blikatka

Vše, co se týká mobilních telefonů, GSM bran, mobilních datových připojení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
simipitrs
Příspěvky: 2
Registrován: 28 pro 2007, 01:00

blikatka

#1 Příspěvek od simipitrs »

Ahoj,
chtěl jsem se zeptat, na jakém principu pracují "blikatka", které detekují GSM signál. Chtěl bych si totiž něco podobného postavit,ale zvládnul jsem to jen za použití germaniové diody,ale to neni zrovna praktické, jelikož se už nikde nekoupěj.
Koukal jsem, že flajzar postavil univerzální dálkové ovladání, kde je detekce GSM signálu provedena pomocí obyčejného křemíkového tranzistoru, je to nějaký BCčko.
No kdyby někdo věděl, jak to postavit za použití běžně dostupnějch součástek, budu rád, když mi poradí.
Díky

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#2 Příspěvek od EKKAR »

Vysílání mobilu v pásmu 930MHz (přibližně) snímá smyčková anténa, většinou tvořená meandrem fólie na plošném spoji. Do rezonance je to doladěné malým keramickým kondíkem a výsledný signál je detekován pokud ne Ge diodou, tak určitě nějakou Schottkyho - výslednými pulsy se budí nějaký tranzistor, který spíná pár LEDek na dvojici nebo trojici miniaturních knoflíkových článků. Všechno je samozřejmě v provedení SMD, takže miniminimini... Ty nejjednodušší blikačky ani nemají napájení, jen meandr na plošném spoji a na něj napojenou LEDku (někdy 2-3), která zabliká v momentě, kdy mobil "zavysílá". Všecky tyhle nesmysly snižují dosah mobilního vysílače, protože pro svou funkci spotřebovávají vf energii, která by jinak sloužila k většímu dosahu vysílání. Sice v dnešní době hustých GMS sítí to není tak citelné, ale rychlejší vybíjení baterie mobilu cítit je. Navíc při používání těchto "blikátek" dochází při detekci vf ke vzniku rušení na PN přechodech usměrňovacích diod - a toto rušení negativně ovlivňuje jiné operátory, pracující synchronně ve stejném pásmu. Vím, že velké problémy s těmito blbinkami měly Paegas/T-Mobile i Oskar/Vodafone. Eurotel/Telefónica/O2 kupodivu žádné větší potíže způsobené blikátky nedeklaroval.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
simipitrs
Příspěvky: 2
Registrován: 28 pro 2007, 01:00

#3 Příspěvek od simipitrs »

Mě právě zarazilo, že faljzar to ve své stavebnici měl všechno v diskrétních součástkácha fungovalo to.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#4 Příspěvek od EKKAR »

Ono to funguje i z diskrétních dílů, jen se musí počítat s nějakou tou parazitní indukčností na delších přívodech, přece jen už to jsou kmitočty kolem 1GHz... Jeden návod na detektor radarů (varování před měřicím radarem Policie) z jisté Elektronické Kuchařky z modrého Amára na počátku 90. let minulého století dokonce jako rezonanční LC obvod používal jen samotný keramický kondík, 22nF to tuším bylo - a indukčnost byla realizována poze kalibrovanou délkou jeho přívodů... Samozřejmě to fungovalo jen na dobré slovo a dost možná jen ve fantazii autora, ale teorie mu dává za pravdu - praktické použití byla věc jiná, obzvlášť pokud se na přelomu tisíciletí zavedením radarových přístrojů typu RAMER do "výzbroje" policie změnilo pásmo, ve kterém se měří...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
SIDTIM
Příspěvky: 1228
Registrován: 23 lis 2006, 01:00
Bydliště: ...mezi Radhoštěm a Hostýnem...

#5 Příspěvek od SIDTIM »

..tak na tohle zapojení si pamatuji, snad byl ten keramik pájený přímo na vývody OZ. tuším 1458. Jeden kutil si postavil vzorek s tím, "že to pak rozjede ve velkém".
Vyčíhl si, když chlupatí měřili a jezdil se svým vehiklem sem a tam, a ani ťuk! Při asi 15-té cestě kolem bradavice byl ostrým hochům tak podezřelý, že ho z milosti zastavili a poskytli mu nějaké bony za 10 let starou lékárníčku a pneumatiky bez dezénu... :cry:
..a co shoří, nezhnije..!

