LED ZAROVKY 20 kusu

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
dusan94
Příspěvky: 357
Registrován: 03 led 2008, 01:00

LED ZAROVKY 20 kusu

#1 Příspěvek od dusan94 »

Vitejte.
Mam normalni elektronicke trafo s tymito hodnotami:
min 0,75 mm2 kabel max 2,5 mm2
Primar: 230 - 240 V 50 - 60 Hz strid
Sek: 11,5 eff strid
10 - 60 W, 5 A max

LED zarovka:
MR 16 20 LED
12 V
1,25 W

Je to LED zarovka, ktera ma 20 LEDek. Mam je zapojene tri.

Nevim proc, ale uz mi jedna LED blika jako blazniva - asi vsechny, z toho tam asi tri nesviti vubec. Nevim proc se to deje. Mam dat na vystup nejake odpory nebo diody? Prosim poradte mi protoze taka LED je dost draha a uz jsem ich koupil 3.
Posilam taky fotografie.
Diky za pomoc.
Přílohy
07012008567.jpg
(126.02 KiB) Staženo 52 x
07012008566.jpg
(172 KiB) Staženo 55 x

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#2 Příspěvek od mi-ro »

Mám za to že výstup z elektronickýho trafa je určen pro halogeny a není tudíž usměrněný. Má pulzní charakter dost blbýho tvaru a je střídavý což dohromady může dobře zničit tvoje LED žárovky.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#3 Příspěvek od rezis »

Navic 11,5V ef takze to pujde daleko vyse.
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
dusan94
Příspěvky: 357
Registrován: 03 led 2008, 01:00

#4 Příspěvek od dusan94 »

rezis píše:Navic 11,5V ef takze to pujde daleko vyse.
Muze byt, ze je to skor pro halogeny. A nedalo by se to nejako upravit, aby to bylo i pro me LED-ky?

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#5 Příspěvek od jandu »

Mám za to, že jednoduchšie bude použiť malý transformátor s usmerňovačom, prípadne ešte stabilizátorom, ako upravovať elektronické trafo. Navyše to bude mať menšie rozmery. Cenovo to nevidím na viac ako 120-150 Sk.

A teraz ma ešte napadá - trafo pre napájanie anténneho zosilňovača za 150 Sk má v sebe navyše stabilizátor LM 317 na 12V a výkonovo to v pohode zvládne.

Uživatelský avatar
dusan94
Příspěvky: 357
Registrován: 03 led 2008, 01:00

#6 Příspěvek od dusan94 »

jandu píše:Mám za to, že jednoduchšie bude použiť malý transformátor s usmerňovačom, prípadne ešte stabilizátorom, ako upravovať elektronické trafo. Navyše to bude mať menšie rozmery. Cenovo to nevidím na viac ako 120-150 Sk.

A teraz ma ešte napadá - trafo pre napájanie anténneho zosilňovača za 150 Sk má v sebe navyše stabilizátor LM 317 na 12V a výkonovo to v pohode zvládne.
Kde pak to muzu koupit prosim?
Jsem z BA a znam KB shop, Radioamater, GM electronic. Nebo mam jit do nejakeho satelitniho obchodu koupit ten trafo?
Proc se to neda udelat z elektronickeho?

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#7 Příspěvek od EKKAR »

Protože to elektronické má pouze EFEKTIVNÍ hodnotu 11,5V - výstup je střídavý, průběh rozhodně má hodně daleko do sinusového a pracovní frekvence je v oblasti desítek kHz, aby celek měl malé rozměry. Ve skutečnosti je to spínaný zdroj s nadakustickou pracovní frekvencí. LEDky snesou v závěrném směru jen zlomek toho, co obyčejné Si diody, kdežto zákmity na sekundárním průběhu mohou dosahovat klidně i desítek Voltů. Problém s takovým "trafem" jsem tady řešil nedávno - rušilo mi VKV rádio. Ale jestli skutečně chceš napájet LED "žárovky", kup si obyčejné 50Hz trafo s patřičným výkonem a za něj dej usměrňovač - nebudeš tam mít žádné překmity do opačné polarity, které by ohrožovaly přechody LED.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#8 Příspěvek od jandu »

dusan94 píše:
jandu píše: Kde pak to muzu koupit prosim?
Jsem z BA a znam KB shop, Radioamater, GM electronic. Nebo mam jit do nejakeho satelitniho obchodu koupit ten trafo?
Proc se to neda udelat z elektronickeho?
Ja to u nás kupujem v predajni elektrospotrebičov. Okrem tv predávajú bežne náhradné anténne zosilňovače k tzv. matracovým anténnam a náhradné zdoje k nim.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“