Časový spínač pod vypínač

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Devo70
Příspěvky: 1284
Registrován: 28 pro 2007, 01:00
Bydliště: Poprad

Časový spínač pod vypínač

#1 Příspěvek od Devo70 »

Chcem vyriešiť problém v domácnosti so zabúdaním vypínania svetiel. Jedná sa najmä o špajzu a WC. Zatiaľ tam mám schodišťový spínač CS3-2 na tlačítko, ale to mi nevyhovuje. Svetlo sa pred skončením časového intervalu nedá vypnúť. Najlepšie by to bolo s klasickým vypínačom. CS3-4M mi vyhovuje, ale nedá sa u nás zohnať. Popisované časové spínače sú od firmy ELEKTROBOCK CZ (www.elbock.cz).
Nepozná niekto hotový výrobok v predaji?
Přílohy
cs3-2.jpg
(31.97 KiB) Staženo 61 x

Uživatelský avatar
kevin_mitnick
Příspěvky: 1724
Registrován: 20 kvě 2007, 02:00

#2 Příspěvek od kevin_mitnick »

Zna. Skus ElkoEP rele SMR.

Pod vypinac zapoj rele SMR-T, podle doporuceneho zapojeni v PDFku.
http://www.elkoep.com/CZ/vyrobky/smr-t.htm

Nastav prepinac funkci na H a cas podle potreby. V praxi to bude fungovat tak, ze prvnim stiskem svetlo zapnes, druhym stiskem vypnes. Pokud svetlo nevypnes, po nastavenem case zhasne samo.

Pouzivam to doma na sviceni ve sklepe, spajzu a dalsich obdobnych prostorech uz rok k plne spokojenosti...

Uživatelský avatar
jasin
Příspěvky: 1440
Registrován: 22 úno 2005, 01:00
Bydliště: Kunratice u Prahy

#3 Příspěvek od jasin »

Podobné časové relé nabízí GM. Podívej se na http://www.gme.cz/base/action.php?actio ... 81&sk=&lk=
nebo http://www.gme.cz/base/action.php?actio ... 83&sk=&lk=

Jedná se o univerzální vestavný časový spínač pro ovládání osvětlení nebo ventilátoru (např. sklepa) jedním tlačítkem. 8 programovatelných funkcí.
Svět vypadá dobře jen při pohledu přes koňské uši.

Uživatelský avatar
Devo70
Příspěvky: 1284
Registrován: 28 pro 2007, 01:00
Bydliště: Poprad

#4 Příspěvek od Devo70 »

Klasickým vypínačom to asi nevyriešim. Žiadny z uvedených čas. relé to nedokáže. To čo odporúča kevin_mitnick je reálne.

Uživatelský avatar
passion
Příspěvky: 890
Registrován: 22 črc 2005, 02:00
Bydliště: Žilina

#5 Příspěvek od passion »

Ahoj. Mám už od r.2002 ELKO SMR-H. Teraz sa to pokazilo. Vnútri je PIC16C62, ktorý je napájaný priamo c 220V cez kondezátor, odpor a diódy. No tento zdroj je veľmi zvláštne ba priam nelogicky zapojený a nemôžem prísť na jeho princíp. Závada bude na 100% v ňom, pretože na jeo výstupe je 3,6V a po zopnutí spínača len 2,4V a spínač blbne a resetuje sa.
Obrázek

Aby som nezabudol, bol vadný C1, ktorý mal už len niečo cez 100n a nebol na 400V, ale len na 250V :o . Ale aj tak mi nejde do hlavy to zapojenie...

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#6 Příspěvek od helios »

Devo70 píše:Chcem vyriešiť problém v domácnosti so zabúdaním vypínania svetiel. Jedná sa najmä o špajzu a WC. Zatiaľ tam mám schodišťový spínač CS3-2 na tlačítko, ale to mi nevyhovuje. Svetlo sa pred skončením časového intervalu nedá vypnúť. Najlepšie by to bolo s klasickým vypínačom. CS3-4M mi vyhovuje, ale nedá sa u nás zohnať. Popisované časové spínače sú od firmy ELEKTROBOCK CZ (www.elbock.cz).
Nepozná niekto hotový výrobok v predaji?



A čo ti bráni použiť hotový PIR snímač s časovačom? Keď sa budeš pohybovať v miestnosti, svetlo sa nevypne, po odchode zhasne samo. Čas si nastavíš. Sám to v dome používam na troch miestach už pár rokov.
PIR snímač kúpiš v Baukráme za 270,-Sk, tie moduly, ktoré spomínaš asi nebudú lacnejšie.
Na chodbe som zapojenie ešte vylepšil dvojvypínačom, ktorým sa dá zvoliť trvalé svietenie, alebo svetlo úplne vypnúť. :idea:
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#7 Příspěvek od PavelFF »

to passion:
Zapojení jsi obkreslil na 100% špatně, proto ti nejde do hlavy - takhle by to nemohlo nikdy fungovat.

Nakresli to znovu.

Uživatelský avatar
gepard
Příspěvky: 1690
Registrován: 05 úno 2007, 01:00
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

#8 Příspěvek od gepard »

Zdárec, to zapojení je pěkná hovadina! Mrkni na to ještě jednou. Tohle nemůže nikdy fungovat. Něco jsi tam zaonačil ...
-- Gepard --

Uživatelský avatar
patrikvarga
Příspěvky: 1062
Registrován: 24 dub 2007, 02:00

#9 Příspěvek od patrikvarga »

Takto by to už fungovať mohlo
Přílohy
1.gif
(2.61 KiB) Staženo 53 x

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#10 Příspěvek od Hill »

passion píše:Aby som nezabudol, bol vadný C1, ktorý mal už len niečo cez 100n a nebol na 400V, ale len na 250V :o . Ale aj tak mi nejde do hlavy to zapojenie...
Musíš také rozlišovat, jestli je dovolené napětí na kondíku označené jako střídavé nebo stejnosměrné. Totiž kondík na 250VAC musí vydržet spolehlivě teoreticky nejméně 350VDC, prakticky musí odolávat některým druhům napěťových špiček, takže 400VDC někdy jako náhrada nestačí.
Vzhledem k výskytu špiček v síti (i kdyby to byl jen signál HDO či indukční špičky vznikající při vypínání některých druhů zátěže) je lepší použít kondík na nejméně 630VDC (tedy V=).

Odpovědět

Zpět na „Poradna“