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#6 Příspěvek od EKKAR »

Jj, přesně tak, Sidtime - přímo na nohy 1458ky, to musely ty radarový vlny uch*ávat smíchy, když kolem takového bastlu letěly, kroutily se asi jak v okolí černý díry... :lol: :lol: :lol: už jenom z pohledu na tu 1458, možná že s původní Motoroláckou to mohlo něco umět, ale s TESLÁCKOU - nemám slov, i když ji sám mám v několika aplikacích - ale nikde ve střídavé aplikaci, kde by záleželo na frekvenčním pásmu...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
SIDTIM
Příspěvky: 1228
Registrován: 23 lis 2006, 01:00
Bydliště: ...mezi Radhoštěm a Hostýnem...

#7 Příspěvek od SIDTIM »

Přesné!! :D :D :D
Když jsem kouknul do profi antiradaru, marně jsem hledal 1458 s "čápem".. :lol:
..a co shoří, nezhnije..!

Uživatelský avatar
pavmar62
Příspěvky: 17
Registrován: 15 zář 2007, 02:00
Bydliště: Plzeň

#8 Příspěvek od pavmar62 »

EKKAR píše:Jj, přesně tak, Sidtime - přímo na nohy 1458ky, to musely ty radarový vlny uch*ávat smíchy, když kolem takového bastlu letěly, kroutily se asi jak v okolí černý díry... :lol: :lol: :lol: už jenom z pohledu na tu 1458, možná že s původní Motoroláckou to mohlo něco umět, ale s TESLÁCKOU - nemám slov, i když ji sám mám v několika aplikacích - ale nikde ve střídavé aplikaci, kde by záleželo na frekvenčním pásmu...
Jo taky si to poamatuju, bylo to v modrym amáru pro konstruktéry, chtěl jsem to postavit, ale nějak jsem to nechal být. Teď se mi tu válí v šupleti antiradar od firmy cobra, koupil jsem to v bazaru asi za dvacku kvůli pěknýmu konektoru do zapalovače v autě, kterej jinak stojí podstatně víc. Ten antiradar byl vlastně k tomu kabelu. Ani jsem to ještě nevyzkoušel. (se starym křápem těžko dosáhnu na dálnici aspoň 130km/h.).

jodaps
Příspěvky: 167
Registrován: 21 čer 2007, 02:00
Bydliště: Brno 62500

#9 Příspěvek od jodaps »

EKKAR píše: Jeden návod na detektor radarů... z modrého Amára na počátku 90. let... Samozřejmě to fungovalo jen na dobré slovo a dost možná jen ve fantazii autora, ...
Náhodou - ono to fachčilo: mě asi na 0,5m spolehlivě při škrtnutí piezozapalovače :D
(a dále pak při výskytu podobných neodrušených jiskřišť - trafopájka, fén atd).


Jinak ten podnikavý hoch, jenž:
SIDTIM píše:Vyčíhl si, když chlupatí měřili a jezdil se svým vehiklem sem a tam, a ani ťuk!
... je opravdu k popukání!!


K dotazu SIMIPITRSe možná později dodám vlastní poznatek. Teď zrovna nemám čas, jelikož jdu na slezinu, resp na píívo.

jodaps
Příspěvky: 167
Registrován: 21 čer 2007, 02:00
Bydliště: Brno 62500

#10 Příspěvek od jodaps »

simipitrs píše:Mě právě zarazilo, že faljzar to ve své stavebnici měl všechno v diskrétních součástkácha fungovalo to.
No, ono to někdy funguje aniž je to žádoucí. Před 10ti lety jsem laboroval s PIR čidlem R200B.
Na výstup TL431, který zesiloval výst. signál, byl zapojen BC546, který na asi 3sec sepnul piezopípák .
S destičkovou bat. 9V to indikovalo průchod osoby kolem krabičky.
Jaké však bylo mé překvapení, že "to" spolehlivě pištělo i při výskytu mobilního signálu v okolí, do asi 2m!
Tehdy jsem měl podezření na výstupní FET tranzistor, který má čidlo integrovaný přímo v sobě.
No asi tomu tak opravdu je, neboť na upozornění tohoto (zde nežádoucího) jevu jsem mnohem později narazil i u nějakého prodejce PIRů...
Přílohy
PIR.JPG
(18.83 KiB) Staženo 116 x

Odpovědět

Zpět na „GSM / CDMA / LTE technika a telefony“