LCD Benq T720, nejde podsvícení

Poradna určená pro amatéry

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ACDC
Příspěvky: 503
Registrován: 20 čer 2005, 02:00
Bydliště: Bukovec okr.Frýdek Místek

LCD Benq T720, nejde podsvícení

#1 Příspěvek od ACDC »

Zdravím, mám na stole tento LCD monitor, přestal fungovat, sítila pouze led St-by, zjistil jsem, že odešly 3 tranzistory IRFU9024N, dále 2x tranzistor C5707, ty dva C5707 budí dva trafa,a končí to ve spodní části monitoru u podsvětlení (asi zářivka) potřenuji tu zářivku nějak vyskoušet,dík za každou radu,nebo schéma

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

Na vyskusanie ziarivky sa da pouzit invertor z lubovolneho LCD alebo zo scannera alebo samostatny od farebnych ziariviek na tuzing PC.

Uživatelský avatar
excellence
Příspěvky: 88
Registrován: 04 čer 2006, 02:00

#3 Příspěvek od excellence »

Něco podobného jsem nedávno řešil a bylo proraženo jedno VN trafo budící podsvětlovací výbojku. Také byl upálený jeden japonec 2SC5707. Bohužel u tohoto typu LCD je invertor integrovaný se zdrojovou částí. Pokud neseženeš autentické transformátory (tyto jsou bohužel nejvíce namáhané) , je úspěšná oprava málo pravděpodobná. Já jsem monitor s takto lokalizovanou závadou vrátil zákazníkovi (to jsem 2SC5707 vyměnil).
Jiná možnost je vrazit do monitoru zcela jiný invertor a na závadu stávajícího se vykašlat :-( .

Uživatelský avatar
Puda
Příspěvky: 386
Registrován: 20 kvě 2005, 02:00
Bydliště: krkonoše
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od Puda »

jj resil sem to asi pred rokem u packard bellu 19ctky nakonec bylo prorazeny trafo. na jinej invertor tam nebylo misto tak sem tak dlouho prudil prodavace v ruzovce (delal sem jim tam driv docela slusnej obrat) ze mi ho po pul roce vymenil za uplne jiny lcd. -na funkcnim lcd se da dobre poznat ze de invertor do kremikoveho nebe -pri nativnim rozliseni staci zobrazit na bily plose cernej text (v malym fontu) a pri pozorovani treba jednoho slova se dela na bilim pozadi moire (je potreba koukat tak pul minuty)... je to asi neco jako kdyz ses v mistnosti osvetlenou zarivkama a kdyz na zadnou z nich nekoukas tak se ti zda ze se klepou..jakmile se ale kouknes na jednu konkretni tak je v klidu... proste jakmile zacne mit lcd "neklidnej" obraz - pryc s nim
Absolutně korektní jedinec s extrémními názory.

Uživatelský avatar
vav
Příspěvky: 107
Registrován: 14 kvě 2006, 02:00
Bydliště: SK/MA/

#5 Příspěvek od vav »

Dnes som mal na stole tento typ s vadnym podsvietenim.Po vymene 2sc5707, IRFU9024 a 3A poistky(oznac. na doske PF751) ide cca 5 hod bez zavad.2sc..som nemal, ide to aj s BD237.Priebeh ok, merane osciloskopom. Vadne trafka sa daju nahradit, len sa treba pohrat so spravnym zapojenim vyvodov.

Uživatelský avatar
ACDC
Příspěvky: 503
Registrován: 20 čer 2005, 02:00
Bydliště: Bukovec okr.Frýdek Místek

#6 Příspěvek od ACDC »

pravě mi dnes přišly součástky, tak to zkusím, trafa jsem zaměnil s druhou stanou podsvětlení a jelo to bez problému, teď zprovozním tu druhou část podsvětlení a uvidím.

Uživatelský avatar
ACDC
Příspěvky: 503
Registrován: 20 čer 2005, 02:00
Bydliště: Bukovec okr.Frýdek Místek

#7 Příspěvek od ACDC »

Tak LCD uz funguje, snad pojede bez problémů.

Uživatelský avatar
ACDC
Příspěvky: 503
Registrován: 20 čer 2005, 02:00
Bydliště: Bukovec okr.Frýdek Místek

#8 Příspěvek od ACDC »

Co vím, tak ten monitor, co jsem opravoval doteď jede bez problémů.

Uživatelský avatar
Milos1
Příspěvky: 3
Registrován: 08 úno 2005, 01:00

#9 Příspěvek od Milos1 »

Tranzistory 2SC5707 koupíš za 19,80kč na http://www.ame.cz :D

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#10 Příspěvek od mi-ro »

Milosek má v AME asi hodně známý protože jinak je tam prodávají registrovaným zákazníkům za 70,- kus.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#11 Příspěvek od mi-ro »

Milosku, OMLUVA!! podíval jsem se na aktuální ceník a máš pravdu. Nicméně koncem roku 2007 byly skutečně 70,- za kus. Osobně jsem je kupoval. Otázka je zda těch 19,80 není "chyba tisku"
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Milos1
Příspěvky: 3
Registrován: 08 úno 2005, 01:00

#12 Příspěvek od Milos1 »

Na jednom z těchto monitorů jsem měl podobnou závadu. Po několika sekundách zhasínalo podsvícení. Dříve mě trápily polovodivé keramické kondíky z SSSR. Tentokrát to byla pojistka PF 751 3A. Vypadá jako plastová dioda. Na C751 má být asi 15V. Lehce se dá tato závada ověřit přemostěním pojistky ampémetrem. Odběr invertorů je asi 1,2A při odpojeném datovém kabelu pro LCD. Po výměně za skleněnou 3,15A monitor maká. Pěknej špek.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#13 Příspěvek od rnbw »

Mal si tam 2SC5707? A elyty mas vymenene (ak tam su)?

zwan1

#14 Příspěvek od zwan1 »

Skuste vymenit velky svitkovy kondik u tansformatoru (45-200Nf /asi 100v.. parkrat sem to resil a vzdy po nejake dobe odesel ten buduci transistor v primaru trafa.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#15 Příspěvek od mi-ro »

Pánové, odvolávám co jsem odvolal. Podívejte za kolik je 2SC5707 v AME :lol:
..to bude jen ňákej odpůrek

Odpovědět

Zpět na „Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky“