Stavebnice s LED diodami

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Vašek

Stavebnice s LED diodami

#1 Příspěvek od Vašek »

Zdravím, nejsem elektrotechnik, tak se pøedem omlouvám za nepøesnosti a prosím o radu..
Mám vymyšlenou takovou jakoby hru, je to stavebnice z dílkù co mají na sobì LED diody, dají se k sobì libovolnì øadit a po pøipojení ke zdroji by mìly svítit..
Vymyslel jsem jakési schéma zapojení, k vidìní na http://www.vaclavkolinsky.cz/led.pdf
Prosím jestli byste se na to mohli kouknout a øíct jestli je to v zásadì možné anebo úplná pitomost..

Nejsem si jistý zejména 2 vìcmi:
1) nìkde jsem èetl že paralelní zapojení LED je problematické, protože nejde zaruèit aby mìly pøesnì stejné charakteristiky odporu èi co.. asi teda budou svítit nìkteré víc a nìkteré míò, to by mi ale zas tak hroznì nevadilo.. Kdyby totiž ty diody byly zapojené sériovì, tak by bylo potøeba vždycky nìjaký ukonèovací dílek na konci øady a to by mi vadilo víc.. Anebo nìkoho napadá nìjaké chytøejší øešení??

2) vùbec nevím jaký zdroj, jestli radši stejnosmìrné nebo støídavé napìtí a jaké asi tak hodnoty napìtí/proudu s ohledem na to, že se pøedem neví, kolik dílkù uživatel do stavebnice zapojí (tøeba jeden anebo možná až padesát na kterékoli ze ètyø vìtví, jak vidíte na obrázku).. takže by mìl mít asi nìjakou samoèinnou regulaci podle zatížení, aby to jeden samotnej dílek nespálilo, ale aby to všech 50 rozsvítilo.. dá se zaøídit nìco takovýho??
(jo a taky ty kontakty budou asi nechránìné, takže ten proud nesmí být èlovìku nebezpeèný ani dávat rány:-)

Co si o tom myslíte?? Moc dìkuju za rady..

Uživatelský avatar
piitr
Příspěvky: 1003
Registrován: 19 říj 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od piitr »

Použil bych variantu B, ale do série s těmi čtyřmi LEDkami (tj. hned k nim dovnitř toho můstku) bych dal odpor tak 330 ohmů. Napájel bych to tak 12V stejnosměrnými, nebo 9V střídavými. Fungovat by mělo obojí.

Ten odpor způsobí, že budou všechny LEDky svítit zhruba stejně.
Při variantě A bych se bál toho blikání, proto bych bral radši tu variantu B.

Počítal jsem to tedy s červenými LEDkami. Se zelenými nebo žlutými bys musel mít to napětí vyšší. Jaké tam chceš barvy?

Uživatelský avatar
Filda
Příspěvky: 703
Registrován: 20 dub 2006, 02:00

#3 Příspěvek od Filda »

piitr píše:Použil bych variantu B, ale do série s těmi čtyřmi LEDkami (tj. hned k nim dovnitř toho můstku) bych dal odpor tak 330 ohmů. Napájel bych to tak 12V stejnosměrnými, nebo 9V střídavými. Fungovat by mělo obojí.

Ten odpor způsobí, že budou všechny LEDky svítit zhruba stejně.
Při variantě A bych se bál toho blikání, proto bych bral radši tu variantu B.

Počítal jsem to tedy s červenými LEDkami. Se zelenými nebo žlutými bys musel mít to napětí vyšší. Jaké tam chceš barvy?
jak zhruba 330Ohmů? To musíš přece spočítat podle vzorce kde záleží na celkovém odběru diod, úbytek na led a velikost napájení .
R = (U zdroje - U led ) / I led

Uživatelský avatar
piitr
Příspěvky: 1003
Registrován: 19 říj 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od piitr »

Filda píše:jak zhruba 330Ohmů? To musíš přece spočítat podle vzorce kde záleží na celkovém odběru diod, úbytek na led a velikost napájení.
A ono to podle toho vzorce nevychází?

Uživatelský avatar
Filda
Příspěvky: 703
Registrován: 20 dub 2006, 02:00

#5 Příspěvek od Filda »

piitr píše:
Filda píše:jak zhruba 330Ohmů? To musíš přece spočítat podle vzorce kde záleží na celkovém odběru diod, úbytek na led a velikost napájení.
A ono to podle toho vzorce nevychází?
já to nepočítal pač nevíš co za led chce použít :D ...... třeba použije modré supersvítivé co mají úbytek 3,6V nebo nějaké normální s 2V nebo nějaké autoled, teré mají odběr 50mA ------- těch ledek je prostě hrozná fůra :wink:

Uživatelský avatar
jasin
Příspěvky: 1440
Registrován: 22 úno 2005, 01:00
Bydliště: Kunratice u Prahy

#6 Příspěvek od jasin »

Při paralelním zapojení by bylo potřeba stabilizovat napětí, a ještě by nesvítily všechny stejně. Nelépe by bylo udělat zdroj jako zdroj proudu a všechny LED řadit sériově. Pak by nezáleželo na barvách ani na počtu diod. Jen to má nevýhodu malé bezpečnosti. Při vysokém počtu diod vychází napětí zdroje velké. 100 LED červených = 155 V, při jiných barvách až 350V!
Paralelní řazení taky nic moc - vychází velké proudy a tím nároky na spojovací kontakty. 100 LED = 2A a sebemenší přechodové odpory znamenají kolísání jasu celé postižené větve.
To při napájení proudem ovšem nehrozí.
Svět vypadá dobře jen při pohledu přes koňské uši.

