Kond

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
nxn
Příspěvky: 659
Registrován: 18 dub 2007, 02:00
Bydliště: Turnov

Kond

#1 Příspěvek od nxn »

Zdravim udělal jsem si doma kond který má kapacitu 36nF...pouštim do něj obdélník 56Hz a teče jím 22,4mikroA ....nevím jak vypočítat činitel jakosti ....prosím o pomoc díky :roll:
Poslední slova před smrtí: ''nebojte to je nulák''....Praskla žárovka:''vyměň všechny elity''

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#2 Příspěvek od Hill »

Na jakém sinusovém kmitočtu tě Q zajímá?
A jaký má ten kondík sériový odpor, svodový odpor a vlastní indukčnost?

Uživatelský avatar
Radix
Příspěvky: 2633
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

#3 Příspěvek od Radix »

Tangens delta
Přílohy
tg.out.jpeg
(149.63 KiB) Staženo 138 x

Uživatelský avatar
nxn
Příspěvky: 659
Registrován: 18 dub 2007, 02:00
Bydliště: Turnov

#4 Příspěvek od nxn »

Vůbec nemám čím změřít indukčnost ani ESR...
Bude chodit na poměrně malém kmitočtu...ale zajímá mě jaký Q bude mít třeba při 100 kHz....já bych ho tam fláknul ale chci zjistit co je zač....(resp. zak se mi povedl vyrobit)
Radix....dík za ten vzorec
Poslední slova před smrtí: ''nebojte to je nulák''....Praskla žárovka:''vyměň všechny elity''

Uživatelský avatar
Radix
Příspěvky: 2633
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

#5 Příspěvek od Radix »

Jestli měříš jakost kondenzátorů častěji, udělej si doutnavkovou zkoušečku. Je to primitivní přístroj na principu rázového generátoru.
Dají se tak dobře testovat třeba vazební kondenzátory v elektronkových zesilovačích, které mohou při svodu poškodit koncovou elektronku.
Jde takto zkoušet jen kondenzátory, které jsou na napětí větší, než asi 120 V.

Uživatelský avatar
jasin
Příspěvky: 1440
Registrován: 22 úno 2005, 01:00
Bydliště: Kunratice u Prahy

#6 Příspěvek od jasin »

Použij měření třemi voltmetry a v oblasti nf kmitočtů z výsledků měření vypočítáš všechny potřebné parametry.
Jestli nechceš počítat použij program: http://www.volny.cz/jsk/mereni/3v.htm
Svět vypadá dobře jen při pohledu přes koňské uši.

Uživatelský avatar
kaarfii
Příspěvky: 60
Registrován: 12 čer 2008, 02:00
Bydliště: okr. Trutnov

#7 Příspěvek od kaarfii »

V čem spočívá princip měření kapacity elektrolytických kondenzátorů? Nemáte někdo vhodnej odkaz na zdroj?

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#8 Příspěvek od EKKAR »

Elyty se kvůli nezanedbatelnému ztrátovému proudu, který se snižuje s naformováním elytu, kvůli minimální odolnosti vůči opačné polaritě a kvůli velkému tolerančnímu poli kapacity VĚTŠINOU měří s pomocí zdroje proudu a komparátoru - prostě se měří čas, za jaký se definovaným proudem nabijí na předem stanovené napětí. Kondík musí být předem zformovaný, potom vybitý a měřicí (=nabíjecí) proud by měl být dostatečně velký, aby se dal zanedbat ztrátový proud dielektrikem. Existuje i metoda nabití předem známého kondíku na definované napětí a po připojení neznámé kapacity paralelně k němu se z napětí na výsledné kapacitě dá určit poměrovým výpočtem kapacita neznámého kondíku, je to metoda sice poměrně přesná, ale zdlouhavější, než měření nabíjecí doby. Nejjednodušší měřiče používají zapojení neznámého kondenzátoru do obvodu měřicího oscilátoru a měří jím produkovaný kmitočet (délku periody oscilátoru). U těchto měřičů se musí při případné konstrukci vybrat takové schéma, které nepoužívá přepólování měřeného kondenzátoru - příkladem je použití NE555 v takovém měřiči, najdeš ho v každém datasheetu k NE555.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
kaarfii
Příspěvky: 60
Registrován: 12 čer 2008, 02:00
Bydliště: okr. Trutnov

#9 Příspěvek od kaarfii »

Vím, že se klasický nepólovaný kondenzátor třeba zapojí do můstkovýho obvodu (De Sautyho,Wienův...) a prohání skrz nějaký střídavý signál. Mám o tom chytrou knížku, která ale bohužel se už nezmiňuje o měření elektrolytů.
Ale tak mě napadá použít ten samý můstek, prohánět jím též střídavý signál, ale přičtený k DC napětí (tzn. výsledkem by byl smíšený signál), aby napětí nenabývalo minusových hodnot. Třeba to je ale blbost, nevím.

