživatelský avatar
Hop377
Příspěvky: 439
Registrován: 19 čer 2004, 02:00

#10 Příspěvek od Hop377 »

Hej daju, priamo od autora. Hladaj tu: hifi.slovanet.sk/bb

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od ZdenekHQ »

S tím TDA7250 jste mě už před časem pěkně "naštvali", koupil jsem to jako stavebnici 400W (netušil jsem, co je uvnitř,myslel jsem, že je to celotranzistor) - a po tom, co jsem si o tom tady přečetl, jenom to tady leží v krabici, protože stavět to určitě nebudu... Stačilo, když jsem viděl ty transily v napájecích větvích, jak kdyby to bylo nějaký supercitlivý zařízení.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#12 Příspěvek od Cust »

Hop377 píše:Hej daju, priamo od autora. Hladaj tu: hifi.slovanet.sk/bb
tak jsem napsal, jestli jim nezbyli dve desky (DPA222)...
ale vypadato, ze uz jsou ve vyrobe a dalsi kolo vyrobi asi nebude :-(
oscilos: v jakem stavu je tvuj navrh, kdy to stihnes? mozna bych te poprosil, aby jsi to vyrobil pres kopirak

lebo zostanu u toho LM a pak budu peclive sledovat Dudkovi aktivity ohledne dalsiho kola vyroby a pak se v pravou chvili do veci vlozim, haha

Uživatelský avatar
mikollar
Příspěvky: 1406
Registrován: 26 pro 2004, 01:00
Bydliště: Košice - okolie

#13 Příspěvek od mikollar »

k tomu TDA7250: ak z toho nechcete tahat 400W a napajacie napatie nieje na hrane , je to celkom v pohodicke zosilovac na take domace pocuvanie, ja ho mam asi rok napajcie napatie cca +-30V s TIPkami. Viem ze vela ludom to blbne, ale ak sa to fakt neprehana je to OK

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#14 Příspěvek od Sendyx »

Není to OK, má to mizerné vlastnosti, hlavně ta asymetrická limitace je průšvih.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#15 Příspěvek od Cust »

Sendyx: Neznas se nahodou s Pavlem Dudkem, ze bys me to jako domluvil :-)
bez protekce ani ranu :P :P :P :P

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“