vadná RTB 3

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
pepin89
Příspěvky: 10
Registrován: 08 úno 2007, 01:00

vadná RTB 3

#1 Příspěvek od pepin89 »

odešla mi svářečka RTB 3 - zřejmě mezizávitový zkrat. Oprava se nevaplatí - koupil jsem invertor a super !!!. Z dlouhé chvíle jsem se ale přesto pustil do opravy. Jádro se mi podařilo rorebrat, ale jak zjistit, která cívka má závitový zkrat ? Jak jsem se dozvěděl tyto svářečky tímto trpěly. Sice měděný promár, ale izolace vodičů byla sklolaminátem, který při navíjení mohl prasknout a po létech se to projeví. Ve své době to byla nejdražší trafa. Stály 6.500, a to tenkrát byly peníze!!!

Pesko
Příspěvky: 562
Registrován: 04 dub 2007, 02:00
Bydliště: vých.SK

#2 Příspěvek od Pesko »

Jednoznačne to bude ta cievka na ktorej je navinutá hlavná časť primárneho vinutia. Najlepšie sa to dá zistiť , keď je trafo ešte nerozobraté. Ja to skúšal tak, že som použil ešte jedno ľubovolné zváracie trafo , ktoré som pripojil do siete a jeho sekundárne vinutie som pripojil do sekundárneho vinutia skúšaného trafa. Potom už len treba sledovať teplotu cievok skúšaného trafa. Medzizávitový skrat sa prejaví zvýšenou teplotou príslušné cievky.

Uživatelský avatar
Radix
Příspěvky: 2633
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

#3 Příspěvek od Radix »

Mezizávitový zkrat poznáš na povrchu cívky, v místě zkratu je upražená.
Pokud to nejde vizuálně posoudit, dalo by se to zjistit přesným měřením odporu vinutí, porovnáním s hodnotami naměřenými na dobrém transformátoru.

Uživatelský avatar
Milan121
Příspěvky: 716
Registrován: 07 pro 2005, 01:00

#4 Příspěvek od Milan121 »

Já zkouším cívky na zkrat pomocí tlumených kmitů.Používám to hlavně na VN transformátorech když si nejsem jistý.Pustím do cívky obdélník asi tak 1 kHz - 10 kHz a paralelně k tomu osciloskup.Když je zkrat tak je málo zákmitů a amplituda velice rychle klesá.Ale chce si to trošku porovnat s dobrým trafem.Zkus to a uvidíš,teď je to vlastně vzduchová cívka takže frekvonce by mohla zůstat.

Uživatelský avatar
pepin89
Příspěvky: 10
Registrován: 08 úno 2007, 01:00

#5 Příspěvek od pepin89 »

ta metoda nahulákat do sekundáru, výstup z druhého tranďáku, je fikaná, jenže druhé takové trafo nemám, a můj nový ss invertorek je nepoužitelný. Jinak vizuelně nic viděl není, a cívky také nejsou "vzduchové", protože jádra z nich vyrazit nejdou. Podařilo se pouze rozebrat jádro ve spojení cívek, takže mám dvě cívky na "I" jádrech - jedna je vadná...

Pesko
Příspěvky: 562
Registrován: 04 dub 2007, 02:00
Bydliště: vých.SK

#6 Příspěvek od Pesko »

Rozmotaj tú cievku, na ktorej je hlavná časť primárneho vinutia a iba málo závitov sekundárneho. Na 99,9% to bude ona.

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#7 Příspěvek od mtajovsky »

Pesko píše:Rozmotaj tú cievku, na ktorej je hlavná časť primárneho vinutia a iba málo závitov sekundárneho. Na 99,9% to bude ona.
No a když to ona nebude, rozmotej i tu druhou a ta už to bude určitě. :D :D

Dělám si legraci, nic ve zlém.

Cadkon

#8 Příspěvek od Cadkon »

Zdravím, pokud ještì øešíte problém s primárem, nabízím náhradní, nový, nepoužitý. Jestli máte zájem, napište, na cenì se domluvíme.
Cadkon@centrum.cz

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“