Pak jsem taky slyšel někde, že to jde i pomocí čítače. Jak potom celý měření vypadá?

Uživatelský avatar
jasin
Příspěvky: 1440
Registrován: 22 úno 2005, 01:00
Bydliště: Kunratice u Prahy

#10 Příspěvek od jasin »

Lépe, než nabíjení změří elyt metoda vybíjení. Nabitý kondenzátor se vybíjí do odporu a měří se čas pro dosažení stanovené hladiny vybití. Při šikovně stanovených hodnotách se kapacita snadno vypočítá.
Tato metoda dobře vypovídá o tom jak elyt drží náboj. A větší kapacity si tak každý může změřit stopkami.
Svět vypadá dobře jen při pohledu přes koňské uši.

Uživatelský avatar
DolfiG
Příspěvky: 375
Registrován: 25 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Prešporok

#11 Příspěvek od DolfiG »

kaarfii píše:Ale tak mě napadá použít ten samý můstek, prohánět jím též střídavý signál, ale přičtený k DC napětí (tzn. výsledkem by byl smíšený signál), aby napětí nenabývalo minusových hodnot. Třeba to je ale blbost, nevím.
Nasuperponovať striedavú zkožku na jednosmernú, (striedavá špičková hodnota by mala byť nižšia, ako jednosmerné napätie), nie je blbosť. Je to absolútne v poriadku.

Pre orientačné meranie, (myslím si, že to robia všetky lacné multimetre), je použité striedavé napätie veľmi nízkej úrovne a meria sa pretekajúci prúd. Ono aj unipolárne elektrolyty sú mierne "bipolárne".

Asi najjednoduchšie bude použiť časovú konštantu tau = RC. (Treba voltmeter a stopky).
Naposledy upravil(a) DolfiG dne 23 čer 2008, 19:53, celkem upraveno 1 x.

Návštěvník

#12 Příspěvek od Návštěvník »

nxn píše:Zdravim udìlal jsem si doma kond který má kapacitu 36nF...pouštim do nìj obdélník 56Hz a teèe jím 22,4mikroA ....nevím jak vypoèítat èinitel jakosti ....prosím o pomoc díky :roll:
Teda nechci rejpat, ale jak to mìøíš? Proud kondíkem je derivací napìtí, takže pokud na nìj pøivedeš obdélníkové napìtí, tak proud budou jen takové úzké jehly, ty se budou multimetrem mìøit blbì. Osciloskopem by se z nich dalo možná lecos vykoukat.

Uživatelský avatar
kaarfii
Příspěvky: 60
Registrován: 12 čer 2008, 02:00
Bydliště: okr. Trutnov

#13 Příspěvek od kaarfii »

Anonym píše:
nxn píše:Zdravim udělal jsem si doma kond který má kapacitu 36nF...pouštim do něj obdélník 56Hz a teče jím 22,4mikroA ....nevím jak vypočítat činitel jakosti ....prosím o pomoc díky :roll:
Teda nechci rejpat, ale jak to měříš? Proud kondíkem je derivací napětí, takže pokud na něj přivedeš obdélníkové napětí, tak proud budou jen takové úzké jehly, ty se budou multimetrem měřit blbě. Osciloskopem by se z nich dalo možná lecos vykoukat.
Taky bych to viděl přes ten osciloskop, multimetrem a stopkami se mi to zdá moc nahrubo. Pokud bude šířka i mezera obdélníku dostatečně roztažená, neviděl bych v tom problém.

Uživatelský avatar
kaarfii
Příspěvky: 60
Registrován: 12 čer 2008, 02:00
Bydliště: okr. Trutnov

#14 Příspěvek od kaarfii »

Jak se provádí měření pomocí čítače? Pokud to teda jde...

Odpovědět

Zpět na „Teorie“