certifikát CE

Jestliže poptáváte nebo hledáte osobu(y) k vyřešení nějakého problému, popř. nabízíte SERIÓZNÍ zaměstnání související s elektronikou.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Aqarel
Příspěvky: 241
Registrován: 04 úno 2007, 01:00
Kontaktovat uživatele:

certifikát CE

#1 Příspěvek od Aqarel »

zdravím, ve firmě bychom potřebovali si udělat certifikát CE na nn rozvaděč. Nevěděli byste o firmě, která by nám to byla schopná provést v okolí Olomouce?

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od ZdenekHQ »

Pokud vím, tak označení CE je povinné a musí jím výrobek označit přímo výrobce, t.j. vy, ovšem na základě toho, že víte (a máte popř. podklady), že Váš výrobek je ve shodě s patřičnými předpisy - t.j. shoda s výrobní dokumentací, atesty atd. Je v podstatě na Vás, jaké testy provedete, aby se časem nestalo, že to někdo právně napadne a popř. prokáže "neshodu".

Viz např. :

http://www.businessinfo.cz/cz/clanek/pr ... 0459/4238/

http://www.podnikame.cz/zakony03/index.php3?co=Z2003017
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Aqarel
Příspěvky: 241
Registrován: 04 úno 2007, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od Aqarel »

mám v tom pěknej zmatek, na některých stránkách jsem se dočetl, že si můžeme ES udělat sami, ale podle zákona(alespoň tak jsem to pochopil) 22 1997 by to měla dělat akreditovaná firma, jak to tedy je? dodám, že se zkládá z PLC s7-200, switch, terminal, několik svorkovnic, a k němu se připojují ovládací panely, měřící přístroje

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od ZdenekHQ »

Já mám za sebou dva semestry "Řízení jakosti", kde jsme podobný věci řešili a jsem z toho taky jelen. Dokonce jsem se s vyučujícím u zkoušky pohádal, protože mě tvrdil, že já jako majitel živnostenského listu a tehdy 5leté "oficiální" praxe stejně nesmím vyměnit ani elyt ve zdroji, dokud na to nebudu mít certifikát alespoň za milion. Z desetiminutové zkoušky byla diskuse na hodinu a půl.

Na druhou stranu se CE dá najít i na tříkolíkových prodlužovačkách propojených dvojlinkou a nikoho z patřičných úřadů to moc netrápí.

Podle mě, pokud u podobného jednoduchého zařízení dodržíš tzv. základní požadavky (viz http://www.tzb-info.cz/t.py?t=15&i=282 ), v prohlášení o shodě uvedeš, je vydáno výhradně na odpovědnost výrobce a nikoho to časem nezabije, můžeš následně nalepit CE a poslat do světa.

Jestli je tady někdo, kdo zná jinej (lepší) postup, mě by to taky zajímalo.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Killroy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4147
Registrován: 08 pro 2007, 01:00
Bydliště: Plzeňsko

#5 Příspěvek od Killroy »

Probíhá to takto: pokud je výrobek původem CZ nebo vnitrounitární a vztahuje se na něj povinnost mít CE certifikace, tak si tyto zajišťuje výrobce na své náklady. Pokud se doveze cokoliv podobného zvenku do EU a nemá to již CE (případně EMC), zodpovídá a zajišťuje na své náklady dovozce. Kompetentním pro měření bezpečnosti nebo EMC je u nás třeba EZÚ. V podstatě ale může tato měření provádět kdokoliv kdo svým vybavením může splnit podmínky daných měření dle předepsaných ČSN norem. Z vlastní zkušenosti vím že je to dost problém a u nás ve firmě to řešíme tak že si necháváme tyhle měření dělat na ZPČ univerzitě, fakulta elektro. Jsou akreditovaní a mnohem levnější než třeba slavný EZÚ. Něco se taky dělávalo ve Vyškově (kde nevím).
Na SZ a maily od uživatelů se žádným přínosem pro toto fórum zásadně neodpovídám a mažu je bez přečtení…

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od ZdenekHQ »

Ono ale v tomhle konkrétním případě není moc co měřit. PLC atd. určitě shodu má a zbytek je jen poskládání do krabice a opatření správným štítkem.

Ve zkušebním ústavu ve Vyškově jsem byl.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Killroy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4147
Registrován: 08 pro 2007, 01:00
Bydliště: Plzeňsko

#7 Příspěvek od Killroy »

ZdenekHQ píše:
Ve zkušebním ústavu ve Vyškově jsem byl.
A co oni na to, neporadili by jak dál? Jaké normy a tak. Bývali prý dost vstřícní.
Na SZ a maily od uživatelů se žádným přínosem pro toto fórum zásadně neodpovídám a mažu je bez přečtení…

Odpovědět

Zpět na „Poptávka služeb, nabídky zaměstnání“