Restartovaní PC pøi zátìži.

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
PowerChip

Restartovaní PC pøi zátìži.

#1 Příspěvek od PowerChip »

Dobrý den. Mám doma menší problém s PC. Když spustím velice nároènou grafickou aplikaci (Call of duty4, Need for speed), tak se mi po cca. 2s restartuje pc. Moje teorie je pokles napìtí na 12V vìtvi, který nesnese deska. Proto jsem koupil nový zdroj 550W corsair, který má oproti pùvodním 25A(+12V) krásných 41A. Ale to problém pokrylo jen v malé míøe. Možná není vhodné, že má zdroj jen jednu vìtev. A tak se chci zeptat, nemáte li øešení z vlastní zkušenosti anebo, zda by nepomohlo dát pøed napájení grafiky silný kondenzátor, který by rychlý výkyv odbìru mohl na danou chvíli vykrýt. Dìkuji za odpovìd.

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#2 Příspěvek od jandu »

Riešenie nemám, ale to iba potvrdzuje moje skúsenosti s opravou týchto zdrojov - totiž vetva 12V je "kritická" a údaj na jej zaťažitelnost na štítku nezodpovedá skutočnosti.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#3 Příspěvek od Crifodo »

viděl bych to spíš jako problém zbytku PC mimo zdroj. Technická specifikace napájecích napětí dovoluje dost velkou toleranci a navíc kdyby ten zdroj měl jet na doraz... zkus si spočítat výkon jaký by podle toho musel v MB nebo v grafice mizet a zkus si ho porovnat s teplotou 150W žárovky (i kdyby na ni foukal větráček).
To neznamená, že by padání nemohlo být působeno opravdu napájecím napětím, ale spíš než přetížení zdroje je pravděpodobný úbytek napětí na nedokonalém přívodu (prokovy na deskách, konektory, špatně dimenzované plošné spoje.
Jestli se ti chce tak zkus v místech důežitých odběrů simulovat úbytek přiloženou přídavnou odporovou zátěží. Bude to asi ale pracnější než výměna hw. :roll:

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#4 Příspěvek od breta1 »

Prohlídni pořádně základní desku. Pokud uvidíš nějaký nafouklý elyt, může to být právě tvůj problém.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#5 Příspěvek od Cust »

mozna pomuze vytahnout grafiku z desky a vratit nazpet (a treba ocistit kontakty), mozna pomuze preinstalovat ovladace grafarny popripade sehnat nejnovejsi verzi primo u vyrobce....

taky bych zkusil zmerit teplotu gr. procesoru a teplotu procesoru (treba sahnuti prstem), mozna jen nedostatecne chlazeni malo vykoneho procesoru. Jakou mas desku procesor a grafiku? Mas dost pameti? Jaky pouzivas OS?

Uživatelský avatar
Standa99
Příspěvky: 3476
Registrován: 29 čer 2004, 02:00

#6 Příspěvek od Standa99 »

Na ty hry asi zadnou starou plecku nema. Prehrati by spise znamenalo zaseknuti. To by se dalo proverit otevrenou bocnici a ofukovanim jakymkoliv ventilatorem.
Pokud mas ve Windows povoleno "Automaticky restartovat", tak to zkus zrusit a nejspis se dockas "modre smrti", ktera ti sdeli pricinu.

Take by nebylo na skodu sdelit CPU+GPU a jestli jsou pretaktovany (+zvysene napeti).

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od hafca »

Podle mě je to málo informací na vymýšlení příčiny. Chtělo by to vědět od kdy to dělá, případně co se měnilo nebo přidávalo? Jaká je deska, procesor, grafika? Pro začátek by asi stačilo nainstalovat nějaký program, který umí monitorovat a hlavně zapisovat teploty procesoru případně chipsetu. Kdyby uměl to samé s napájením, bylo by to ještě lepší. Pak na to pustit nějaký benchmark a zjistit, co je příčinou. Jestli je to CPU, grafika nebo ještě něco jiného.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

PowerChip

info

#8 Příspěvek od PowerChip »

Moc dìkuji za zájem všem uèastnikùm.Takže deska je ASUS P5B,je v celku nová a pohým okem je OK.Grafika je Asus X1900XT a pokud se pamìtí týèe tak 4x512DDR2 stejného výrobce,èasovaní i frekvence.!!!ALE...pokud pøipojím ke grafice jiný samostatný zdroj kterým pøídavnì externì napajím,tak se vše vyøeší a vše jede jak má.Pokud mám bednu zavøenou tak mám vìtší pøedpoklad restartovaní jak když je otevøená(pøitom bedna je kvalitnì vìtraná)...mám ještì jeden nápad...hned to jdu zkusit a napíšu :-)

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od hafca »

Tyhle grafiky by měly mít na sobě konektor k posílení napájení. Máš jej zapojený? Jen z kontaktů v boardu tu grafiku neutáneš.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od ZdenekHQ »

OT: Teď mě tady zvonila sousedka, že "dědeček pro vnoučka" koupil 64MB(či 128) grafickou kartu na hry, na ty jeho "dnešní" to jede dobře, ovšem její "dosovský" střílení hus se kouše a trhá. Stará 32MB to nedělala. Poradil jsem jí změnu ovladačů, i když jí to asi moc nepomůže, ale kdo se v tom má dneska vyznat... To samý je s tím padáním PC, může to být i softwarová věc.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#11 Příspěvek od Cust »

zdenekHQ: ja mam v poci dve grafiky a prpinam si je soupacim prepinacem, nvidii na hry (temer nepouzivana) a intela na zbytek, HAHA me by husy jeli

PowerChip

re

#12 Příspěvek od PowerChip »

Tak pøídavné napájení pøipojené mám a jak vidím pánové,smyl pro humor na prvním místì,tak to má být :-)

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#13 Příspěvek od Cust »

mas hodne pameti.
je mozne jedna, ta zadni se nevyuziva a je vadna (jen kousek) - vyuzije se az pri zapnuti hry...
skus prehodit predni za zadni - treba se chyba projevi uz driv - to by pak byla jedna pamet KO
nebo nejaky pouzit nejaky test na pameti a nechat to nejakou tu hodku chroustat

Uživatelský avatar
Radix
Příspěvky: 2633
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

#14 Příspěvek od Radix »

Jeden kuriózní dotaz z jednoho počítačového fóra:

zdarec, kde se da v XP vypnout ta modra tabulka, co obcas najede a hlasi vypis fyzicke pameti a resne pc?

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od ZdenekHQ »

Doufám, že mu poradili format c: /u

Je to poměrně univerzální lék na spoustu modrých tabulek....
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“