Vašek

#7 Příspěvek od Vašek »

Jsem tušil že to nebude takové legrace.. .-)
Barvu diod jsem myslel modrou..
Ovšem ty hodnoty napìtí a proudu, co píše Jasin, to je dost, no..
Budu to asi muset vymyslet nìjak jinak..
Díky moc za odpovìdi.. .-)

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#8 Příspěvek od jandu »

Každá kocka by mala obsahovať svorky + a - a mala by mať v sebe prúdový zdroj. Nie je jasné, ako to chceš veľa seba skladať, ak by si napr. mal niečo ako šachovnicu, tak to napájanie by mohlo ísť spodom.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
piitr
Příspěvky: 1003
Registrován: 19 říj 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od piitr »

Modré LED mají vyšší napětí. Asi 3,5V. Ty bys musel dát po dvou. Třeba podle obrázku. Pokud dáš odpory 330 ohm a napájení 12V stejnosměrných, tak ti poteče každou LEDkou asi 10mA. To by snad mělo vyhovovat. Jde o to, jaké budeš mít LEDky. Zjisti si, na jaký jsou proud, nebo sem napiš typ. Normální LEDky jsou tak na 10mA.

Kdyžtak si to zkus se dvěma LEDkama, jestli to funguje a svítí to dostatečně.

Napájet bys to měl stabilizovaným zdrojem 12V, který dá aspoň 1A. Pak by se jas neměl měnit podle počtu zapojených dílků.
Přílohy
modra.PNG
(5.27 KiB) Staženo 56 x

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#10 Příspěvek od Crifodo »

nízkopříkonové LED svítí už při 1-2 mA, což jednotky ohmů při nedokonalém spojení kontaktů moc nerozhodí. Když použiješ předřadný odpor ke každé diodě v takové hodnotě, aby na něm nastal úbytek cca 4x větší než na jeho diodě, rozdíly v jasech jednotlivých diod (při paralelním řazení) tím eliminuješ víc než dobře.
Akorát nevím, jaký sortiment je v nízkopříkonových LED v modré, kterou jsou posledních pár let všichni posedlí :wink:

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#11 Příspěvek od masar »

To Vašek:
Na tvůj dotaz bylo už odpovězeno, jen bych to shrnul:
1. V jednotlivých kostkách volit sériové řazení diod(v případě modrých LED sérioparalelní). Paralelní řazení je pro velký počet diod zcela nevhodné.
2. Použití usměrňovacího můstku v každém modulu není nezbytné, raději bych volil ss zdroj a správnou polaritu zajistil mechanickou konstrukcí kostek.
3. Pokud trváš na modrých LED, pak příliš nepočítej s nízkopříkonovými, např. GES žádnou nenabízí. Standardní modrá stojí kolem 7Kč, vysokosvítivá 3x více. Přesto bych volil vysokosvítivé modré LED s Uf=3,5V. V každé kostce 2x 2LED, 10mA, předřadné odpory 500(470)Ohmu při napájecím napětí 12V=. Pro padesát kostek je proud 1A, což sice není málo, ale není to problém.
:wink:

Uživatelský avatar
piitr
Příspěvky: 1003
Registrován: 19 říj 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od piitr »

Tu posedlost modrýma LEDkama jsem taky nepochopil. Jsou dražší, míň vydržej, mají větší napětí, to jejich světlo se špatně registruje a je spíš nepříjemný, atd. Samý nevýhody.

To zajištění správné polarity mechanicky je dobrý nápad. Ty diody mi taky přijdou jako luxus. Akorát to možná skončí tím, že tam budou 3 kontakty místo 2, a je otázka jestli ty diody nakonec nepřijdou levněji. Kdo ví?

Taky bych volil stejnosměrný napájení, už jen proto, že bude třeba ho stabilizovat. Stabilizovaný zdroj na 12V se snad dá i koupit.

Uživatelský avatar
nop
Příspěvky: 158
Registrován: 18 kvě 2007, 02:00

#13 Příspěvek od nop »

Můžu se zeptat původního tazatele,jakým způsobem by se ty kostky vyráběli?

Vašek

#14 Příspěvek od Vašek »

2 nop: to taky ještì nevím
Tahle vìc nakonec do výroby nepùjde, takže tím je problém elegantnì vyøešen :-)
Ale stejnì všem moc dìkuju za odpovìdi..

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“