teplotni senzory

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

teplotni senzory

#1 Příspěvek od Cust »

Potrebuju vedet jak je vyrobene cidlo NTC termistoru. Je to pro mereni teploty v zareni. Polovodice v zareni odchazeji a mam strach aby mereni po mesici nezkolabovalo.
Do ted jsem pouzival monokrystalicke senzory Si v domeni, ze se jim nemuze v zareni nic stat (nemaji prece PN prechod), bohuzel za nejaky ten patek ukazuji asi o 5stupnu vic, coz je zhruba polovina mericiho rozsahu. Prave jsem zjistil, ze je to sice monokrystal, ale ma u elektrod oblast vice dotovanou nez zbytek (kvuli zvetseni odporu - jakoby prodlouzeni delky krystalu) bohuzel mista styku klasickeho polovodice s dotovanou oblasti nebo PN prechod dostavaji zarenim dost naprdel.
Proto prosim dejte nekdo vedet jak je vyrobeny klasicky NTC termistor.
Popripade jestli se vyrabi platinove snimace s pouzdrem o rozmeru TO92.
Dekuji

Uživatelský avatar
ACDC
Příspěvky: 503
Registrován: 20 čer 2005, 02:00
Bydliště: Bukovec okr.Frýdek Místek

#2 Příspěvek od ACDC »

Zdravím, a co třeba LM35,stabilita by se neměla měnit ani po delší době.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#3 Příspěvek od Cust »

jestli se nepletu, tak LM35 je polovodicovy senzor (dioda v propustnem smeru) s kompenzaci nelinearit a napetoveho zisku primo na cipu (dvojice OZ) a vystup posilen tranzistorem, jeho zivotnost v mem nevlidnem prostredi odhaduji na jednotky hodin

Uživatelský avatar
DELONG
Příspěvky: 1361
Registrován: 16 dub 2006, 02:00
Bydliště: SVK

#4 Příspěvek od DELONG »


Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#5 Příspěvek od Cust »

jojo, uz se to blizi, jen o tom cipu jsem se dozvedel, ze ho tam vkladaji ne jak vypada, proste potrebuju vedet jestli je to kus kremiku s naparenyma elektrodama nebo jestli to ma dotovane oblasti a ochuzene ci tak neco... jak to proste vypada

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#6 Příspěvek od jandu »

A čo volfrámový drôt? Malá žiarovka 12V/0.05A s drôtovými vývodmi - publikované v niektorom AR.

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od jezevec »

Zeptej se tady, dodávají i různá čidla
http://www.logitron.cz/termostaty-regulatory.asp

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#8 Příspěvek od Cust »

jandu: bohuzel ne je to na chladici vodu a mam tam z medi udelane pripravky, do ktere se zastrci sonda a zaroven je to protekane vodou, zarovku tam cpat nebudu ani omylem, premyslel jsem o medenem dratku a platinovem, jen je potreba aby to bylo v nejakem malem pouzdre, platinove (PT100) mam jen dlouhe valecky (dratove), ale urcite se delaji technikou tenkych nebo tlustych spoju na SiO2 substratu v malem pouzdru coz bych bral, kdyz to nebude moc drahe
jezevec: dik za odkaz, zkusim to

jinak jsem nasel v jedne publikaci obrazek negastoru, meloby to byt na substrati AlO2 (snad) naparena vrstva dotovaneho polovodice z nejakych podivnych slitin + 2 platinove vyvody. Asi to zkusim s jednim kouskem a presvecim uzivatele, ze maji mesic pockat, a kdyz se to neposere, tak dodelam zbytek :-/

Uživatelský avatar
kevin_mitnick
Příspěvky: 1724
Registrován: 20 kvě 2007, 02:00

#9 Příspěvek od kevin_mitnick »

Snimac Pt by byl v tvem pripade asi idealem. Tam se zarenim nema co pokazit. Bral jsem kdysi od ZPA prumyslove snimace Pt 500 jako keramicke valecky o prumeru 3mm a delce centimetr. To by ti tam snad i vlezlo. Kazdopadne koukni k nim na stranku a pripadne tam posli maila. Za zeptani nic nedas

http://www.zpaul.cz/data/pj33/pj33mo.htm

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#10 Příspěvek od jandu »

V AR je popis na úpravu žiarovky - baňka sa ohreje a stlačí tak, že sa vlákno zatlačí do skla. no a vývody snáď idú zaizolovať??
Pohľadám ktoré je to číslo a dám vedieť.

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#11 Příspěvek od jandu »

Tak je to tu:
Přílohy
wolfram teplomer1.GIF
(124.59 KiB) Staženo 91 x

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#12 Příspěvek od Cust »

jandu: to vypada dost drsne :-), urcite to vyzkousim, obavam se ale, ze na mericim rozsahu 8-30 stupnu to bude strasne mala zmena odporu, navic mi na tom clanku trosku vadi, ze ten pan popisuje teplotni cidlo a neuvede zadne hodnoty (tedy zmenu odporu na stupen celsia a popripade linearitu - kompenzace nelinearity ve schematu nema). No samozrejme, za chvilku jdu zhavit zarovku a neco namerim. Pokud to bude pouzitelne, tak hodnoty zverejnim, at z toho maji neco i jini.
zatim vsem dik a klidne dalsi piste moudra at mame komplet popis teplotnich cidel :-)

Odpovědět

Zpět na „Poradna“